ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

مهم‌ترین علل مرگ کودکان زیر پنج سال
طاهره چنگیز، رئـیـس دانـشـگـاه علوم پـزشـکـی اصفهان:بیشترین علل مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در گذشته بیماری‌های عفونی و واگیردار بود و امروز سقوط وحوادث ترافیکی سرمنشا فوت این دسته از کودکان است. شاخص مرگ و میرکودکان زیر یک‌سال را از هر هزار نفر تولد باید سنجید، بر این اساس در سال ۵۷ از هر یک هزار نفر، ۱۱۰ در هزار کودک زیریک سال جان خود را از دست می‌دادند، اما اکنون نرخ مرگ و میر کودک زیر یک سال در کشور به ۱۷ در یک هزار و در استان اصفهان به 9.4 در یک هزار می‌رسد. زمانی بیشترین علت مرگ و میر نوزادان زیر یک‌سال، ‌بیماری‌های عفونی بوده است، در صورتی که امروزه بیشتر ناهنجاری‌های مادرزادی و بیماری‌های ژنتیکی و تولد کودکان کم وزن، دلیل مرگ و میر نوزادان را تشکیل می‌دهد.شاخص مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال نیز از هر یک هزار کودک سنجیده می‌شود، به این صورت که سال ۵۷ از هر هزار نفر، ۱۴۰ کودک زیر پنج سال جان خود را از دست می‌دادند که امروز در سطح کشور آمار به 13.1 در  یک هزار و در استان اصفهان این رقم به ۱۱ و ۳ دهم در یک هزار می‌رسد.

 

 

آسیب به معلم آسیب به آینده است
علیرضا نصر اصفهانی، عضو شورای عالی آموزش و پرورش استان اصفهان:معلمان اعتراض صنفی دارند و باید به آنها احترام گذاشته شود، آسیب به معلم، آسیب به آینده و جوانان است. حیات امروز شهر و کاهش هزینه‌های مادی، مالی و اجتماعی و فرهنگی نیازمند دیدبانی شهروندان و پویا بودن اصحاب جراید و شبکه‌های مجازی است. اگر پروژه‌های عمرانی نقد و واکاوی می‌شود و اگر انتصابات تحلیل می‌شود و مرتب انفعالات شهری رصد می‌شود، مدیریت شهری باید قدردان این فضا باشد و عوامل آن را تکریم کند. از مدیران شهری که با صبوری و خویشتن‌داری از این فضاها بدون ترش رویی عبور می‌کنند و با صبر بالا در راستای پویایی اجتماعی حرکت می‌کنند، سپاسگزارم. باید مراقب آبروی افراد باشیم و در دین ما نیز این موضوع مهم تلقی شده است و باید شخصیت حقوقی و حقیقی افراد محافظت شود.معلمان بایدمشکلات صنفی خود را با تدبیر و از راه قانونی به مسئولان برسانند. آنها همیشه در صحنه بوده‌اند و صف خود را از آشوب‌‌ها جدا کرده‌اند و همگان بدانند پاسداشت فرهنگیان در حقیقت پاسداشت علم و دانش است و هرگونه برخورد غیر معمول با آنها درست نیست.

 

 

اصفهان، خاستگاه چاپ کتاب در ایران است
نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب : کتاب برترین و مهم‌ترین وجه و جلوه فرهنگ و تمدن بشریت از ابتدا تا کنون به‌شمار می‌رود. زمانی که انسان بر آن شد اندیشه و تفکر خود را بر الواح گلین به نگارش درآورد، این ثروت فرهنگی بی‌همتا ظهور کرد. اصفهان با پیشینه درازدامن خود در عرصه فرهنگ و تمدن، خاستگاه و مهد پرورش دانشوران و ادیبانی چون ابوالفرج اصفهانی است. ظهور مکتب فلسفی اصفهان و بنیادگذاری مکتب «حکمت یمانی» به‌دست فیلسوف و حکیم پرآوازه یعنی میرداماد و گسترش این مکتب در هنر خطاطی و نگارگری به‌دست رضا عباسی و دیگران و در فقه به‌دست محمدتقی مجلسی و محمدباقر مجلسی موجب شده‌ اصفهان در تارک فرهنگ ایرانی و اسلامی جاودانه شده و بدرخشد و پایه‌گذار بسیاری رهیافت‌های فکری و ادبی و علمی شود. اولین کتابی که در ایران چاپ شد زبور داوود یا ساغموس بود که در اصفهان چاپ شد. اصفهان خاستگاه چاپ کتاب در ایران است و بسیاری از اولین‌ها دراصفهان بوده است و اهل نظر که غور و دقت می‌کنند، متوجه سهم اصفهان می‌شوند. کتاب‌هایی که توسط اصفهانیان چاپ شده، نشان‌دهنده سهم اصفهان در گسترش فرهنگ مکتوب است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88343

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی