ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

ادبیات داستانی بی توجه است
امین فقیری، نویسنده: نویسنده‌های ما به جغرافیا کمتر توجه دارند که به خاطر کمبود تجربه است، در حالی که نویسنده‌های قدیمی‌تر به فرهنگ، ادبیات بومی و جغرافیا توجه زیادی داشتند. یکی از ضعف‌های ادبیات داستانی توجه نکردن به جغرافیا و زیست‌بوم است. نویسنده‌های ما به این موضوع کمتر  توجه دارند یا اینکه بی‌توجه‌اند.به نظر من این موضوع  به خاطر کمبود تجربه نویسندگان است. من به عنوان نویسنده‌ روستایی‌نویس، اقلیمی از وطن خودم را  که روستایی بین کرمان و فارس است در کتاب‌هایم آورده‌ام. اما کسی که در تهران زندگی می‌کند تجربه‌ای در این مورد ندارد، به همین دلیل ادبیاتش آپارتمانی می‌شود و در تک و توک داستان‌هایی ممکن است بدرخشد. هر روز تیراژ کتاب‌های  ما کم می‌شود، این هم به خاطر جریانی است که به جغرافیا کمتر توجه می‌شود. البته توجه به جغرافیا و بوم در کار نویسنده‌های شهرستانی قوی‌تر است. چند کتاب اول من از روستا بود و به همین دلیل به روستایی‌نویس مشهور شدم. اما داستان‌های جدید من در حاشیه شهر یا خود شهر  می‌گذرد و دیگر درباره اینکه راجع‌به روستا و یک منطقه خاص بنویسم، تعصبی ندارم زیرا از روستا بیرون آمده و در شهر زندگی می‌کنم.

 

 

 

مولوی و حافظ باعث انحطاط و فردوسی سبب پیشرفت است!
ابراهیم فیاض، جامعه‌شناس: تفکرات مولوی و حافظ باعث انحطاط و حکمت فردوسی سبب پیشرفت ایران است. در ایران همیشه بین عرفان و حکمت جنگ وجود داشته است. یکی از مشکلات ما وجود اندیشه‌های افرادی همچون مولوی و حافظ در برابر حکمت است. با کمال تاسف بعد از انقلاب اشعار حافظ که هویت ملی در آن وجود ندارد رواج بیشتری یافت و شاهنامه که تاریخ این مملکت است، حذف شد. این امر سبب انحطاط آینده نیز می‌شود، در نتیجه مردم به غرب‌گرایی روی می‌آورند.یکی از موضوعاتی که در فردوسی‌شناسی می‌توان به آن پرداخت این است که چرا به وی لقب حکیم داده‌اند. می‌دانیم که حکمت ماده حکومت است و بدون آن نمی‌توان حکومت را اداره کرد. فردوسی مجموعه اندیشه‌ای است در قدرت حکومت. اگر فردوسی نبود، امروزه تفکر و زبان مردم به عربی بود. یکی از کارهای بزرگ فردوسی این است که از اسطوره به تاریخ رسیده است. در پست‌مدرنیسم تاریخ به صورت داستان درآمده و این امر تحول بزرگی است. فردوسی اسطوره را از هخامنشیان حذف و وارد اشکانیان کرد، سپس آن را به ساسانیان انتقال داد.

 

 

 

تلاشمان بر شفاف‌سازی است
سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت ارشاد اسلامی: روند شفاف سازی درباره عملکرد این معاونت دو ماه است که آغاز شده است. این ماموریت دولت است که اگر پولی را از منابع عمومی دریافت کرده، مصارف آن را هم اعلام کند بنابر این تلاش ما بر هر چه زودتر انجام شدن این کار است.طبیعی است که فضایی که باید برای به نتیجه رسیدن این کار سپری شود و این ماموریت‌ها دنبال، استانداردسازی و عرضه شوند، طولانی‌تر است. بر همین اساس انجام این ماموریت در تمام حوزه‌های زیر مجموعه این معاونت دو ماه است که در دست اقدام قرار گرفته است. این ماموریت دولت است که اگر پولی را از منابع عمومی دریافت کرده، مصارف آن را هم اعلام کند، بنابر این تلاش ما بر هر چه زودتر انجام شدن این کار است. انجمن هنرهای نمایشی برخی از تعهدات جشنواره فجر را بر عهده داشته است اما ما به تازگی توانستیم این تعهدات را پرداخت کنیم. 25 تیر در جلسه شورای معاونین وزارت ارشاد بحث شفاف سازی دستور کار ما قرار داشت. به هر معاونتی تکالیفی شده که باید بر اساس اولویت‌هایشان به آن عمل ‌کنند.

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77613

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی