ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

تحجر و تعصب تیشه به ریشه فعالیت‌های دانشگاه‌ها می‌زند

دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت: تحجـــــر، تعصـــــب و نگاه‌های سلیقه‌ای و دخالت نهادهای خارج از دانشگاه، تیشه به ریشه حوزه فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها می‌زند و  این به شدت برای نظام مخرب است. در دوران فعالیت معاونت فرهنگی وزارت بهداشت در دولت یازدهم حین برگزاری اجلاس معاونین فرهنگی برخی فعالیت‌ها در دانشگاه‌ها را توصیه می‌کردیم ولی بنا به دلایلی برخی سیاست‌های دولت و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسائل دیگر در دانشگاه‌ها ساری و جاری نمی‌شد.در دانشگاه‌ها با چند مشکل عمده از جمله تحجر، تعصب و نگاه‌های سلیقه‌ای و دخالت نهادهای خارج از دانشگاه ها مواجه هستیم که اینها تیشه به ریشه حوزه فرهنگی و سیاسی ما در دانشگاه‌ها می‌زند و این به‌شدت برای نظام مخرب است. تعصب، جهالت و تحجری که وجود دارد، جلوی کارهای فرهنگی، هنری دانشجویان در دانشگاه‌ها را می‌گیرد و این گناه نابخشودنی است و موجب فاصله مردم و حاکمیت می‌شود. در معاونت فرهنگی وزارت بهداشت قدرت قهریه نداریم که به صورت اجبار والزام در دانشگاه‌ها عمل کنیم.

 

 

 

 

  هدایت بنیان‌گذار  ادبیات داستانی مدرن در ایران بود

یوسف یزدانی، نویسنده: ادبیات معاصر ما شکل گرفته از چهره‌های درخشان بسیاری، با سلایق و تفکرات مختلف است و اینکه ادبیات معاصر ایران، پر از حوادثِ تلخ و شیرین و خاطرات و خطرات تاثیرگذار است که در زمان خودشان بزرگ شده، پرورش یافته، نفس کشیده و به حیات قانونی و طبیعی خود ادامه داده است.بسیاری ازهمین نویسنده‌ها و روشنگرانِ معاصر معترف‌اند که صادق هدایت بنیان‌گذار نوعی ادبیات داستانی مدرن در ایران محسوب می‌شود و این ادبیات، نه تنها در ایجاد ساختار نو و استفاده از تکنیک‌های داستانی، بلکه شکل جدیدی از زبان و تغییر و تحول در این حوزه را هم شامل شد.هدایت در این زمینه نمونه و بلکه بسیار مغضوب و محکوم واقع شده. اینکه بنده صادق هدایت را برای گفت‌وگو انتخاب کرده‌ام، جدای از دلایل مشخص عمومی، مسئله شخصی هم به شمار می‌رود. اگر بخواهم صادقانه بگویم، نگاه فلسفی و جهان‌بینی هدایت را در رابطه با مرگ و زندگی دوست داشتم و دارم و این که نزدیکی فکریِ بسیاری را با این نگاه در خود می‌دیدم. هدایت از معدود نویسنده‌هایی است که گستاخانه و بی‌پروا، نظراتش را درباره همه چیز بیان داشته و ترسی هم از این بیان ندارد.

 

 

 

 

هدایت و نیما و فروغ منتقد هم هستند

علیرضا سیف‌الدینی، نویسنده و منتقد: شاعر امروزی دیگر نمی‌‌تواند مثل شاعران کلاسیک شعر بنویسد. در عرصه نقد ادبی هم تحولاتی از این دست صورت گرفته و می‌‌گیرد. منتقد ادبی هم در صورتی می‌‌تواند جریان‌‌ساز باشد که هم به نیاز جامعه توجه داشته باشد هم به نیاز خود حوزه ادبیات. هیچ‌کدام از کسانی که باعث و بانی تحول ادبی شده‌‌اند به آسانی این کار را نکردند. همیشه مخالفان سرسختی هم در برابر خود داشتند. به نظر من افرادی مثل «هدایت» و «نیما» و «فروغ» و چند نفر دیگر که روی نگاه مخاطب کار کرده‌‌‌اند منتقد هم هستند. آنها از طریق آثارشان پیشنهاد خودشان را مطرح کرده‌‌اند. اما این آثار ابعاد مختلفی دارند. مثلا فروغ یک بعد زنانه هم دارد که به عنوان یک نگاه پیشنهاد می‌‌شود. هرچند خلقِ این بعد از کارش کار خود او نیست. یعنی او زن است، مثل میلیون‌‌ها زن دیگر اما این شاید فقط اوست که زن را آن گونه که هست نشان می‌‌دهد نه به آن شکلی که بر او تحمیل شده است.

 

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75061

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی