ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چگونگی تعامل با دوستان

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

پرسش: پسر شش‌ساله‌ای دارم که تعامل صحیحی با دوستان خود ندارد و نمی‌تواند از حق خود دفاع کند، با اینکه در یک مجتمع مسکونی پرجمعیت زندگی می‌کنیم، ولی بیشتر از دو همبازی ندارد، چه کنیم که مشکل او حل شود؟

 

 

پاسخ: میثم یاسا، کارشناس نمایندگی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در اصفهان: چند دلیل وجود دارد که باعث می‌شود بچه ها نتوانند از خود دفاع کنند:

 

 

  ‌ نوع برخورد والدین: اولین دلیل ممکن است نوع برخورد والدین با فرزند باشد. پدر و مادرهایی که خیلی مراقب فرزندان خود هستند، باعث بروز این مشکل می‌شوند، به طور مثال اگر مادر مدام در رابطه با خطرات بازی کردن به فرزندش تذکر دهد و بگوید: «اگر به بازی رفتی، مواظب باش تو را هل ندهند یا تو آنها را هل نده!» بچه‌ این تذکرات را مانند نواری در ذهن خود ضبط می‌کند و هر جا که رفت آن را با خود مرور می‌کند بنابراین وقتی در کنار همسالان خود قرار می‌گیرد، در گوشه‌ای می‌نشیند و فقط به بچه‌ها نگاه می‌کند.این در حالی است که والدین باید توجه داشته باشند که پرخاشگری یک امر ذاتی است و در برخی از مواقع برای انسان مفید است، زیرا همیشه افراد نمی‌توانند با آرامش موضوع را حل و فصل کنند، به طور مثال  اگر کسی تصادف کرد و طرف مقابل قصد زدنش را داشت، در اینجا باید او بتواند از خود دفاع کند. دین مبین اسلام نه اجازه می‌دهد که کسی ظلم ‌کند و نه اجازه می‌دهد که کسی مورد ظلم واقع شود، بنابراین باید روحیه‌ دفاع کردن در انسان‌ها وجود داشته باشد.البته منظور این نیست که اگر فرزند ما کتک خورد، ما او را به دعوا کردن تشویق کنیـــم، بلکه منظور این است که پرخاشگـــــری یک امر ذاتی است، یعنی طبیعت انســـان ایـــن است که از خود دفاع کند، مگـــر اینکه ما با هــــمـــان جملات، او را از طبیعتش دور کرده باشیم.

 

 

 

  بازی کردن با بزرگ‌ترها: دلیل دیگری که ممکن است این زمینه را فراهم کند، بــازی کــردن کودکان با بچه‌های بزرگ‌تر است، زیرا وقتی کودک با بزرگ‌تر از خود بازی می‌کند، در زمان دعوا قدرت دفاع از خود را ندارد و در صورت دفاع کردن ممکن است بیشتر آسیب ببیند. بنابراین پدر و مادرها باید سعی کنند که هم‌بازی‌ فرزندشان را از هم سن و سال‌های خودش قرار دهند.

 

 

 

   تعامل کم با دوستان: دلیل سوم تعامل کم بچه‌ها با همسالان خود است. به نظر می‌رسد که این کودک نیز تعامل کمی با دوستان و هم‌بازی‌های خود دارد و همین امر باعث می ‌شود که او تنها بزرگ شود، بچه‌هایی که تنها بزرگ می ‌شوند، تعاملات ضعیفی در جامعه دارند.

 

 

 

   کم بودن سن اجتماعی: همچنین به نظر می‌رسد که سن اجتماعی این کودک، کمتر از سن واقعی‌اش باشد، به طور مثال اگر کودک شش سال سن دارد، سن اجتماعی او دو سال است. بنابراین  بچه‌ای که دو سال سن دارد، نمی‌تواند از خود دفاع کند و در ارتباطات اجتماعی خود ضعیف است.

 

 

 

      راهی برای تعامل با دیگران

در سوال گفته‌شده که این خانواده در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کنند. این محیط‌ها ممکن است محدودیت‌هایی برای کودک به وجود آورد و همچنین به دلیل اینکه دوستانش با او خوب نیستند، به طور حتم مادر محدودیت‌هایی برای ارتباط با آنها قرار داده است. بنابراین توصیه می‌کنیم که یک دوست برای فرزندشان پیدا کنند که از لحاظ سن، جنس و فرهنگ متناسب با آنها باشد. با این کار بچه روش تعامل کردن با دیگران را می‌آموزد.

 

سامانه تلفنی 096400

url : http://www.isfahanziba.ir/node/74149

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی