ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کارمند شدن استادان چالش امروز است

تاریخ درج : دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نشست نقد و بررسی کتاب «دانشگاه و چالش‌های جامعه ایرانی» نوشته تقی آزاد ارمکی برگزار شد.

 

 

    دانشگاه در ایران یک پدیده رضاشاهی است
در ابتدای نشست آزاد ارمکی گفت: بنده کارم در سه دهه اخیر تاریخ جامعه شناسی و تاریخ نهاد علم بوده و دغدغه شخصی‌ام نحوه پیدایش جامعه شناسی و اتفاقاتی است که در جامعه شناسی می افتد و در جریان این دغدغه توجه‌ام به دانشگاه و آموزش عالی جلب شد.وی افزود: علم مدرن و دانشگاه پدیده توسعه ای است و ما در ایران هم به دلیل سیاست های توسعه‌ای دانشگاه داریم. موسس آن هم در ایران رضاشاه و دانشگاه جزو پدیده‌های رضا شاهی است و  نوسازی و توسعه جزو پدیده های معاصر هستند. نوسازی و توسعه خود منشاشکل‌گیری پدید‌های دیگری مثل دموکراسی در جامعه می‌شوند.در زمان پهلوی، نوسازی در ایران یک نوسازی سازمان یافته بوده تا نوسازی نهادی، به این معنا که رضاشاه بیشتر تلاش داشته سازمان تاسیس کند تا نهاد اجتماعی. به همین دلیل هم تمام تلاش نظام آموزش عالی در ایران سامان دادن نظام کارشناسی است چون بیشتر دغدغه سازمان دارد تا نهاد اجتماعی.عدم همسانی دانشگاه با جامعه ایرانی هم به این دلیل است.استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: به نظرم عمده ترین چالش دانشگاه در ایران چالش آن با جهان اطراف است. امروز در دانشگاه‌های ما محیط بیرونی بیشتر بر دانشگاه مسلط است تا دانشگاه های ما بر محیط بیرونی. حتی از لحاظ ساخت و ساز، معماری، فضا و حس و حال هم دانشگاه های ما حس و حال دانشگاه را ندارند. از طرفی زیاد شدن دانشگاه‌های ما باعث شده که ما به اندازه کافی میز وصندلی داشته باشیم، ولی از دانشجوی درس‌خوان و واقعی خبری نیست. از دیگر چالش‌های دانشگاه‌های ما این است که دانشگاه‌هایمان ساحت سازمـانـی پـیـدا کردند.

 

 

     چالش کارمند شدن در دانشگاه
آزادارمکی خاطر نشان  کرد: چالش کارمند شدن اساتید از دیگر چالش های ماست به این معنا که وجه غالب نظام دانشگاهی ما کارمندان دانشگاه هستند تا استـادان دانـشـگـاه و برای این کـارمـنـدان بالابردن تعداد مقاله و ارتقا گرفتن مهم تر است تا تولید دانش. این فضای کارمندی دانشگاه را تبدیل به یک پدیده بوروکراتیک می کند. مجموعه این چالش ها دانشگاه را به یک بن بست و عدم کارآیی رسانده است.

 

 

 

     فراستخواه: نگاهی بر تجربه سوگوارانه دانشگاه
مقصود فراستخواه، عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی آخرین، سخنران  دیگر این نشست بود. وی گفت: نویسنده تلاش جامعه‌ای که می خواهد مدرن شود و مدرن سازی از طریق دانشگاه اتفاق می افتد را می بیند و به ورود دانشگاه یک نگاه سوگوارانه داشته است. اگرچه در این اثرچندتا از مُدهای روشنفکری مثل تجاری شدن دانشگاه و امثال اینها را هم به چالش کشیده است. همچنین مصائب دانشگاه  مثل سیاسی _ اداری شدن را هم مطرح و تحلیل کرده است.وی افزود: اینکه کتاب حالت گفت‌وگویی دارد خوب است. نویسنده همچنین سعی کرده از بعضی مسائل و واژه ها مثل بومی سازی و میان رشتگی آشنایی زدایی کند و عمدا سعی کرده بعضی کلمات را دشوار کند. علاوه براین آزاد ارمکی در کتاب خود افق های جدیدی را گشوده است ولی متاسفانه برخی از گفتارهایش مبهم مانده و دربرخی بخش ها هم تعارض هایی دیده می شود، مثلا اینکه بالاخره دانشگاه یک سازمان هست یا خیر؟ به نظر من دانشگاه یک آنارشی منظم و حتی اگر یک سازمان است یک سازمان حرفه ای است. همچنین ایشان درکتاب خود دوتایی هایی را مطرح می کند که جای بحث دارد، مثل مسئولیت اجتماعی و دانشگاه که بحثش هم مبهم مانده است.

 

 

 

     آزادارمکی: دورکیمی-وبری هستم
درپایان جلسه آزادارمکی گفت: من خودم را دورکیم- وبری می دانم و دغدغه عمده این سنت فکری هم چگونگی تحول نهادی است. من فکر می‌کنم دین، دولت و خانواده منشأ تحولات و نیروهای اجتماعی این سه نهاد موجب تحولات و اتفاقات یک جامعه از جمله ایران امروز است.چالش اساسی در دانشگاه ما چالش میان بوروکرات ها و آکادمیسین هاست و چون صدای بوروکرات ها و روشنفکرها بلندتر است صدای آکادمیسین ها کمتر شنیده می شود.نهاد دانشگاه در نظام سیاسی ما یک نهاد تابعی است برای همین از نهاد علم در جامعه ما دفاع نمی شود. من دراین کتاب سعی کردم کمی از مقام دانشمندی در ایران دفاع کنم چون فکر می کنم علم در ایران یک پدیده درحال بزرگ شدن، رشد کردن و جان گرفتن است و فکر می کنم اگر ما دچار چالش ها و بحران های بزرگ‌تری نشدیم دلیلش همین جان گرفتن علم است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77451

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی