ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نمایشگاه نوروز ناشران است
کامران محمدی، نویسنده: به نظرم نمایشگاه کتاب تهران هم مثل تقریبا همه آنچه در عرصه‌ فرهنگ ایران می‌گذرد، به‌شدت تحت تاثیر موضوع حق مالکیت یا همان کپی‌رایت است. شاید اگر همان ۳۰ سال پیش، ما هم معاهده‌ برن را امضا می‌کردیم، حالا نمایشگاه بهتری داشتیم.  واقعیت این است که در طول این سه دهه، نمایشگاه به طور کامل جای خودش را پیدا کرده است ومی‌توان آن را نوروز ناشران دانست. اما البته به عنوان فرصتی برای پس‌انداز یا به عبارت بهتر، دوپینگ مالی که کمک می‌کند سال را بگذرانند و برای نمایشگاه سال بعد آماده شوند.  البته وزارت ارشاد با طرح‌های فروش فصلی توانسته است تا حدودی این مشکل را کاهش دهـــد. اما باید مراقب باشیم که کتاب به یک کالای نمایشگاهی تبدیل شود. کتاب کالای فروشگاهی است که باید در تمام ایام سال مورد توجه قرار گیرد. ولی وجود نمایشگاه و بن‌هایی که در ایام برگزاری‌اش توزیع می‌شود سبب شده خیلی از ما سالی یک بار سراغش برویم. آن هم به صورت عرضه مستقیم و با تخفیف و بن. با این وصف، تکلیف کتاب ‌فروشی ‌های مستقل چه می‌شود؟ 

 

 

 

جوانان صبوری نمی کنند
اکبر منانی، دوبلور: مشکل گویندگان بی‌حوصلگی است، به دلیل اینکه این کار صبوری می‌خواهد. من سه سال برای ورود به رادیو تلاش کردم تا وارد شدم. انواع دوره‌ها را دیدم و خودم دنبالش رفتم. مشکل این است که در حال حاضر فردی می‌گوید که من آمده‌ام گوینده شوم و همان موقع هم می‌خواهد که این اتفاق بیفتد. باکمال تاسف این سبک گویندگی که در حال حاضر وجود دارد را دوست ندارم. البته این نظر شخصی من است و این مسئله به سلیقه هم مرتبط می‌شود. گوینده باید صدا داشته و ورزیده باشد و بتواند سی و دو حرف را بگوید، رسیدن به این ویژگی‌ها با یک یا دو روز انجام نمی‌شود، بلکه ممکن است ۳۰ سال طول بکشد. تمـــام زندگی من تحقیق بود و دنبال این بودم که بدانم چه چیزی درست است. از هر استاد و فردی که حرف می‌زد، یاد می‌گرفتم، اگر یاد نمی‌گرفتم به این مرحله‌ای که هستم، نمی‌رسیدم. خدا را شکر هنوز با این سن پشت میکروفون می‌نشینم و می‌توانم کار خود را درست انجام دهم. با کمال تاسف جوانان صبوری نمی‌کنند و می‌خواهند به سرعت گوینده شوند و جای نقش اصلی باشند، بدون اینکه بدانند گویندگی چیست. 

 

 

 

مردم ما اهل کتابخوانی هستند

امیرسیاری، فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش: آمارهای نمایشگاه امسال نشان می‌دهد مردم ما اهل کتابخوانی هستند. برخلاف وجود فضای مجازی که بسیاری از وقت مردم را به خود اختصاص می‌دهد چنین فضای کتابخوانی در کشور وجود دارد که باید تقویت شود. اگر بتوانیم جوانان را از سنین پایین با کتاب آشنا کنیم، هرقدر که رشد می‌کنند آگاهی آنان بالاتر می‌رود.معاون هماهنگ‌کننده ارتش تاکید کرد: دردی که اکنون در زمینه مطالعه وجود دارد، فضای مجازی است که مردم از طریق آن اطلاعات وسیعی را دریافت می‌کنند که کم‌عمق است. این نوعی بی‌سوادی مدرن محسوب می‌شود. نمایشگاه کتاب به طور قطع کمک می‌کند آمار کتابخوانی درست و عمیق افزایش یابد. یکی از انتقادات مردم در زمینه نمایشگاه کتاب این است که چرا در سطح وسیع‌تر و در مراکز استان‌ها تعداد بیشتری نمایشگاه برگزار نـــمـــی‌شـــود. البته آن‌طور که شنیده‌ایم برخی نمایشگاه‌ها در استان‌ها برگزار می‌شود اما بهتر است افزایش یابد. شعارنه به کتاب نخواندن یعنی باید وقتی را در برنامه روزانه و هفتگی خود به خواندن کتاب اختصاص دهیم و زمانی را که در فضای مجازی می‌گذرانیم، مدیریت کنیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73414

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی