ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

در «احسان» منافع دراز مدت را ببینیم
مصطفی ملکیان، پژوهشگر: «احسان» را نباید با مفاهیم دیگری مثل تن پرورده کردن دیگری،لی لی به لالای دیگری گذاشتن و... اشتباه گرفت. در احسان باید انسان منفعت دراز مدت طرف مقابل را در نظر بگیرد و نه منفعت کوتاه مدت او را. به عبارت دیگر احسان رعایت مصالح و مفاسد دیگران است و نه خوشایند و بدایند آنان. احسان یعنی دیگران را مانند خود دیدن و همانطور که من در تعارض میان خوشایند و مصلحت، مصلحت خودم را در نظر می گیرم، مصلحت دیگری را نیز رعایت کنم.

نقش مصدق قابل چشم پوشی نیست
احمد مسجدجامعی ، وزیر اسبق ارشاد: نقش مصدق در کنار مرحوم مدرس در زمان حضور در مجلس شورای ملی قابل تقدیر است. به جز این، نقش موثر و محوری آقای مصدق در ملی شدن صنعت نفت قابل چشم‌پوشی نیست. این کار، کار مهمی بوده که آغاز یک راه جدید برای کشور به حساب می‌آمد. زمانی که مهندس بازرگان به عنوان مسئول هیئت رفت تا صنعت نفت را تحویل بگیرد خودش یک اتفاق پیچیده و مهم بود و سرانجام پرچم ایران بر فراز صنایع نفت برافراشته شد.

یا باید تصدیق کنیم یا چاره اندیشی!
رضا داوری اردکانی، فیلسوف: حدود بیست سال است که علوم انسانی به تدریج مسئله ما شده است. علوم انسانی مربوط به جهان مدرن است. اینکه ما جهان مدرن را تایید نمی کنیم، یک چیز است اما اینکه جهان فعلی یک جهان مدرن است،  چیز دیگری است. به عنوان مثال سکولاریسم را قبول نداریم اما نظم جهان، سکولار است، بنابراین اگر قرار باشد هر چیزی را قبول نداریم بگوییم وجود ندارد، گرفتاری ایجاد می شود. لذا یا چیزی که هست تصدیق و یا اگر نمی خواهیم باشد برایش چاره اندیشی می کنیم.

سیاست در ایران بازار شده است
محمدجواد غلامرضا کاشی ، پژوهشگر: نیروهای سیاسی انگار دور تا دور گود عمیق جامعه نشسته‌اند و برای تولید فرصت‌های تازه سیاسی به صحنه خیره شده‌اند، هر کس تلاش می‌کند از هر امکان تازه برای آنچه خود مطلوب می‌پندارد استفاده کند. مردم رنج می‌کشند اما در عرصه سیاسی رنج آنها یک کالاست که مردان سیاست آن را خرید و فروش می‌کنند. یکی آن را دستاویز خوبی می‌پندارد برای ساقط کردن نظام، و یکی آن را دستاویز خوبی برای کسب رای بیشتر در انتخابات. سیاست در ایران امروز به یک بازار شبیه شده است که منطق درونی خود را دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/70962

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی