ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

جشنواره داستان انقلاب اتفاق بسیار خوبی بود
خسرو  باباخانی، نویسنده و منتقد ادبی: جشنواره داستان انقلاب اسلامی اتفاق بسیار خوبی بود که سبب شد ما امروز رمان های متعددی درباره انقلاب اسلامی داشته باشیم. ۱۰ دوره از برگزاری جشنواره داستان انقلاب می گذرد و من در جلســــه ای که در یکی از کانکس های حوزه هنری برگزار شد و نطفه این جشنواره بسته شد حضور داشتم. مرحوم فردی و مرحوم حداد در این جلسه تاکید داشتند که ما رمان هایی درباره دفاع مقدس داریم، اما درباره انقلاب اسلامی که مادر اصلی دفاع مقدس است، رمانی نداریم. در همان جلسه آیین‌نامه‌ای تدوین شد و قرار شد جشنواره ای به نام جشنواره داستان انقلاب برگزار شود. امروز کتاب های بسیار خوبی در این حوزه نوشته شده است. اگر از من بپرسید که جشنواره داستان انقلاب به اهدافش رسیده است یا خیر، می گویم راهی که برای جشنواره انقلاب ترسیم شده، بسیار طولانی است، اما امروز اگر یک رمان موفق با موضوع انقلاب داشته باشیم من می‌گویم این موفقیت به دلیل این جشنواره است.  اندک زمانی ما از وجود رمان هایی با موضوع انقلاب محروم بودیم، اما طی این ۱۵ سال شرایط تغییر کرده است.

 

 

پیشکسوتان شناسنامه رادیو هستند
حمید شاه‌آبادی،  معاون صدا:  حقیقتا رادیو بــــدون برخی از پیشکسوتان معنی و هویتی ندارد. در واقع این افراد شناسنامه رادیو هستند و مردم منتظرند صدای آنها را بشنوند.به طور اساسی در یک سال گذشته سیاست سازمان صداوسیما بر جوان‌گرایی بوده است و مطالعات زیادی نیز در این زمینه صورت گرفته است. با این حال اعتراف می‌کنیم که هنوز توفیقات جدی که بتوانیم بگوییم دست پر هستیم را به دست نیاورده‌ایم، اما کارهای قوی همانند تشکیل کارگروه گویندگی در معاونت صدا انجام شده است.مدتی است که این کارگروه، با حضور چندین تن از گویندگان برجسته تشکیل شده است. در همین راستا حدود ۲۵۰ گوینده حاضر در معاونت صدا را شناسایی کرده و برای هر کدام پرونده‌های شغلی تشکیل داده‌ایـــــم کــــه هــــر کدام چه دوره‌هایی را گذرانده‌اند و برای تکمیل نیاز به پـــــشـــــت ســـــر گذاشتـــن چه دوره‌های دیگری دارند. همچنین در این کارگروه تلاش شده است مجری و مجری-کارشناسان از گویندگان تمایز داده شوند که هم اکنون در حال نگارش آیین‌نامه‌هایی در این حوزه هستیم تا تعریف‌ها مشخص‌تر شوند.

 

 

۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای مشاغل فرهنگی
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: بر اساس موافقت نامه‌ای که با سازمان برنامه و بودجه تنظیم شد، ایجاد ۱۶ هزار شغل با دو هزار میلیارد تومان تسهیلات برای حوزه مشاغل فرهنگی تصویب شد.سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ، سرمایه گذاری پر بازگشت است.خیابان‌ها، گذرها و میدان‌های فرهنگ و هنر را دنبال می‌کنیم. تا پایان سال در ۱۰ شهر این کار که باعث ایجاد اشتغال و مصرف فرهنگی می‌شود را انجام خواهیم داد. شهرهای خلاق طرح دیگری است که در قالب آن با شناسایـــی مزیت‌های شهرهـــا، آنها را گسترش می‌دهیم.سرانه فضای فرهنگی و هنری در کشور ما بسیار ضعیف بوده و با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد. در کشور هنوز احساس نمی‌کنیم کمبود سرانه فضاهــــای فرهنگی و هنری داریم. باید بـــــخــــش دولتــــی و خصوصی پای کار بیایند تا تقاضای مصرف فرهنگی ارتقا پیدا کند. تا زمانی که غذای روح به اندازه غذای جسم برای ما با اهمیت نشود، این امر میسر نمی‌شود. این صنایع چون با خلاقیت اتصال دارند، نیاز به سرمایه و تکنولوژی های بالا ندارد بنابراین باید با توجه به ظرفیت‌های بومی، اقلیمی و تاریخی بر روی صنایع فرهنگی سرمایه گذاری کنیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83500

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی