ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

جای خالی رمان تاریخی 
قباد آذرآیین، نویسنده : ما در ادبیات کلاسیک، ژانری به نام رمان تاریخی نداشته‌ایم. شماری سفرنامه‌ تاریخی توسط ادیبان ما نوشته شده. در تاریخ اجتماعی بلاد و سرزمین‌ها «سفرنامه ناصرخسرو» و « تاریخ بیهقی» از جمله منابعی است که ضمن برخورداری از رنگ و بوی ادبی به تاریخ پرداخته است و مولفه‌های رمان‌های تاریخی را دارد. نخستین به اصطلاح رمان‌های ما به تقلید از رمان‌های غربی با موضوعات وطنی نوشته شد که جنبه‌های تاریخی و اجتماعی داشتند و حصول شرایط متزلزل و نابسامان دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی اول بودند، «مجمع دیوانگان» از  صنعتی‌زاده، «تهران مخوف» نوشته مشفق کاظمی و «روزگار سیاه» از  عباس خلیلی از این نمونه‌ها هستند. من هم معتقدم با توجه به تاریخ پربارمان، پتانسیل لازم و کافی برای پرداختن به رمان تاریخی و اجتماعی وجود دارد. در گذشته نیز این موضوع مد نظر بوده، گیرم نه با مولفه‌های امروزین رمان تاریخی. با کمال تاسف در حال حاضر و ادبیات معاصر ما پرداختن به این مقوله بسیار اندک است و دلیل عمده‌اش هم این است که نویسندگان ما، متون کلاسیکمان را نخوانده‌اند و با تاریخ و رویدادهای آن آشنا نیستند. 

 

 

 

رونمایی از 100 کتاب همزمان با سالروز حماسه خرمشهر
سرداربهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس: روز سوم خرداد در تقویم رسمی کشور به‌عنوان روز مقاومت و پیروزی نامگذاری شده و چهارم خرداد هم روز ملی مقاومت مردم دزفول است. در این راســــــتا روزهـــــای دوم تا چهارم خـــــرداد به مناسبــــت این حماسه‌ها گرامی داشته می‌شود. روز دوم خرداد به‌عنوان روز درس‌ها و عبرت‌ها از حماسه ســــوم خرداد نامگذاری شده که در این روز دستاوردهای عملیات بیت‌المقدس و ایثار رزمندگان و شهدای این عملیات تبیین و گرامی داشته می‌شود. سوم خرداد روز مقاومت، ایثار و پیروزی است که نتایج خــــــوبـــــی از جمله تغییر توازن سیاسی نظامی به سوی جمهوری اسلامی، تغییر ماهیت جنگ و نگرانی و اقدامات استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و همراهان را به دنبال داشت.چهارم خرداد نیز روز پایداری و مقاومت مردم دزفول، نشان‌دهنده ولایت‌مداری و معنویت پشـــــت جبهه‌هـــــا بوده که در این روز نیـــز برنامه‌های مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود. 

 

 

 

حذف اذن پدر برای ازدواج دختران 28 ساله، صلاح نیست
فریده غیرت: طرح حذف اذن پدر برای ازدواج دختران 28 ساله با مصالح جامعه منطبق نیست و اصلاح قانون تلقی نمی شود. نوع اصلاح قوانین ریشه علمی، حقوقی و منطقی ندارد و از منظر کارشناسی قاطعانه می گویم که هرگز این موضوع را به مصلحت جامعه نمی دانم.  با دید خوش بینانه، برخـــی قصـــــد اصلاح قانون و تطبیق قوانین با شرایط جامعه را دارند اما با کمال تاسف این طرح، منطقی را دنبال نمی کند بنابراین باید بگویم به طور کامل با این طرح مخالف هستم.اکنون بسیاری از زنان آگاه، تحصیلکرده و متعهد در راس امور کشور مدیریت می کنند و با تخصص و دلسوزی در جامعه حضور فعال دارند. برخی برای ازدواج دختران، سن بلوغ را مطرح می کنند که به هر جهت معیار مشخصی است، اما سن 28 سال، دارای مدرک کارشناسی ارشد، سابقه کار و بیمه چرا ملاک ازدواج در نظر گرفته شده و از کجا آمده است.معیار ارزشیابی برای انتخاب سن و شرایط یاد شده در این طرح چیست؟

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/74180

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی