ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چگونه دفاع کردن از خود را به فرزندم بیاموزم؟

تاریخ درج : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

عطیه میرزاامیری / کارشناس ارشد روان‌شناسی

معمولا کودکان حدود دو تا سه‌سالگی هنگام بازی یکدیگر را هل می‌دهند، گاز می‌گیرند، کتک می‌زنند یا اسباب‌بازی‌های همدیگر را پرت می‌کنند. کتک زدن تا سن سه‌سالگی به‌دلیل عدم‌یادگیری رابطه‌ صحیح با هم‌سالان و عدم رشد رفتار اجتماعی در کودک طبیعی ا‌ست؛ اما بعد از این سن، طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد.

 

 

آیا والدین هنگام دعوای کودکانشان باید دخالت کنند؟

در این محدوده سنی وظیفه‌ کودکان نیست که از خود مراقبت کنند؛ چراکه آنان در این سن، مراقبت از خود را نیاموخته‌اند. بنابراین نیاز دارند شخص بزرگ‌سالی کنارشان باشد تا اگر کودکی اقدام به کتک‌زدن یا هل دادن دیگری کرد، فرد بزرگ‌سال بدون دادزدن یا دعوا کردن او را متوقف کنند.«اگر کسی تو را زد، تو هم بزنش.» این جمله، آسیب فراوانی به کودک خواهد زد و تمام آموخته‌های او زیر سوال خواهد رفت. وقتی شما این جمله را به کودک خود می‌گویید، این پرسش برای او پیش می‌آید: «پس اگر کسی کار بدی کرد من هم می‌توانم آن را تکرار کنم؟»

 

 

چه رفتاری داشته باشیم؟

والدین باید  بدانند زمانی ‌که کار به برخورد فیزیکی رسید، به فرزندشان بیاموزند، «بهتر است دست خود را بالا بیاوری و به فردی که می‌خواهد تو را بزند، بگویی نزن». با آموزش این رفتار به فرزند خود، شما در واقع به او می‌آموزید که در رابطه با دیگران می‌تواند حد و مرز مشخصی قرار دهد و از خود دفاع کند. اگر طرف مقابل به کار خود ادامه داد، فرزند شما باید محیط را ترک کند. ترک کردن محیط نه نشانه‌ ترسو بودن کسی است و نه دلیلی بر ناتوانی اوست؛ تنها نشان می‌دهد که شخص، فرق خوب و بد و درست و غلط را می‌داند و در مقابل آزار دیدن، از خود دفاع می‌کند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102066

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی