ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

انتشار عکس‌های خشن به خشونت دامن می‌زند
محمــــد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد: انتشار عکس‌هـــا و مطالب مربوط به خشونت نه تنها خشونت را کم نمی‌کند بلکه به نگرانی، دلواپسی و ناآرامی دامن می‌زند. در وقایع تروریستی و خشونت بار یک نکته برای حوزه خبر بسیار اهمیت دارد و آن این اســـت که از ترویج خشونت پرهیز کنند و جلوی انعکاس خشونت بیشتر را بگیرند. انتشار عکس‌ها و مطالب مربوط به خشونت نه تنها خشونت را کم نمی‌کند بلکه به نگرانی، دلواپسی و ناآرامی دامن می‌زند.  به همین جهت تمام رسانه‌ها در سال‌های اخیر تا جایی که امکان دارد از انعکاس فیلم، عکس، اخبار و مطالب خشونت بار پرهیز می‌کنند تا جلوی خشونت بیشتر را بگیرند. همچنین در وقایعی که در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف اتفاق افتاده است، برای مثال از حادثه ۱۱ سپتامبر به بعد که حدود سه یا چهار هزار نفر کشته شدند، هیچ عکس خشونت باری با محتوای سر له شده، دست قطع شده و ... انعکاس داده نشد، بنابراین در تمام حوزه‌ها هم سعی می‌شود که جــــلــــوی انعکاس اخبــــار خشونت‌بار گرفته شود. برخی می‌گویند که هرگونه خبر، عکـــس، فیلــــم و مطلب که عاملی برای خشونت است، نباید انعکاس داده شود.

 

 

 

اصلاح یک باور غلط درباره خبرهای حوادث تروریستی
حسن بهشتی‌پور، کارشناس رســــانــــه و مسائل سیاسی : در شاخه‌های مختلف رسانه عنوانی به نام مدیریت بحران داریم که دارای دو وجه است، یکی اینکه رسانه را چگونه در شرایط بحرانی اداره کنیم و دوم اینکه چگونه اخبار بحرانی را در رسانه مدیریت و تشریح کنیم که در این زیرشاخه، آرام‌بخشی به جامعه و رفع التهاب از طریق اطلاعات دقیق و مطمئن مهم‌ترین عنصر می‌تواند باشد و اینکه رسانه‌ها هر مطلبی را منتشر نکنند. حادثه‌ای که اتفاق می‌افتد یک مسئله است و مسئله دیگر جزئیات حادثه است که درست باید اطلاع‌رسانی شود. اینکه حادثه به وسیله چه کسانی انجام شده، چه تعداد مجروح داشته و چه کسانی مسئولیت ابعاد حادثه را برعهده گرفته‌اند، بنابراین سفارش اول و اکید این است که هر اطلاع‌رسانی که در ابتدای امر می‌شود رسانه باید در درجه اول از صحت آن مطمئن شود. در عین حال به جو شایعه یا بزرگ کردن موضوع و ایجاد التهاب در جامعه دامن نزند. رسانه‌ها به ویژه صداوسیما باید از کارشناسانی که به موضوع اشراف دارند، استفاده کنند تا بتوانند موضوع را برای جامعه باز کنند.

 

 

 

تعلیم و تربیت کشور نیازمند مشارکت همه آحاد جامعه است
 سید محمدبطحایی، وزیرآموزش و پرورش : آموزش و پرورش گسترده ترین دستگاه اجرایی کشور است که در دور افتاده‌ترین نقاط به دانش آموزان خدمات تربیتی و آموزشی ارائه می کند و امروز این دستگاه از حمایت و پشتیبانی همه مسئولان نظام برخوردار است، مقام معظم رهبری آموزش و پرورش را کانون خلق دنیای آینـــده می داند و سرمایه‌گذاری در آن را بر خلاف برخی، هزینه ندانسته‌اند، رئیس‌جمهوری نیز آموزش و پرورش و مدارس را اســـاس پیشرفت و رشد جامعه ذکر کرده‌اند. تعلیم و تربیت کشور نیازمند مشارکت و همکاری همه آحاد جامعه اعم از مردم و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی به ویژه خانواده‌های دانش‌آموزان است. اهمیت و ضرورت  توجه هرچه بیشتر آموزش و پرورش ایجاب می‌کند که این دستگاه اجرایی گسترده با قریب به بیش از صد هزار پرسنل با بدنه جامعه و مردم ارتباط تنگاتنگی داشته باشد. همکاران من در وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی گذشته تحول در نظام آموزشی و پرورشی را منبعث از سند تحول از دو منظر به پیش بردند، یکی از این اقدامات تحول در محتوا و متن برنامه درسی و آموزشی بود که سرآغاز اجرای برنامه‌های مهارت آموزی بر اساس تاکید ریاست جمهوری در مهر سال ۹۶ بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81864

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی