ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

در موزه لوور  ۶۰۰ نسخه تعزیه وجود دارد

مظفر قربان‌نژاد،  تعزیه خوان:  نسخه‌هایی زیادی از تعزیه خوانی وجود دارد؛ از حضرت آدم گرفته تا عید غدیر. ۳۴۰ مجلس اکنون  موجود است،  اما من ۱۰ تا ۱۵ مجلس را در اختیار دارم.  تعزیه های متفرقه از روز اربعین تا ۲۸ صفر در حسینه قودجان، واقع در شهر خوانسار استان اصفهان، اجرا می‌شود. خوشبختانه در حسینه قودجان برای تعزیه دل می‌سوزانند و به تعزیه اهمیت می‌دهند. جالب است که در موزه لوور پاریس گفته می‌شود ۶۰۰ نسخه تعزیه وجود دارد، اما در ایران موزه یا کتابخانه ای وجود ندارد که همه نسخه ها در آنجا باشد، متاسفانه در کشور ما تعزیه صاحب ندارد. هر ساله این هنر آیینی ما، تکه تکه می‌شود.چندسال پیش رئیس مجلس به خوانسار آمده بود و ما به او گفتیم که پیش از انقلاب تکیه دولت برپا بود و در آنجا دائما تعزیه‌خوانی برگزار می‌شد، اما چرا در ایران همچنین مکانی وجود ندارد؟

 

 

 

فیلم خوب برای دوبله کم داریم
تورج نصر، دوبلر : دست‌اندرکاران باید علاقه نشان دهند و فیلم‌های خوب را بخرند تا در دوبله تحول ایجاد شود؛ ما کمبود فیلم خوب داریم. من در کارتون «موزه» به کارگردانی آقای یغماییان در جایگاه صداپیشه همکاری دارم و خانم فولادوند هم مدیریت دوبلاژ این کارتون را بر عهده دارد. همچنین در کارتون جدید دیگری هم به اسم «نگهبانان جنگل» با آقای سعید شیخ‌زاده همکاری دارم.کارتون‌های زیادی بعد از انقلاب نداشتیم که بخواهیم در عرصه دوبله روی آنها کار کنیم و بیشتر، کارتون‌های ژاپنی، چینی و کره‌ای بود که کیفیت جالبی هم ندارند. باید فیلم‌های خوب به کشور وارد شود، یعنی دست‌اندرکاران باید علاقه نشان دهند که فیلم‌های خوب را بخرند  تا در کارهای سینمایی تحول ایجاد شود؛ ما کمبود فیلم خوب داریم.افرادی که به تازگی به عرصه دوبله وارد شده‌اند زمان می‌خواهد تا مهارت پیدا کنند. از ۲۰۰ نفری که به جمع همکاران ما در این عرصه اضافه شده‌اند، شاید حدود چهار یا پنج نفر در آینده ماندگار شوند و در این راه کار کنند. افرادی که به این حرفه وارد می‌شوند باید سعی کنند عاشق این کار باشند و علاقه داشته باشند. صدا هم در این عرصه مطرح است اما صدا با عشق و علاقه ساخته می‌شود.

 

 

 

 تعزیه وجه ظاهری نمایشی دارد اما نمایش نیست              
امرالله احمدجو، کارگـــــردان و فیلم‌نامه‌نویـــــس: سرآمد نمایش‌های آیینی جهان در نماد و نشانه و قرارداد، «تعزیه» است و تعریف آن هنوز برای خیلی از افراد شناخته‌شده نیست. تعزیه یک منظومه است که توسط تعزیه‌خوان‌ها نقل می‌شود و در اصل، نمایشی آیینی یا آیین نمایشی به شمار می‌رود. تعزیه وجه ظاهری نمایشی دارد، اما نمایش نیست، چراکه نمایش‌ها تماشاگر دارند اما آیین، شرکت‌کننده دارد. شرکت‌کننـــــدگانی که با فرستادن صــــلواتی بلند، گفتن تکبیـــــر یا سینه‌زدنی هماهنگ در برگزاری این آیین مشارکت مستقیم دارند. تعزیه‌خوان، مانند نقال، برای شور و حال دادن به روایت یک واقعه از آواز و لباس مخصوص استفاده می‌کند، با این تفاوت که منظومه بلند تعزیه، بین چند راوی تقسیم می‌شود. لباس مخصوص و استفاده از آواز و حرکت در تعزیه، آن را به نمایش نزدیک می‌کند.از تعزیه نباید توقع داشت که مانند تاریخ، به گزارش بی‌کم‌وکاست یک واقعه وفادار باشد، چراکه در اصل یک مرثیه است و کارکرد مرثیه؛ ایجاد شور و حال. از همین رو تعزیه‌خوان مجاز است کمی در روایت خود دخالت کند. بنابراین کارکرد تعزیه، بردن حس و حال مخاطب به فضای واقعه است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81783

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی