ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

رمان‌نویسان جدی نداریم
منصور انوری:  ما تاریخ غنی، ‌قوی و مفصلی داریم، همچنین کشورمان به خاطر اینکه در منطقه خاصی از جهان قرار گرفته همیشه درگیر حوادث بوده است. اما تا کنون در ادبیات داستانی‌مان کمتر به تاریخ  پرداخته شده و در واقع ادبیات داستانی رویکردی به تاریخ نداشته است.  کتاب‌هایی که در زمینه تاریخ منتشر شده بیشتر  افسانه‌مانند بوده و قابل اعتنا نبوده است. داستان‌نویسان ما استفاده‌ بهینه‌ای از تاریخ نداشته‌اند. البته در این زمینه کارهایی منتشر شده که خیلی چشمگیر و تاثیرگذار نبوده است. رمان‌نویسی در کشورمان قوی نیست و  رمان‌نویسان جدی نداریم؛ رمان‌نویسانی که احساس مسئولیت  داشته باشند.  برخی برای سرگرمی می‌نویسند و برخی ادبیات دم‌دستی و پیش‌پا افتاده را انتخاب می‌کنند که این افراد هیچ تعهدی ندارند. من در این زمینه فعالیت می‌کنم و  کتاب‌هایم درون‌مایه تاریخی دارند. در سطح جهان هم بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آثار ادبی دنیا  دستمایه‌هایی از تاریخ درونشان وجود دارد. بستر نوشتن درباره تاریخ به خاطر تاریخ غنی‌مان فراهم است و محدودیتی دراین زمینه وجود ندارد و من تعجب می‌کنم چرا به این مسئله به صورت حرفه‌ای پرداخته نشده است.

 

 

 

 

برای دفاع از حق کپی رایت قانون به‌روزی نداریم
محمدرضا شرف‌الدین، تهیه کننده : قوانین کپی رایت ضعیف یا کهنه است، متاسفانه جمعیت‌های صنفی سینما در دفاع از بحث کپی رایت ضعیف عمل کرده‌اند.حق تالیف و کپی‌رایت تنها در صورت مطالبه‌گری صاحبان آثار احیا می‌شود. اگر کسی در قبال اثر هنری خود مطالبه‌ای نداشته باشد طبیعی است که این آثار مورد تعرض قرار خواهند گرفت. البته مردم نیز باید به مسئله کپی رایت توجه کنند. قوانین کپی رایت ضعیف یا کهنه است. ما برای دفاع از حق کپی رایت قانون به‌روزی نداریم. گاهی دیده شده که برای دفاع از یک اثر، جریمه‌های اندکی اعمال می‌شود که در حال حاضر جوابگو نیست. اتحادیه‌ها و صنف‌ها در ایران ضعیف هستند، در حالی که فلسفه پدید آمدن این صنف‌ها دفاع از حقوق اعضاست. یکی از وظایف این انجمن‌ها رصد کردن و مواظبت از رعایت حقوق آثار است. به طوری که بعضی اوقات دولت‌ها از حق کپی رایت دفاع می‌کنند. حتی ایران بارها به دلیل عدم رعایت حق کپی رایت، جریمه‌های سنگینی در دادگاه‌های بین‌المللی پرداخته است.

 

 

 

 

خانه سینما به یک پاتوق تنزل پیدا کرده است
نوید فرح مرزی : متاسفانه خانه سینما به یک پاتوق برای برگزاری دورهمی های دوستانه میان اعضای صنوف زیرمجموعه خود تنزل پیدا کرده و بدل به نهادی فرمالیته و تشریفاتی شده که تنها عنوان یک نهاد صنفی را با خود یدک می کشد. امروز شاهد آن هستیم که سینماگران واقعی، بیکار در خانه هاشان نشسته اند و اغلب کسانی در سینمای کشور فعالیت می کنند که کمترین دانش و سواد سینمایی ندارند!  همانطور که پیش‌تر عرض کردم، خانه سینما یک مکان فرمالیته و محلی برای تجمع است و بس! خانه سینما به هیچ عنوان مدافع حقوق اعضای خود نیست که اگر بود ما شاهد چنین شرایط ناراحت کننده ای در سینمای کشورمان نبودیم.هیچ نوع ضابطه ای برای کار کردن در سینمای کشور وجود ندارد و این روابط خویشاوندی، دوستی است که جای ضوابط را گرفته است. این وظیفه یکایک مدیران خانه سینماست که به طور جدی وارد میدان شوند و با تبیین سیاست های جامع و تعامل با سازمان سینمایی حقوق یکایک اهالی صنوف زیرمجموعه خانه سینما را احقاق و اجازه ندهند تا بیش از این باندبازی و روابط، جای شایسته سالاری و ضوابط را بگیرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/74349

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی