ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نقش کتاب در جلوگیری از تجاوز به بچه‌ها
 ریحانه جعفری، مترجم و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان: قطعا یکی از بخش‌های مهمی که می‌تواند به کودکان ما هنر «نه گفتن» را آموزش دهد، در کنار خانواده و مدرسه و همچنین رسانه‌های گروهی مانند صداوسیما و فیلم‌هایی که ساخته می‌شود، کتاب و ادبیات است. کتاب و ادبیات با داستان‌های خود به جهان شخصی خواننده کودک وارد شده و باعث می‌شود مخاطب کودک راحت‌تر  با آنها ارتباط برقرار کند، بنابراین وظیفه هر نویسنده‌ ادبیات کودک و نوجوانی این است که برای آنها داستان‌هایی بنویسد که مسائلی از جمله این موارد را به آنها یاد بدهد: «نه گفتن»، اینکه «بدن هر فرد برای خود او است و کسی حق ندارد به آن‌ دست بزند» و  «نباید به غریبه‌ها نزدیک شود و اگر آنها به او نزدیک شدند  با آنها چطور برخورد کند».موضوعات بیان‌شده یک طرف ماجراست و  طرف دیگر آن چاپ شدن این داستان‌هاست. ما نویسنده‌هایی داریم که  چنین موضوعاتی را در نظر دارند یا درباره عشق‌های  دوران نوجوانی یا موضوع اعتیاد کودکان و خودفروشی در دوران نوجوانی می‌نویسند؛ اما مهم چاپ شدن این‌ داستان‌هاست.

 

 

 

 

صورت‌مسئله کودک‌آزاری را حذف می‌کنند
فرهاد حسن‌زاده، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان :نهادهای فرهنگی به‌خاطر نگاه سطحی صورت‌مسئله پرداختن به شناخت بدن کودکان و موضوع کودک‌آزاری را پاک می‌کنند.بچه‌ها مدام در حال یادگیری و آموزش هستند و اگر این آموزش به شکل هدفمند و با برنامه‌ریزی باشد قطعا بهتر نتیجه می‌دهد. مدرسه جایی است که سال‌ها بچه‌ها به آنجا رفت و آمد دارند و بخشی از عمر خود را در آن می‌گذرانند، اما هیچ کجای آموزش رسمی ما به بحث مراقبت از بدن در برابر تهدیدهای احتمالی نمی‌پردازد. بنابراین یا کودکان بی‌اطلاع و بدون آموزش می‌مانند یا آموزش‌های خود را از طرق غیررسمی به دست می‌آورند. اگرچه وظیفه ذاتی ادبیات آموزش دادن نیست اما می‌توان از ظرفیت‌های ادبیات برای طرح مسائل آموزشی استفاده کرد. بچه‌ها از پند و اندرز و سرزنش خوش‌شان نمی‌آید و گاهی در برابر پند و اندرز واکنش نشان داده و معکوس عمل می‌کنند ولی می‌توان از طریق شعر، داستان، نمایش‌نامه و یا از راه هنر به طور غیرمستقیم به آنها یاد داد که چطور از خود و بدن خود مراقبت کنند، چگونه بر ترس‌ها و خجالت‌ها و تنهایی‌ها و مشکلات غلبه و در مواقع بحرانی راه درست را انتخاب کنند.

 

 

 

 

درباره سرود  تیم ملی هیچ پیشنهادی ندارم!
هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی:چون گوش شنوایی وجود ندارد، من نیز برای چگونگی استفاده از موسیقی اقوام در مناسبت‌های مختلف از جمله سرود تیم ملی در جام جهانی هیچ پیشنهادی ندارم و از انجام این کار توبه کرده‌ام. من حرف خودم را به عنوان فردی که نه همه‌ موسیقی اما بخش زیادی از موسیقی اقوام را می‌شناسد، می‌زنم و نقد هم دارم. اگر سرود تیم ملی را به هنرمندان موسیقی اقوام و نواحی می‌سپردند آنها می‌توانستند به خوبی این کار را انجام دهند اما روی نیروی جوان موسیقی ما هیچ برنامه‌ریزی وجود ندارد به همین دلیل نتیجه کارهایی که انجام می‌دهند نیز این چنین می‌شود. مسئولان مربوطه می‌توانستند بودجه‌ای را که برای سرود ملی صرف کرده‌اند در حجم کمتری بین اهالی موسیقی اقوام و نواحی تقسیم کنند تا به راحتی آثار خوبی تولید کنند. جوانان ما می‌توانند کارهای خوبی در بخش موسیقی اقوام و نواحی انجام دهند اما چون متاسفانه از سوی دستگاه‌های دولتی ارجاعی صورت نمی‌گیرد، جوانان نیز خودشان کارهایی انجام می‌دهند و در فضای مجازی که راحت‌ترین بستر برای عرضه خلاقیت‌هایشان است  آن را ارائه می‌کنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75868

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی