ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

معضل انبوه تولید کتاب

سروش چیت‌ساز ، داستان نویس:  سانسور باعث می‌شود به تدریج نویسنده اخته شود زیرا سعی می‌کند نوشته‌هایش از هرگونه مطلبی که حساسیت‌برانگیز باشد فاصله پیدا کند، در واقع حساسیت‌های خود را سرکوب می‌کند تا کارش از ممیزی بیرون بیاید.در نتیجه کــاری که منتشــــر می‌شــــود حســـاسیت‌هـــــای مخاطـــــب و دغدغه‌های فکری او را دربر ندارد و در نتیجه او با داستان ارتباط لازم را برقرار نمی‌کند، چون داستان زندگـــی خودش را در آن نمی‌بیند. یکی از مسائل مهم در داســـــتان حس همذات‌پنداری و نزدیکی با کاراکترهای داستان است که با اعمال سانسور،  داســــتان ایرانــــی از واقعیت بطن جامعه جدا می‌شود و مخاطب که به دنبال حساسیت‌های خود در داستان است ناامید می شود.مسئله دیگر تولید انبوه کتاب است. علاقه زیـــــادی به امر نوشـــتن در میان جوانان وجود دارد که از جهتی خوب است اما تعدادی از ناشران هر کتابی را منتشر می‌کنند که این باعث شده تعداد کتاب‌ها بالا برود و از طرفی کیفیت آنها پایین بیاید. این موضوع‌ باعث شده مخاطب اعتماد خود را نسبت به کتاب‌ها از دست بدهد .

 

 

 

 

باید میراث فرهنگی را فراگیر کنیم

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی: هر چند فاصله‌مان از استانداردهای جهانی هنوز زیاد است باید بکوشیم ارتباط بیشتری با مردم برقرار کرده و مشارکت مردم را بیشتر کنیم تا موضوع میراث فرهنگی فراگیر شود.امیدوارم امسال در حوزه‌های نرم‌افزاری، دیجیتال و تجهیز الکترونیکی موزه‌ها اقدامات خوبی انجام دهیم. معیار و ملاک ارزیابی موزه‌ها در سال جاری این مسئله خواهد بود و موزه‌ای که امسال به سمـــت تجهیز الکترونیکی خود نرود از نظر ما کارش را خوب انجام نداده است.‌ در کنار آن کمبود اعتبارات و برخی تخریب‌ها جزو مشکلات ما در سال گذشته بود که تلاش داریم این مشکلات را رفع کنیم. خوشبختانه اعتبارات در اسفند سال گذشته رسید و براساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان تابستان اقدامات قابل توجهی انجام می‌دهیــــم. احســـاس می‌کنم امسال می‌توانیم دو هزار پروژه مرمتی قطعی داشته باشیـــم .در این چند سال موتور ثبت آثار تاریخی شتاب بیشتری گرفته است همچنین در حوزه حریم آثار تاریخی در گذشته هیچ کاری انجـــام نمی‌شــــد اما امسال اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

 

 

 

 

۱۷۰ نفر در دیرین دیرین مشغول به کارند

محمد ابوالحسنی ، تهیه‌کننده: به نظر من دلیل موفقیت این مجموعه این است که حرف دل مردم را می‌زنیم. ما در این مجموعه خط قرمزهایی داریم و نمی‌خواهیم وابسته به گروه یا جناحی باشیم. هیچ گاه یک فرد را نقد نمی‌کنیم بلکه رفتار را نقد می‌کنیم.اکنون ۴۰ نفر در مجموعه دیرین دیرین به طور مستقیم و در کل مجموعه ۱۷۰ نفر مشغول به کار هستندهمین که توانستیم با یک تولید محتوا کسب درآمد کنیم، ارزشمند است. به نظر من کسی نمی‌تواند از کار فرهنگی درآمد داشته باشد اما این کار هم درآمد دارد و هم توانسته کسب و کار پایداری به وجود آورد. دیرین دیرین حاصل یک کار گروهی است. ما چهار تیم در مجموعه داریم که شامل تولید، انتشار، مارکتینگ و تحقیق و توسعه است.مجموعــــه دیرین دیرین در یوتیوب، آپارات، اینستاگرام و تمــــام پیام‌رسان‌های داخلی منتشر می‌شــــود و در همین مدت زمـــان کوتاهــــی که از فیلترینگ تلـــگرام می‌گذرد، حدود ۱۶۰ هزار عضــو در پیام‌رسان سروش جذب کرده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73586

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی