ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

ایده آل ها با واقعیت ها فاصله دارند

سعید اسدی،  مدیر امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی: من آدم بلندپروازی هستم و ایدهآل‌هایی دارم، ولی به عنوان یک حقیقت این را در ک می‌کنم که همیشه این ایده‌آل‌ها با واقعیت‌ها فاصله دارند و هدف من نزدیک کردن این واقعیت به آن ایده‌آل است که امیدوارم در مدتی که اینجا هستم این اتفاق بیفتد. هرچند این مسئله را هم باید درنظر بگیریم که از وقتی آمده‌ام شرایط عادی نبوده و زمانی که همکاری با شفیعی را پذیرفتم در آستانه جشنواره فجر بودیم و نوع همکاری این دفتر با جشنواره شرایط خاصی را داشت، یعنی قبلا جشنواره و دفتر بین‌الملل با هم درآمیخته بودند ولی در جشنواره سی و ششم این دو  از  هم جدا شدند و مدیران بین‌الملل اداره کل و جشنواره دو دنیای متفاوت از هم داشتند. بنابراین اولین کار من تنظیم این رابطه بود و در زمان جشنواره هم فرایند انتخاب و دعوت کاملا از طرف جشنواره صورت گرفت و دفتر بین  الملل مسئولیتی نداشت ولی شرایط اداری حضور مهمانان جشنواره از طریق این دفتر انجام شد. ‌بعد هم فرایند تغییر و تحولات مدیریت شروع  شد و عملا نشد که کار مثبتی انجام بدهیم. فعلا درباره جشنواره‌های پیش رو هم نوع رابطه دفتر بین‌الملل به شکل دیگری تنظیم می‌شود.

 

 

 

 

مزاحم کار هنری ما نشوند

فریدون شهبازیان، آهنگساز و رهبر ارکستر ملی ایران: فعالیت‌های هنری در قانون کشور ما، از مالیات معاف است ولی هر روز یک مسئله جدید مطرح می‌کنند. امیدوارم به زودی این مسئله روشن شود و مزاحم کار ما نشوند تا ما بتوانیم با کیفیت خوب به کار هنری خود بپردازیم.  بیمه در ازای کسر قراردادها چه کاری برای ما انجام می‌دهد؟ برای مثال اگر نوازنده در مسیر استودیو اتفاق ناگواری برایش رخ بدهد می‌تواند برای خسارت خود با بیمه طرف شود؟ کارهای هنری دو شکل دارند یکی اینکه بنده درجایگاه یک هنرمند با یک سازمان قرارداد می‌بندم و ماهیانه بابت اجرای کار هنری خود دستمزدی دریافت می‌کنم که در ازای آن بیمه و مالیات هم پرداخت می‌کنم، البته دولت هم کمک می‌کند تا به من فشار نیاید.  یا اینکه من به صورت آزاد با یک شخص حقوقی یا یک تهیه‌کننده قرارداد می‌بندم و به من سفارش کار می‌دهند؛ برای نمونه یک خواننده برای ساخت آهنگ سفارش می‌دهد و همه هزینه‌ها در قرارداد لحاظ می‌شود و آن را می‌پردازند و ممکن است هزینه‌های مربوط که خود در جای دیگری بیمه هست نیز در قرارداد من ذکر شود و من برای بیمه و مالیات هیچ پولی را نمی‌توانم از استودیو و یا نوازنده کم کنم.

 

 

 

 

 

قراردادهای عجیب جامعه هنری

حمیـــدرضا نـــوربخـش، مدیــــرعامل خانه مــوسیقـی و مدیـــــر جشنواره  موسیقی  فجر : حدود دو سال پیش، ما به طور ناگهانی با پدیده‌ای مواجه شدیم که برای همه جامعه هنری و هنرمندان شوک آور بود. ما یکباره دیدیم که در قراردادها اعداد عجیب و غریبی به نام بیمه اضافه شده است که درصد بهت‌آوری دارد.   از آن زمان تا امروز این طرح اجرا شده و مسئولان تامین اجتماعی نیز بر اجرای آن مصر هستند اما مسئله اینجاست که هیچ توجیه و تشریح وضعیتی برای این مبالغ ارائه نمی‌شود تا هنرمند بداند که این اعداد را برای چه چیزی پرداخت می‌کند و ما به ازای آن چه خدماتی از سوی سازمان تامین اجتماعی به آنان ارائه می‌شود.  هنرمندی که قرار است دو ساعت برنامه‌ای را روی سن اجرا کند و برود چرا به این بیمه نیاز دارد؟ این در حالی است که همه هنرمندان ما در مراکز مختلفی مانند موسسات آموزشی، فرهنگی و هنری خود یا زیرمجموعه صندوق اعتبار هنر بیمه تامین اجتماعی هستند و حق بیمه پرداخت می‌کنند. حال مسئولان پاسخ بدهند این پرداخت‌ها چه توجیهی دارد؟ در ازای این مبلغ چه چیزی پوشش داده می‌شود؟ آیا این مبلغ بیمه حوادث است یا خدمات دیگری را شامل می‌شود؟

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/74268

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی