ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

زندگی دوگانه سلبریتی‌ها
خشایار الوند، نویسنده سریال: ما زندگی دوگانه‌ای داریم، در جامعه، محل کــــار و عرصــــه عمومـــی به یک شکل لباس می‌پوشیم و مسائلی را رعایت می‌کنیم، اما در فضای مجازی زندگی پنهانی خود را به نمایش می‌گذاریم و وجه پنهان جامعه را به تصویر می‌کشیم. برای مثال ریحانه پارسا، بازیگر «پدر» بعد از اینکه پخش این سریال تمام شد، عکس‌های خود در سریال پدر را از میان دیگر عکس‌های اینستاگرامش پاک کرد و در عین سادگی که واقعی هم بود گفت که چهره واقعی من این شکلی است. ما خود را در فضای مجازی همه جوره نشان می‌دهیم، اما در جامعه نقابی به چهره ما زده‌اند یا زده‌ایم که باعث می‌شود به گونه‌ای دیگر رفتار کنیم. در واقع وجه پنهانی که سلبریتی‌ها از خود نشان می‌دهند برای همه دوگانگی به وجود می‌آورد. برای مثال بازیگری نقش یک فرد بدبخت را بازی می‌کند و داعیه درد اجتماعی دارد، اما بعد عکس‌های خود را با وسایل گران‌قیمت خود می‌گذارد. اگر این دوگانگی از طرف جامعه هضم شود که هر کس زندگی خصوصی دارد، مشکل حل می‌شود، اما به طور عمومی این دوگانگی از طرف جامعه درک نمی‌شود. ما از دیرباز نتوانستیم بازیگر را از نقش خود تفکیک کنیم در حالی که باید این اتفاق بیفتد.

 

 

ضرورت توجه به زیبایی‌شناسی در شعر آیینی
هرمز علیپور، شاعر: اگر شاعر آیینی فقط برای بیان اندیشه و اعتقادش بدون زیبایی‌شناسی خاصی شعر بسراید، شعر ماندگاری نخواهد داشت. شاعر آیینی اگر بدون در نظر گرفتن مولفه‌های بلاغی و سایر مولفه‌های شعری، شعر بگوید، علاوه بر اینکه شعرش ماندگاری ندارد، تنها جنبه تبلیغی دارد. هر شاعری با هر اعتقاد و ایدئولوژی باید درباره جریان‌هــــای موجود مطالعات وسیعی داشته باشـــد و این مطالعات برای او درونی شود و این درونی شدن باعث شود خود شاعر و به خصوص شاعر آیینی با خلاقیت خود به داشته‌های دینی، فرهنگی و ادبی که به آنها اعتقاد و علاقه دارد، چیزی اضافه کند. برخی مسائل مثل عشق، عاطفه و... همیشگی هستند، اما با توجه به تحولاتی که در جهان امروز رخ داده است و سیر تمدن‌ها، شاعر می‌تواند از منظری نگاه کند که حالت کلیشه یا کپی‌برداری نداشته باشد. برخی از شاعران جوان آیینی در سرودن این آثار بسیار موفق هستند. قرار نیست در این زمینه به تعداد افرادی که وجود دارند شاعر موفق داشته باشیم و اگر چنین بود در هر صد سال تنها یک نیما یا یک حافظ نداشتیم. هر چند که با توجه به فضای مجازی شعر تکثر پیدا کرده و به یک حالت اشباع‌شده رسیده است.

 

 

رؤسای دانشگاه‌ها نباید به جناح‌های سیاسی وابسته باشند
دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم:  با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند، اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد. وزیر علوم به عهد و پیمانی که با رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلـــــس بســــته، پایبنـــــد اســــت و همان سیاست‌های دکتر روحانی را پیش می‌برد. طی یک سال گذشته پیامد اتخاذ این سیاست، ایجاد فضای علمی در دانشگاه‌ها و فضای نقد و گفت و گو بوده است. تلاش بر این است تا افرادی را برای مدیریت دانشگاه‌ها انتخاب کنیم که مستقل بوده و وابسته به جناح‌های سیاسی نباشند. هرگز نباید در مورد مدیریت جدید دانشگاه پیش‌داوری و قضاوت کرد بلکه باید اجازه داد تا در عمل کار صورت گیرد و سیاست‌های دولت اجرایی شود.  نباید در سایه القائات نادرست قرار گرفت بلکه باید اجازه دهیم افکار و ایده‌های نو، بروز کنند و همه نظرها شنیده شود به طوری‌که تحقق این امر امروز مورد نیاز جامعه دانشگاهی کشور است، چرا که دانشگاه‌ها باید در مسیر درست، حرکت علمی و رو به رشد داشته باشند. در شرایط کنونی دانشگاهیان باید همانند دوران دفاع مقدس به کمک بخش‌هـــــای تولید، صنعـــــت و خدمات بیایند و کاستی‌های موجود را مرتفع سازند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81949

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی