ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

چرا شعرها کمتر در خاطر می‌مانند؟
اسماعیل آذر، پژوهشگر ادبیات و تهیه‌کننده : آنچه شاعرانی مثل حافظ، سعدی، خیام، مولانا و ... در نظام هم‌نشینی رعایت کرده‌اند، این بوده که گفتار آنها به فطرت زبانی‌شان نزدیک است. بچه‌ها در مشاعره بیشتر از ابیات حافظ و سعدی می‌خوانند، چون آنچه آنها برای شعر گفتنشان پیدا می‌کنند، در یک نظام هم‌نشینی کنار هم گذاشته‌شده از فطرت زبانی انسان سرچشمه می‌گیرد. صحیح سخن گفتن، با پشتوانه سخن گفتن، انسان و خدا را در سخنان دیدن و عاطفه‌ها را برانگیختن سبب می‌شود که مخاطب ارتباط بهتری با شعر برقرار کند. شعرهای این شاعران آنقدر در مسیر نظام هم‌نشینی درست قرار گرفته است که بعضا حتی اگر پشتوانه کمتری هم داشته باشند، به چشم نمی‌آید.  امکانات جامعه امروز باعث شده تا همه چیز و از جمله شعر به سرعت در هر جا در اختیار مخاطب قرار گیرد .این نکته مثبتی‌ است که برای مخاطب جامعه امروز وجود دارد؛ اگر کسی بخواهد یک حکایت از آثار گذشتگان مطرح کند لازم نیست یک غزل یا قصیده را کامل حفظ باشد، می‌تواند شرح مختصری از داستان را بیان کند و در کنار آن چند بیتی از آن را بخواند.

 

 

عکس ها ماندگار می‌شوند
مجید رضاییان، روزنامه‌نگار پیشکسوت، استاد دانشگاه و پژوهشگر روزنامه‌نگاری:  تصاویر در دو بخش حین و پس از واقعه ارزش پیدا می‌کنند. عکس‌هایی که هنگام وقوع حادثه‌ای گرفته می‌شوند از نظر خبری بسیار حائز اهمیت هستند و عکس‌هایی هم که بعد از واقعه گرفته می‌شوند می‌توانند بسیار ماندگار باشند؛ همانند عکس‌هایی که از ویرانی‌ها و خرابی‌های به جای مانده از سیل و زلزله ثبت می‌شوند. عکسی هم که از کنسولگری عربستان در ترکیه گرفته شده حین واقعه نبوده و در واقع «جمال خاشقجی» هیچ ارتباط مستقیمی با این عکس ندارد، اما از آنجا که این روزها کنسولگری عربستان درگیر پرونده این روزنامه‌نگار است، ثبت این تصویر بسیار مهم و تاثیرگذار شده است.  خبرگزاری‌ها به تناسب خبر و گزارش‌های خبری از فرم‌های مکمل همانند عکس استفاده کنند. اما در این میان باید به این نکته نیز توجه کرد که عکاسی خبری و کار خبری و اطلاعات‌رسانی دو جایگاه و ارزش‌های متفاوتی دارند که باید متناسب با هم مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال در خبری می‌توان از تصویری استفاده کرد که به دو عنصر چرایی و چگونگی پاسخ داده و اطلاعات دقیق‌تر و جدیدتری را در اختیار مخاطبان بگذارد.

 

 

ارائه برنامه‌ها و اقدامات برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری:  انجمن‌های هواداری تیم فوتبال باید در جلساتی اقدامات و برنامه‌های مورد نیاز فرهنگی و اجتماعی لازم برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را به خانم فریبا محمدیان، معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان، توضیح و ارائه دهند. وزارت ورزش و جوانان و دولت به منظور تسهیل حضور زنان در ورزشگاه‌ها برنامه‌ریزی‌های مناسبی انجام داده است. در همین راستا ریاست جمهوری برای ایجاد زیرساخت‌ها و تامین امکانات مورد نیاز برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به صراحت، دستوراتی صادر کرده‌ است.دولت تلاش دارد تا بانوان بتوانند همراه با رعایت قوانین و چارچوب‌های شئون اسلامی در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند که البته روند تدریجی خوبی در این زمینه طی شده است.تنها دغدغه، موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها، ایجاد فضای اجتماعی، فرهنگی و عمومی در شان و منزلت همه ایرانیان اعم از مردان و زنان ایرانی است. حضور زنان در ورزشگاه‌ها از ابتدا یک «مسئله» نبوده، زیرا زمانی که زنان ایرانی در بازی‌های بین‌المللی مدال‌آور  و در تیم‌های برتر دنیا مطرح هستند، یعنی در چارچوب شرع مقدس و قوانین جاری کشور در حال حرکت هستیم.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83780

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی