ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

آسیب‌های اجتماعی می‌شود
علیرضا مختارپور،  دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی:    موضوع مهم این است که کتابخانه‌ها، مراکز فرهنگی و اجتماعی هستند که باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شوند. امروز بیش از ۳۴۰۰ کتابخانه داریم که نسبت به قبل از انقلاب تعداد آنها به بیش از ۹ برابر رسیده است. در سال ۵۷ جمعیت ما کمتر از ۳۵ میلیون نفر بود و امروز در حدود ۸۰ میلیون جمعیت داریم. تقریبا جمعیت بیش از دو برابر شده است. در سال ۵۷ فقط ۳۷۳ کتابخانه عمومی در کشور وجود داشت و امروز بیش از ۳۴۰۰ کتابخانه داریم که به بیش از ۹ برابر رسیده است و ما درصدد هستیم که وضع مطلوب را برای تمام اقشار جامعه در عرصه مطالعه و کتابخوانی فراهم کنیم. بر همین اساس، از سال ۹۳ اقدامات زیادی در عرصه کتابخانه و به‌ویژه کتابخانه‌های عمومی داشته‌ایم. فعالیت‌های پژوهشی را در هفت سند استانداردسازی رونمایی کرده‌ایم و به وضع کتابداران و هیئت امنا رسیدگی شده است. در این هفته که هفته کتابداری است، درصدد هستیم این فعالیت‌ها را که بعضا به سرانجام نرسیده، کامل کنیم و نظام جامعه خدمات کتابخانه‌ای در دست رسیدگی است. 

 

 

 

فارسی زیبایمان از دست می‌رود!
لیلی گلستان، مترجم:  غلط‌نویسی‌هایی که بیشتر و بیشتر هم می‌شوند، باعث می‌شوند فارسی زیبایمان از دست برود. به نظر م غلط‌نویسی‌های رایجی که شاهدشان هستیم، زیان فاحــشـــی به زبــان فــارســـی می‌‎‌زنند. در فـضـای مــجــازی نه تنها غلط‌نویسی‌های فاحشی داریم، بلکه از لحاظ جمله‌بندی هم بسیار غلط دیده می‌شود و همین غلط‌ها وقتی بیشتر می‌شوند قبحشان از بین می‌رود و برای ‌ما  عادی می‌شوند و زیان‌ها شروع می‌شود و فارسی زیبای ‌ما  از دست می‌رود. فضای مجازی حتما در رواج این غلط‌نویسی‌ها تاثیر دارد. در این فضاها می‌خواهیم تند و کوتاه بنویسیم، پس بدون فکر، پشت سر هم غلط املایی و دستوری را ردیف می‌کنیم و به خورد طرف مقابل می‌دهیم. در کتاب‌ها از این نوع غلط‌ها ندیده‌ام، اما غلط‌های ترجمه‌ای زیاد دیده‌ام. هرکسی با دانشی کم می‌خواهد صاحب کتاب شود و بلبشویی شده که بیا و ببین. ناشرها اغلب ویراستار ندارند. از یک دست کتاب را تحویل می‌گیرند و از دست دیگر چاپش می‌کنند.

 

 

 

ناگزیر از مردمی کردن ادبیات هستیم
کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس : اگر معتقدیم رسالت راستین ادبیات، برانگیختن مردم به آگاه شدن از خویشتن خویش است، ناگزیر از مردمی کردن ادبیاتیم؛ این همگان‌پسندی در آثار امین فقیری توامان با تراش‌خوردگی لفظ و زبان و عبارت و فکر و معناست. «هگل» داستان را حماسه بورژوایی و جانشین حماسه عصر قهرمانی می‌داند و هدف آن را همانند هنر حماسی، باز کردن جهان در تمامیت آن می‌خواند.  با این باور، در حقیقت داستان و روایات داستانی، نوعی از نثر زندگی است و راویان آن، همان‌هایی هستند که تار و پود و ژرفای زندگی را در امتداد بیکرانه‌هایش، بازشناخته و به سهم خویش، به تصویر آن می‌نشینند. فقیری با توصیف تنهایی و ملال روحی معلمان روستا و دشواری زندگی دهقانان به داستان‌هایش حال و هوایی شاعرانه و دقتی جامعه‌شناسانه می‌بخشد. فقیری گویی در تمام صحنه‌های داستان حضور دارد و ازآنجاکه با مردمان روزگارانش همدردی می‌کند، گونه‌ای مرثیه و مویه را در قلم خویش پدیدار می‌سازد و این‌همه را با بهره‌بردن از اصطلاحات و کنایه‌ها و واژگان محلی رنگ‌وبویی خاص می‌بخشد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84934

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی