ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

به اسم حیا، کودکان را بی‌اطلاع نگذاریم

حمیدرضا شاه‌آبادی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان: این کار صحیحی نیست که به اسم باحیا بار آوردن کودکان، آنها را بی‌اطلاع بگذاریم و موجب شویم در معرض خطرهای مختلف اجتماعی قرار بگیرند. ادبیات به معنای خاص خود چکیده تجربه بشری است؛ یعنی انسان‌ها هر آنچه در زندگی آموخته‌اند و به هر ادراکی رسیده‌اند در قالب ادبیات به نسل‌های بعد از خود منتقل می‌کنند. از طرف دیگر، مخاطبان ادبیات کودک کسانی هستند که اولین مواجهه‌ها را با زندگی و محتوای آن دارند و نیازمند کسب تجربه‌های اولیه‌ای هستند تا بر مبنای آنها بتوانند بهتر زندگی کنند.با این حساب ادبیات زمینه بسیار خوبی برای ارائه تجربه‌های اولیه زندگی به کودکان و کسانی که نخستین گام‌ها را در تجربه‌اندوزی برمی‌دارند، فراهم می‌کند. ادبیات کودک زمینه بسیار خوبی  برای انتقال مفاهیم آموزشی و تجربی به کودکان است؛ از جمله مهم‌ترین این تجربه‌ها آموزش حفاظت از خود در مقابل افراد و شرایطی است  که می‌تواند برای کودک خطرآفرین باشد و به آینده کودک لطمه بزند.

 

 

 

 

خلق کردن برای تلویزیون دشوار است

مریم قاسمی‌پور، بازیگر : برای تلویزیون نوشتن، کارگردانی کردن، بازی کردن و به طور کلی خلق برای تلویزیون بسیار مشکل است اما با همه این سختی‌ها زندگی جریان دارد. بازیگر در تلویزیون آزمون و خطا می‌کند و خودش را با محدودیت‌ها تطبیق می‌دهد اما نکته‌ای که وجود دارد این است که به هر حال انسان میل به خلق و کار کردن دارد و نمی‌تواند خودش را به یک مدیوم محدود کند و بازیگر هم نمی‌تواند چشمش را بر روی این تجربه ببندد.تفاوت بسیاری در این دو حوزه وجود دارد اما من به عنوان یک بازیگر نه می‌توانم مطلق بگویم که با تلویزیون کار نمی‌کنم و نه می‌توانم خودم را به آن محدود کنم ولی می‌توانم با محدودیت‌های تلویزیون خودم را تطبیق بدهم و از حداقل امکانات، حداکثر استفاده را ببرم و با همین سختگیری‌ها و امکانات بهترین کار را ارائه بدهم. در نظام معمول تلویزیون و سینمای ما، بودن در کنار پیشکسوتان و دیده شدن مهم است ولی خوب است که بازیگر به این فکر نکند. در واقع این اصل، اصل اشتباهی است اما همه دوستان پیشکسوت با برخوردشان با نقش برای ما درس عبرت هستند.  

 

 

 

 

تلویزیون باید از کالا وتولید ادبی ایرانی حمایت کند

 فرشته احمدی ، نویسنده و داور جوایز ادبی : حمایت از تولید ایرانی، داستان ایرانی و کتاب ایرانی و در کل خلاقیت‌هایی که در کشورمان وجود دارد و خیلی وقت‌ها به دیوار می‌خورد و نتیجه‌بخش نیست و کسی به آن توجه نمی‌کند، قطعا می‌تواند و باید از طرق مختلفی اجرا شود. مهم‌تر از مسائلی مثل تخصیص یارانه و ... حمایت‌های زیربنایی‌تری لازم است که نه هیچگاه دیدیمشان و نه امیدی به تحقق آنها دست‌کم در مدتی نزدیک داریم. مثلا تلویزیون به هیچ‌وجه راضی نمی‌شود که برنامه‌ای را به کتاب ایرانی اختصاص دهد که از وزارت ارشاد مجوز گرفته و همین‌جا منتشر شده است و در مغازه‌ها به فروش می‌رسد. تلویزیون هیچ‌وقت حاضر نیست درباره هیچ کتاب ایرانی حرف زده شود. برنامه «من یک نویسنده‌ام» هم تنها سه قسمت پخش شد و بعد تعطیل شد. در همین سه برنامه هم شاهد محافظه‌کارترین نوع پرداخت به نویسنده و کتاب ایرانی بودیم و محتوای برنامه تنها به معرفی نام نویسنده و اینکه چه آثاری منتشر کرده خلاصه شده بود. چرا چنین برنامه‌ای باید تعطیل شود. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75231

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی