ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

وقف می‌تواند در خدمت پیشرفت و تمدن سازی باشد
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : اگر بگوییم در تمدن اسلامی وقف یکی از عناصر پایه تمدن سازی اسلامی بوده است سخنی به گزاف نگفته‌ایم. امام شافعی که از علمای اهل سنت است می‌گوید تا قبل از اسلام، عرب با موضوع وقف آشنا نبود و با ظهور پیامبر اسلام چنان فضایی در عرصه وقف به وجود آمد که همگان در آن سهیم شدند.به طور عملی جریان سازی وقف و تمدن سازی به گونه‌ای است که زیرساخت‌های تمدن اسلامی را وقف تشکیل می‌دهد. در عرصه فعالیت‌های قرآنی،مبانی حدیث،مباحث علمـــی - آموزشـــی، حــــوزه بهداشت، رسیدگی به امور ایتام و حتی در حوزه جهاد و امنیت نیز ما شاهد فعالیت وقــــف هستیــــم. بــــوده‌اند افرادی که برای تسهیلات نظامـــی وقف‌هایی داشته‌اند و وقف به عنوان یک عنصر جهش‌ساز تمدن اسلامی مطرح است. تمدن سازی اسلامی را نمی‌توان بدون وقف مطالعه کرد. تفکر و باور اسلامی چنان جریان سازی در عرصه وقف داشته است که وقف را به عنوان یک گوهر درمی‌آورد. برای بازسازی و نوسازی تمدنی نیز باید در همین عرصه وقف حرکت کنیم. مقام معظم رهبری در ابلاغ الگوی اسلامی پیشرفت مباحثی را ارائه داده‌اند و در این بازسازی عنصر وقف می‌تواند مهم باشد.

 

 

مد و لباس عاشورایی هم‌ساز با موضوعات دینی است
حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور: هنوز در توضیح و تشریح لباس عاشورایی نیازمند تعاریف هستیم. بررسی محدودی که داشتم می بینم نمونه‌هـــایی که در تاریخ حوزه لباس آیینی و عاشورایی وجود داشته آمیختـــه با موضوعات عاشورایی است، درختان نخلی که به عنوان نمـــاد استواری و پایداری در فرهنـــگ ایرانی نقش‌آفرینی کرده است، می‌تواند مورد استفاده طراحان قرار بگیرد. لباس‌های بلند مفهوم استواری و پایداری است که می بینیم در برخی استان‌ها مردان و زنان ما استفاده می‌کنند. این فرهنگ نسل‌به‌نسل به ما رسیده اســـت. مفاهیم ارزشمند عاشورایی را باید از طــــریــــق مد ولباس با تدوین و برنامه‌ریزی اندیشه‌های مناسب به ثمر برسانیم.مبانی نظری را باید وارد دانشگاه‌ها کنیم که با همکاری دانشگاه علمی و کاربردی توانستیم موضوعاتی که براساس نیاز جامعه شکل می‌گیرد وارد حوزه علمی کنیم تا با آزادی اندیشـــه در حوزه مد لباس محدودیتی برای بروز و ظهور اندیشه‌ها و روش ها وجود نداشته باشد.

 

 

سرمایه‌داری و حضور سلبریتی‌ها در ادبیات
شهریار وقفی‌پور، نویسنده و مترجم: ورود سلبریتی‌ها به ادبیات اشکالی ندارد. سلبریتی‌ها به خاطر نگاه سرمایه‌داری کتاب می‌نویسند و ناشران هم به همین دلیل کتاب‌هایشــــان را چاپ می‌کنند.من سلبریتی‌ها را دنبال نمی‌کنم ولی از دوستان می‌شنوم که این‌ افراد کتاب‌هایی هم دارند. به نظرم اشکالی ندارد که سلبریتی‌ها هم وارد ادبیات شوند. سلبریتی‌ها در سیستم پول و سرمایه فکر می‌کنند، با توجه به اینکه شهــــرت نوعی سرمایه  محسوب می‌شود، بر اساس آن کتاب می‌نویسند و  برای چاپ کتاب‌هایشــــــان  ناشر پیدا می‌کنند. ناشر هم خوشحال می‌شود، زیرا می‌داند مردم دوست دارند بدانند کسانی که مشهور هستند، چه کاری انجام می‌دهند، پس کتاب فروش می‌رود و برایش سود دارد.این‌ را که برخی می‌گویند چاپ کتاب توسط سلبریتی‌ها ممکن است به ادبیات  آسیب بزند، قبول ندارم. برخی از ادبیاتی‌ها طوری برخورد می‌کنند که انگار کسی نباید وارد این حوزه شود یا اینکه ممکن است آمدن سلبریتی‌ها به  کتاب‌های‌شان  ضرر بزند. نویسنده نباید این‌طور فکر کند و وارد چرخه سرمایه‌داری شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83695

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی