ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

 سی سال نوشتن و پژوهش ثمره زندگی من
بهمن بازرگانی، نویسنده و پژوهشگر:  زندگی ۳۰ سال اخیر من به تفکر و نوشتن در حوزه زیبایی شناسی گذشته است. در ایران کتاب‌های من به جز «ماتریس زیبایی» خوب دیده نشده و فروش چندانی نداشتند، اما مثلا کتاب «فضای نوین: زمینه‌های پیدایش» وقتی به انگلیسی در اروپا ترجمه و منتشر شد بسیار مورد استقبال قرار گرفت و بسیار خوانده شد. البته در این کتاب‌ها مسئله «شیفتگی» و نه زیبایی دغدغه اصلی من است. شما وقتی محسور یک ایده زیبا می‌شوید انگار ذهن شما هیپنوتیزم می‌شود و دیگر به چیزی فکر نمی‌کند. از سال ۶۱ شروع به کار در این حوزه کردم و نخستین کارهای من در سال ۶۴ منتشر شدند که بررسی رابطه زن و مرد بود.  پس از اینها «ماتریس زیبایی» را کار کردم که ایده هیپنوتیزم شدگی در مواجهه با زیبایی را مطرح می‌کرد. پس از «ماتریس زیبایی» کتاب «فضاهای نوین: زمینه‌های پیدایش» را کار کردم که بررسی همان ایده هیپنوتیزم شدگی در جریان‌های سیاسی بود. در اینجا به نقد فلسفه سیاسی غرب با دیدگاه مارکسیستی پرداختم و مثلا روسو را نقد کردم. همچنین سعی کردم به فلاسفه‌ای بپردازم که چون متعلق به جریان چپ نبودند،  در ایران هیچگاه مطرح نشدند.

 

 

۱۰ هزار نویسنده نما در کشور داریم
محمدجواد مــــرادی نیـــــا، مدیرکــــل دفتــــر توسعــــه کتاب و‌کتاب‌خوانی وزارت ارشاد : به جرات می‌توانم بگویم از ۲۱ هزار نویسنده ای که در سایت خانه کتاب عضو هستند حدود ۱۰ هزار نفر از آنها نویسنده نما هستند. جامعه‌ای کتاب خوان است که تاثیرات کتاب‌خوانی در آن دیده شـــود، اما این آثار در کشور ایران دیده نمی‌شـــود. کتـــاب و‌کتاب‌خوانی تاثیرات مثبتی روی زندگی افراد خواهد گذاشت و زمانی که این نشانه‌ها به صورت مملوس بین مردم دیده شود ما خانواده و مردمی کتاب‌خوان خواهیم بود. ما بیشتر تظاهر به کتاب‌خوانی می‌کنیم.کتاب‌سازی پدیده‌ای اســـت که نویسندگان واقعی را عقب می‌انـــدازد و‌بی‌عدالتی به وجود می‌آورد، این تقلب‌ها در جامعه ما رو به گسترش است و باعث نابودی بازار کتاب می‌شود. افرادی به دنبال این هستند که اگر کتابی که ناشران نشر کرده‌اند مورد بازدید مخاطب قرار گرفت، آن را با همان محتوا و آرم چاپ کرده و با هزینه‌ای ارزان‌تر در بازار کتاب عرضه کنند و این پدیده جدیدا بسیار رواج پیدا کرده است.حدود یک‌سال است که وزارت ارشاد تصمیم به برخورد و مقابله با فروش این کتاب‌ها  گرفته است، از مردم خواهشمندیم کتاب‌های قاچاق را نخرند و با آنها مقابله کنند.

 

 

گرانی و نوسانات کاغذ ما را هم درگیر کرده است
حمید خلیلی؛ مدیر انتشارات شهید کاظمی: بحث گرانی و نوسانات کاغذ ما را هم مثل بسیاری از ناشران دیگر درگیر کرده، اما از سویی به بیان مقام معظم رهبری ما همچنان درگیر جنگ هستیم و باید با مدیریت به فعالیت‌مان ادامه دهیم. تعداد بسیار زیادی کتاب جدید و تجدید چاپی آماده چاپ داریم که به دلیل مشکلات مالی نمی‌توانیم منتشر کنیم. با چنگ و دندان صحنه را حفظ کرده‌ایم و سعی می‌کنیم با مدیریت بتوانیم با مشکلات مقابله کنیم از جمله راهکارها این است که کتاب‌هایی تولید کنیم که کاربردی بوده و بازار داشته باشد و در انبار نماند.بسیاری از ناشران به مشکلات بزرگی برخورده‌اند یا کارشان تعطیل شده است. دولت اگر به داد نشر نرسد تا چند وقت دیگر اثری از نشر کاغذی باقی نمی‌ماند. پشتیبانی دولت می‌تواند در قالب حل مشکل کاغذ یا خرید کتاب از ناشران صورت گیرد. یکی از گلایه‌های ما و بسیاری از ناشران مربوط به اختصاص سهمیه‌های کاغذ است. مثلا سهمیه کاغذ ناشران کمک‌آموزشی از دیگر ناشران بیشتر است. در زمان جنگ در مقاطعی از پایان سال از دانش‌آموزان می‌خواستند که کتاب درسی خود را تحویل دهند تا برای دانش‌آموزان بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/88417

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی