ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کرونا کمر گردشگری اصفهان را شکست

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
روایت متولیان گردشگری استان از حال و روز این صنعت در روزهای کرونایی

فرناز کلباسی

 

هتل‌های اصفهان در حالی هنوز از پذیرش مهمان در ایام باقی‌مانده سال تا پیش از عید نوروز منع نشده‌ و در حال

 رزرو اتاق برای مهمانان هستند که هر روز آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا 

در اصفهان افزایش پیدا می‌کند و بعید نیست که اصفهان به زودی رکورد ووهان را هم بزند!  اعلام رسمی تعطیلی کامل بناها و آثار تاریخی استان، بی‌رونقی نگران‌کـنـنـده بازار اصفهان و میدان نقش‌جهان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های خرید و فروش صنایع‌دستی اصفهان، بیکاری طولانی‌مدت و گسترده راهنمایان گردشگری و... از جمله نتایجی اسـت که شـیوع ویروس کرونا، خانه‌نشینی مردم و لغو کامل سفرهای داخلی و خارجی در کشور را به دنبال داشته است. شرحی  از این وضعیت را به روایت رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران استان اصفهان،  رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اصفهان، مدیر میراث فرهنگی شهرستان اصفهان و رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان در ادامه می‌خوانید‌.

بخش‌های مختلف صنعت گردشگری در این دوران شیوع کرونا در چه حال و هوایی هستند؟! برای پاسخ به این سوال پای گفت‌وگوهای تلفنی با اهالی میراث و گردشگری نشستیم تا روایت‌هایشان را به گوش شما برسانیم.

 کرونا هنوز برای هتل‌داران اصفهان جدی نیست!

در حالی که تمامی بخش‌های مختلف تاسیسات گردشگری استان اعم از دولتی و خصوصی به تعطیل کردن کامل کار و بارشان در این ایام تن داده‌اند، مشاهده می‌شود که بحران کرونا هنوز برای عده‌ای جدی نیست. چنانکه بعضی از هتل‌های اصفهان در این ایام همچنان به پذیرش مهمان مشغول‌ هستند و مدعی‌اند که اجازه دارند تا پیش از ایام نوروز و تا زمانی که دستور قطعی برای عدم پذیرش مهمان دریافت نکرده‌اند، درِ اتاق‌هایشان را به روی مهمان‌ها باز نگه دارند.  در تماس‌هایی که با چـنـد هتل مطرح و شـنـاخـتـه‌شــده اصفهان همچون آسمان، کوثر، زهره و... داشتم، گفتند که هنوز دستوری درخصوص منع پذیرش دریافت نکرده‌اند! در رابطه با این موضوع که صدای اعتراض تعدادی از اعـضـای شـورای اسـلامــی شـهــر اصفهان را هم در روزهای اخیر بلند کرده، رئیس اتحادیه صنف مهمان‌پذیران اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا گفته که طبق دستور استاندار، مهمان‌پذیرهای اصفهان در ایام نوروز به‌هیچ‌عنوان مسافر نمی‌پذیرند، اما حرفی از پذیرش آنها تا پیش از نوروز زده نشده است. اسدالله عدالت‌پناه به تعداد اندک مهمانان در این ایام و مشکلات صنف هتل‌داران برای پرداخت حقوق کارگر و اجاره و تأمین مایحتاج نظافتی و بهداشتی هم اشاره و تاکید کرده که هیچ امکاناتی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به مهمان‌پذیرها داده نشده است!

بیگی: هتل‌های اصفهان موظف به رعایت اصول بهداشتی هستند!

 

رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران استان اصفهان اما با تایید اینکه تاکنون دستوری مبنی بر عدم پذیرش مهمان در ایام پیش از نوروز برای هتل‌ها صادر نشده، به «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «برخی از هتل‌ها به صلاحدید خودشان از پذیرش مهمان امتناع می‌کنند، اما برخی دیگر که چنین قصدی ندارند، باید بر اساس طرحی که در این خصوص تصویب شده، تحت نظارت اداره بهداشت به رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا که از سوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تدوین شده، بپردازند. بنابراین تمامی مراحل پذیرش و پذیرایی از مهمان در فضایی سالم و بهداشتی انجام خواهد شد.» کریم بیگی با تاکید بر اینکه در این ایام مسافر در اصفهان بسیار کم است و همین تعداد اندک هم غالبا مسافران گذری هستند که برای یکی دو شب در اصفهان اقامت می‌کنند، اضافه می‌کند: «در حال حاضر اصفهان مانند شهرهای شمالی کشور به‌عنوان شهر مقصد مورد انتخاب مسافران نیست و به عنوان مقصد میان راهی در حد یک یا دو شب در آن اقامت می‌شود. بنابراین با رعایت اصول بهداشتی تدوین شده، می‌توان از بروز مشکل جلوگیری کرد.»

اشاره به شماری از مشکلات متعدد اقتصادی و مالی هتل‌داران، بخش بعدی سخنان رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران استان اصفهان است. 

او با بیان اینکه درحال حاضر بسیاری از هتل‌داران حتی در تامین حقوق، مزایای شب عید و بیمه کارکنان خود درمانده‌اند، توضیح می‌دهد: «در جلسات متعددی که در این خصوص برگزار شده، هتل‌داران درباره مشکلات اقتصادی بسیاری همچون اقساط معوقه، حق بیمه پرسنل، صرف هزینه‌های قابل‌توجه جهت آمادگی برای پذیرایی از مهمانان نوروزی و... مطالبی بیان کرده‌اند که در حال حاضر متاسفانه برخی از آنها را به فکر تعطیلی دائمی هتل انداخته است.»

رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران استان اصفهان در پاسخ به اینکه در چنین وضعیتی، هتل‌داران چطور می‌توانند نسبت به تامین هزینه خرید مواد بهداشتی لازم برای مقابله با کرونا مقابله کنند، توضیح می‌دهد: «مطمئنا در وضعیتی که تعداد بسیار کمی مسافر به اصفهان می‌آید، تامین مواد بهداشتی برای هتل‌ها هزینه چندانی ندارد، ضمن اینکه تا این لحظه درخصوص اینکه مساعدت مالی برای تهیه مواد بهداشتی به آنها بشود، طرحی بیان و تصویب نشده است.»

بیگی همچنین درخصوص اینکه گفته شده بیشتر مسافران اصفهان از شهرهای قم و کاشان هستند، می‌گوید: «هیچ آمار مشخصی در این خصوص وجود ندارد. چه معنایی دارد که ساکنان دو شهر خاص بیایند یکی دو شب در اصفهان اقامت کنند؟»

هدائیان: برای سفر منتظر روزهای پس از کرونا هستیم 

 

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اصفهان می‌گوید که در حال حاضر سردرگمی محسوسی در فضای گردشگری ایران حاکماست. 

تمام بناهای تاریخی و تاسیسات مربوط به گردشگری سفر رسما تعطیل شده و پیشنهاد می‌شود که هیچ سفر و برنامه مرتبط با گردشگری که منجر به دورهمی و تجمع باشد، برگزار نشود. 

مریم هداییان می‌افزاید: «در خصوص خسار‌ت‌های جدی و گسترده‌ای که به تاسیسات گردشگری همچون هتل‌ها، آژانس‌های مسافرتی و... وارد شده، پیشنهادی از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی مطرح شده و البته هنوز تصویب نشده است. بر این اساس پیشنهاد شده بعد از اتمام شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا در ایران و رفع خطر، فرصت چند روزه‌ای در قالب تعطیلات رسمی به مردم داده شود تا بتوانند سفر کنند. دیگر هدف این طرح نیز جبران بخشی از خسارت‌های وارد شده به تاسیسات گردشگری است.» 

مسئله دیگری که رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان به آن اشاره می‌کند، تمدید اعتبار تاریخ کارت آن دسته از راهنمایانی است که مدت اعتبار کارتشان در اسفند امسال و فروردین سال 99 تمام شده است. 

او توضیح می‌دهد: «برای جلوگیری از حضور فیزیکی راهنمایان جهت تمدید اعتبار کارتشان، مقرر شده که اعتبار این کارت‌ها که تاریخ آنها نهایتا تا اسفند سال 98 و فروردین سال 99 بوده، تمدید خواهد شد و نیازی به پیگیری و مراجعه حضوری آنها به مراکز مربوط نیست.»

هداییان در ادامه بر وضعیت نگران‌کننده راهنمایان گردشگری در این ایام تاکید کرده و می‌گوید: «بخشی از پیک کاری راهنمایان گردشگری به‌ویژه در بخش تورهای داخلی در حوزه استانی و کشوری در ایام نوروز و بخش دیگر از نیمه دوم فروردین تا اواخر خرداد است که تورهای خارجی نیز از دیگر کشورها وارد ایران می شوند. این در حالی است که متاسفانه در این ایام تمامی تورها و بسیاری از ایرلاین‌ها کنسل شده‌اند.»

او بیکاری و خانه‌نشینی راهنمایان گردشگری در این ایام را از نتایج نگران‌کننده این وضعیت می‌داند و می‌افزاید: «به جرئت باید بگویم بیشتر از 15 سال است چنین اتفاقی نیفتاده که راهنمایان گردشگری فعال در این حوزه، در ایام نوروز بیکار باشند و این یک فاجعه برای فعالان این حوزه است.»

رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اصفهان  با بیان اینکه بیشتر راهنمایان گردشگری از طریق این شغل ارتزاق می‌کنند، بر اهمیت جدی گرفتن این قشر از سوی مسئولان تاکید کرده و 

می‌گوید: «متاسفانه گاه دیده می‌شود که مسئولان هنگام صحبت کردن درباره خسارت‌هایی که به تاسیسات گردشگری و بخش خصوصی وارد شده، حتی از بردن نام راهنمایان گردشگری اجتناب می‌کنند! درحالی که لازم است برای ایجاد انگیزه و دلگرمی بیشتر برای این سربازان خط مقدم صنعت گردشگری، توجه ویژه‌ای از سوی مسئولان وجود داشته باشد و تدابیری برای خروج آنها از این وضعیت نگران‌کننده شغلی، اندیشیده شود.»

 سیدالعسگری: همه بناهای تاریخی اصفهان تا اطلاع ثانوی تعطیل!

 

در حالی که تمامی مجامع عمومی و مراکزی که امکان گردهمایی و تجمع مردمی را فراهم می‌کنند، چندین روز است که در سرتاسر کشور تعطیل شده‌اند، بناها و آثار تاریخی اصفهان نیز بالاخره از روز 20 اسفند تا اطلاع ثانوی به طور کامل تعطیل اعلام شدند.

این را مدیر میراث فرهنگی شهرستان اصفهان می‌گوید و توضیح می‌دهد: «تا روز 20 اسفند بناها و آثار تاریخی اصفهان به صورت نیمه‌تعطیل بودند و امکان بازدید از این آثار فقط تا ساعت 15 فراهم بود. هرچند شاخص‌ترین این مراکز هم در هر روز نهایتا 10 بازدیدکننده بیشتر نداشتند. اما از روز 20 اسفند تمامی این اماکن به صورت کامل تعطیل شدند.»

روح الله سیدالعسگری با بیان اینکه شهر کاشان و بسیاری دیگر از شهرهای استان نیز از چندین روز قبل بناها و آثار تاریخی‌شان را به روی بازدیدکنندگان بسته‌اند، اضافه می‌کند: «اینکه برنامه‌ای برای جبران خسارت‌های وارد شده به این حوزه در این ایام تدوین شود یا نه، تصمیمی است که باید از سوی مدیریت کلان کشور اتخاذ شود. اما امیدواریم تمهیدهایی اندیشیده شود که به زودی شاهد جبران این وضعیت باشیم.»

شیردل: رکورد فروش صفر برای صنایع‌دستی اصفهان!

 

رئیس اتحادیه صنایع‌دستی استان اصفهان هم روایت مشابهی از وضعیت بازارهای خرید و فروش صنایع‌دستی در اصفهان دارد. عباس شیردل با ابراز نگرانی از این وضعیت می‌گوید: «متاسفانه در حال حاضر وضعیت مغازه‌های میدان نقش‌جهان و بازارها با تعطیل شدن رسمی هیچ تفاوتی ندارد، چرا که مغازه‌دارها یکی دو ساعت در روز به محل کارشان می‌آیند، مغازه را باز می‌کنند و بعد هم می‌روند! این شاید به این دلیل است که نگران مراودات مالی‌شان هستند و به این امید که فروشی داشته باشند، مغازه را باز می‌کنند.» او با بیان اینکه زمان اصلی فروش صنایع‌دستی در اصفهان دقیقا در دو ماه اسفند و فروردین است، تاکید می‌کند: «در حال حاضر اوضاع بازار به نحوی است که نیازی به تصویب قانون برای تعطیل شدن آن نیست، چرا که بازارها به خودی خود کاملا خالی از مشتری هستند و می‌دانیم که در نوروز هم قرار نیست هیچ گردشگری به این بازارها بیاید و به آن رونقی بخشد.»  به گفته رئیس اتحادیه صنایع‌دستی استان اصفهان، فعالان حوزه صنایع‌دستی در حال حاضر با مشکلات اقتصادی مهمی روبه‌رو هستند و حتی مغازه‌هایی که اجناس خرد و ارزان‌تر می‌فروشند هم در حال حاضر هیچ فروشی ندارند.  

در کنار همه این صحبت‌ها، تازه‌ترین تصمیمی که دقایقی پیش از انتشار این صفحه توسط روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در کانال تلگرام این مرکز و به نقل از سیدعلی صالح درخشان، معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره کل میراث استان، اعلام شد این بود که «رزرو و اقامت در همه واحدهای اقامتی اعم از: هتل‌ها، اقامتگاه‌های سنتی، مهمان‌پذیرها، اقامتگاه‌های بوم‌گردی و ‌مناطق نمونه گردشگری در۲۴ شهرستان استان به دلیل پیشگیری ازشیوع بیماری کرونا تا اطلاع ثانوی ممنوع است. فعالیت خانه‌های مسافر، کلید به‌دستان و خانه‌های استیجاری نیز در نوروز امسال در سراسر استان ممنوع است.» شهروندان می‌توانند تخلفات را با شماره‌های 03132681034 تا ۳۵  گزارش دهند. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107715

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی