ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نقش کتاب در پیشگیری از تعرض به بچه‌ها

مصطفی خرامان، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان : به‌خاطر محدودیت‌ها مسائلی درباره شناخت بدن کودکان در کتاب‌های‌مان مطرح نمی‌شود. این‌طور نیست که کتاب نتواند کاری برای این موضوع انجام دهد ولی این وظیفه کتاب نیست؛ بلکه وظیفه آموزش و پرورش است. معلم باید به صورت مستقیم  با دانش‌آموزان صحبت کند و به آنها نسبت به بدنشان آگاهی بدهد. البته باید ابتدا به معلم‌ها آموزش بدهند. این موضوع امر پیچیده‌ای است و به آموزش اساسی نیاز دارد. کتاب تا حدی می‌تواند به بچه‌ها کمک کند اما قطعا ارشاد مجوز نمی‌دهد و ممیزی نمی‌گذارد راجع به این موضوعات صحبت کرد، اما می‌شود داستان‌هایی نوشت و در آنها چیزهایی گفت؛ مثلا بچه‌ها بفهمند در چه مواردی اجازه بدهند کسی به آنها دست بزند و در چه مواردی اجازه ندهند. خیلی از بچه‌ها توسط اقوامشان مانند دایی و عمو آزار و اذیت می‌بینند؛ کسانی که پدر و مادر به آنها شک نمی‌کنند. بچه‌ها باید نسبت به این موضوع آگاه شوند و بفهمند اینکه کسی به آنها بی‌خود و بی‌جهت دست می‌زند، طبیعی نیست.

 

 

 

 

دوست داریم آقای رئیس جمهور نمایش ما را ببیند

کوروش ساسانیان،  کارگردان تئاترِ لطفا با مرگ من موافقت کنید : من با اجرای نمایش در سالن‌های خصوصی مخالفم زیرا به نظرم علاوه بر آنکه کمکی به تئاتر کشور نمی‌کنند، گاهی برخوردهایی نامناسبی هم دارند. در این نمایش دنبال این هستیم که حرف جدیدی بزنیم و پنج شخصیت نمادین داریم. به نوعی سرطان مانند معضلات اجتماعی است که اکنون جوانان با آن درگیر هستند و با وجود آنکه به متن پایبند هستیم اما خلاقیت و نقطه نظرات جدیدی را در آن وارد کرده‌ایم. با توجه به اینکه این نمایش موضوعی اجتماعی دارد قرار است از مسئولانی که در حوزه مسائل اجتماعی فعالیت می‌کنند نیز دعوت کنیم تا به دیدن این نمایش بیایند. حتی دوست داریم آقای رئیس جمهور نمایش ما را ببیند، زیرا در بسیاری از مواقع روی صحبت ما با ایشان است. همچنین دنبال این هستیم تا  کسانی را که دچار این بیماری‌اند، با خانواده‌هایشان برای دیدن نمایش دعوت کنیم. البته بخشی دیگر از مخاطبان ما نیز کسانی هستند که از ایران هجرت کرده‌اند. بنابراین مخاطبان ما فقط طرفداران تئاتر نیستند.

 

 

 

 

مهم‌ترین کار نویسنده شفافیت و انسی است که باید با کار داشته باشد

ابوتراب خسروی، نویسنده:  در نویسندگی و اساسا هنر تا مولف نسبت به کار اخلاص و خلوص نداشته باشد، موفق به انجام کار موجهی نخواهد شد. به نظر من مهم‌ترین کاری که یک نویسنده باید انجام بدهد شفافیت و انسی ا ست که باید با کار داشته باشد نه چیز دیگری. طبیعتا اگر کار در مسیر درستی قرار بگیرد همه چیز را با خودش خواهد داشت و اگر بخواهد هدف دیگری را دنبال کند، امکان‌پذیر نیست. زمانی داستان پدید می آید که جزئیات اهمیت پیدا می‌کند. برای شرح جزئیات باید دستگاهی می‌بود که بتوان به کمک آن جزئیات را گفت که نویسنده‌ها دستگاه زاویه دید را تحت تاثیر دوربین فیلم‌برداری و عکاسی ابداع کردند. و زمانی که زاویه دید به کار گرفته شد داستان پدید آمد. خصوصیت داستان عینت دادن واقعه است؛ شرح جزئیات است و جزئیات را بازتاب می‌دهد؛ درست نقطه مقابل حکایت‌پردازی. شما وقتی حکایات سعدی را می‌خوانید روایت صرف است و تشبیه، ولی در داستان ما به وسیله دستگاه مجازی زاویه دید عینیت را بازتاب می‌دهیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75498

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی