ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کاهش سود سپرده‌های بانکی کدام بازارها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟

تاریخ درج : یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 

«مشتری گرامی واریز پول به حساب‌های بلندمدت ممنوع است لطفا از سایر حساب ها برای واریز پول استفاده کنید.» به گزارش خبرآنلاین، این پیامک حالا برای بسیاری از سپرده‌گذاران ارسال شده است ، پیامکی که نشان می‌دهد قرار است به قانون سه سال پیش پایبندی بالاتری نشان داده شود و پرداخت سود سپرده به حساب‌های بلند مدت در محدوده ۱۵ درصد انجام شود. پیش از این هرچند مصوبه شورای پول و اعتبار، بر پرداخت سود۱۵درصد به سپرده‌های بانکی دلالت داشت، با این حال، بسیاری از بانک‌ها حتی تا مرز  ۲۱ درصد برای پرداخت سود سپرده پیشروی کرده بودند و افتتاح حساب‌های ویژه تحت عنوان سپرده سرمایه‌گذاری با سود حداقل ۲۱ درصد و ... نیز راهی برای دور زدن این مصوبه قانونی بود.حالا اما قرار است با راه افتادن بازار بین بانکی ، شرایط برای خداحافظی با شیوه تعیین دستوری سود سپرده بانکی فراهم شود و این وضعیت نیز سبب می‌شود با کاهش نرخ پول در بازار بین بانکی ، شرایط برای کاهش سود سپرده و سپس کارمزد تسهیلات فراهم شود.

 همتی چه می‌گوید؟

رئیس کل بانک مرکزی معتقد است کاهش سود سپرده بانکی اتفاقا نتیجه اقدامات احتیاطی دو ساله بود . شورای پول و اعتبار پیش تر در سال ۱۳۹۶ کاهش سود سپرده‌های بانکی به ۱۵ درصد را تصویب کرد، همان زمان بسیاری هشدار دادند که این مصوبه می‌تواند زمینه را برای به هم ریختن تعادل سایر بازارها فراهم کند و اتفاقا چند ماه بعد نیز افزایش قیمت دلار تحت تاثیر تشدید تحریم‌ها دست به دست این ماجرا داد، تا هجومی به بازار طلا و سکه و ارز در دستور کار دارندگان سرمایه های سرگردان قرار گیرد. حالا اما سخنان همتی گواه آن است که مصوبه شورای پول و اعتبار بدون درنظرگرفتن شرایط واقعی کشور صادر شد چرا که به گفته همتی از پس دو سال اقدام احتیاطی حالا فضا برای کاهش نرخ سود سپرده ها به ۱۵ درصد فراهم شده است.همتی در این خصوص گفته است: نظارت جدی و مدیریت شده بانک مرکزی بر بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری ناتراز و مشکل‌دار، بر اساس اختیارات کسب شده از سران قوا از جمله این اقدامات است.همتی اضافه کرد: تجدید نظر در صلاحیت فنی مدیران بانک‌هایی که عملا ناقض مقررات مصوب بوده‌اند و تداوم اعمال مقررات و جلوگیری قاطع از اضافه برداشت بانک ها و موسسه‌های اعتباری و کاهش تدریجی و رساندن آن به حداقل ممکن از دیگر اقدامات انجام شده در سال های اخیر است.به گفته او، آغاز به کار عملیات بازار باز و تلاش برای توسعه آن در کنار سایر اقدامات به تعدیل غیر دستوری و تدریجی نرخ سود بین بانکی، سود بانکی و اوراق خزانه کمک کرده که نتیجه آن کنترل رشد شبه پول در مجموعه نقدینگی است.

 کاهش سود سپرده کدام بخش‌ها را متاثر می کند؟

هرچند برخی معتقدند کاهش سود سپرده‌های بانکی هنوز هم می‌تواند خطر افزایش تقاضا را در بازار ارز و طلا و سکه به همراه بیاورد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد ضریب بالای نفود بازار  در بازار ارز شرایط را متفاوت از پیش کرده است . به عبارت دیگر تصمیماتی که در دو سال اخیر با هدف مهار رشد قیمت در بازار اتخاذ شد، زمینه را برای ورود موج سوداگرانه تقاضا از میان برده است . دلار در حال حاضر در نیمه کانال ۱۵ هزار تومان قرار دارد . وضعیت بازار سکه و طلا اما تفاوتی اندک دارد و احتمال ورود بخشی از  تقاضا به این بازار هنوز مطرح است . در عین حال بازار اجاره نیز به طور مستقیم از این اتفاق متاثر می‌شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/108488

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی