ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

امیرانتظام دغدغه ذهنی من بود
محسن میردامادی، نماینده سابق مجلس:موضوع آقای امیرانتظام و مشکلاتی که برای ایشان پیش آمد دغدغه ذهنی من و احتمالا امثال من بوده است. به همین دلیل من اسناد سفارت آمریکا در رابطه با امیرانتظام را که پس از اشغال سفارت منتشر شد بار دیگر مطالعه کردم. در شرایط فعلی که آن هیجان‌زدگی فضای عمومی دوران انقلاب و به‌خصوص ماه‌های پس از اشغال سفارت دیگر وجود ندارد، طبعا منصفانه‌تر می‌توان در این‌گونه موارد قضاوت کرد. من در این اسناد هیچ مطلبی که بر جاسوس‌بودن امیرانتظام دلالت کند ندیدم.  پس از ارائه اسناد سفارت به مراجع ذی‌ربط گروهی که مسئول بررسی آن اسناد و انجام تحقیقات از آقای امیرانتظام شده بودند نیز در همان زمان به این نتیجه رسیده بودند که اتهام جاسوسی متوجه ایشان نیست. درواقع از همان سال‌های اول انقلاب بحث اتهام جاسوسی نسبت‌داده‌شده به ایشان مورد پرسش و ابهام بوده است، ولی امروز در فضای کنونی خیلی قاطع‌تر می‌توان گفت که اتهام جاسوسی درست نبوده است. این نوع نگاه به شیوه عملکرد افراد متاثر از حال‌وهوا و فضای به‌شدت انقلابی آن سال‌ها بوده است.

در کلاسم در مورد یارانه ها بحث می کردم
جمشید پژویان، اقتصاددان: من هرگز در هیچ جلسه مشاوره‌ای و هیچ یک از جلسات هیئت دولت و کمیسیون‌ها شرکت نداشتم. من فقط کار خودم را در شورای رقابت انجام می‌دادم. البته بابت خواسته‌هایی که مرکز ملی رقابت داشت، نامه‌نگاری می‌کردم. من با مجلس هم در تماس بودم، به خصوص در مسائل بودجه‌ای. من حداقل باید 100، 150 کارشناس زبده می‌داشتم اما من با شش کارشناس کار می‌کردم، چون بودجه‌ای وجود نداشت. اصلا در سال اول برای ما بودجه نگذاشتند. من گفتم واقعا احمدی‌نژاد حمایت کامل از شورا و مرکز ملی رقابت می‌کرد. تقریبا تمام خواسته‌ها و نامه‌های من را بدون استثنا تایید می‌کرد ولی اینکه من رابطه‌ای داشته باشم در مورد سیاست‌ گذاری‌های دولت، به هیچ‌وجه این‌گونه نبود. البته من از زمانی که دوره دکترای اقتصاد را تدریس می‌کردم، در مورد یارانه‌ها و مشکلاتی که در اقتصاد ایران از نظر اصلاح قیمت‌های نسبی وجود دارد، در تمام کلاس‌ها بحث می‌کردم. حتی در مورد موانعی که وجود دارد و این‌که بخش صنعت سرمایه‌گذاری مجدد نمی‌کند و دارد مستهلک می‌شود نیز بحث می‌کردم.

 

عوامل مشدد علت استعفای نجفی بود
غلامعلی رجایی ، مشاور شهردار سابق تهران : آقای نجفی در بیان بیماری خود کاملا صادقانه رفتار کرد. حتی بحث ادامه درمان او در خارج از کشور مطرح است که با یکی  دو کشور نیز رایزنی کرده‌اند. خود ایشان هم گفت به من گفته شده خارج از کشور با عوارض کمتری می‌توانند جراحی را انجام دهند  اما در داخل هم مواردی را به ایشان معرفی کرده‌اند. من گفتم پس باید زودتر بستری شوید که ایشان گفت اردیبهشت دنبال بستری‌شدن می‌رود.بنابراین بیماری ایشان بهانه نیست اما همه ماجرا هم این نیست. عواملی دخیل بود که از قبل از آمدن ایشان این عوامل مطرح بودند. عوامل مشدد، علت اصلی استعفا بود. در این قضیه هم کشور و هم مردم باختند و حتی رقیب که فکر می‌کند ایشان را حذف کرده و نجفی را به یک مهره سوخته تبدیل کرده، اشتباه می‌کند، چون گرفتن چنین نیروهایی از نظام به نفع هیچ‌کس نیست. تصور من این است که حذف نجفی از مسند شهرداری تهران حتما در انتخابات آتی شورای تهران و آمار رای مردم اثر خواهد گذاشت، چون مردم شورایی انتخاب کردند و آن شورا شهرداری انتخاب کرد که مردم شاهد حذفش بودند. خواهند گفت که به هر کسی رای بدهیم، شانسی برای خدمت ندارد، پس چه بهتر که رای ندهیم. 

به زمینه داخلی ظهور رضاشاه توجه کنیم
محسن حسام مظاهری، پژوهشگر :خط قرمز من تبدیل ایران به ایرانستان است؛ تعمیق شکاف‌ها و گسل‌ها (طبیعی و غیرطبیعی) و تولید خشونت؛ رساندن جامعه به نقطه‌ای که همه به جان هم بیفتند و شیرازه  امور از هم بپاشد. یعنی نقطه‌ای که در تاریخ ایران، مصادیقش کم نیست. شباهت ایران امروز و ایران اوایل قرن حاضر این است که در آن مقطع، سرخوردگی و احساس شکست مشروطه، مجموعه‌ای از نخبگان سیاسی و مذهبی و روشنفکران را از مسیرهای مختلف به سمت ایده‌ واحد ضرورت ظهور یک حکومت مقتدر شخص‌محور سوق داد. ایده‌ای که در نهایت سردارسپه را به رضاشاه مبدل ساخت. یکی از نواقص و حفره‌های روایت رسمی جمهوری اسلامی از حکومت پهلوی، برجسته‌سازی عاملیت قدرت‌های خارجی در برکشیدن رضاخان و بی‌توجهی به عوامل زمینه‌ساز داخلی در آن رخداد است. مغفول‌گذاردن این واقعیت که در آن مقطع به دلایل مختلف ظهور یک «ابرمرد»، یک دیکتاتور مصلح که بتواند به داد جامعه برسد، مورد وفاق لایه‌هایی از نخبگان و توده‌ی مردم بود و از آن استقبال کردند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/71905

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی