ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کف بازار

تاریخ درج : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸
مسکن تا پایان تابستان ۹۹ گران نمی‌شود

نایب‌رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: قیمت مسکن تا پایان تابستان ۹۹ گران نمی‌شود و در یک رکود غیر تورمی‌قرار دارد. مطمئنا در دو ماه پایانی سال تثبیت قیمت را در بازار مسکن شاهد هستیم. نایب‌رئیس اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت بنزین در گرانی قیمت مسکن اثرگذار است، به تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر یک ثبات نسبی در بازار مسکن حکم‌فرماست. افزایش قیمت بنزین بی‌شک تاثیر مستقیمی بر افزایش نرخ تورم دارد. در این سال‌ها شاهد افزایش سونامی‌گونه قیمت مسکن بودیم؛ بنابراین افزایش قیمت بنزین از این پس بر افزایش قیمت خانه تاثیر چندانی ندارد. حسام عقبایی در ادامه افزود: در گذشته رشد قیمت مسکن آن قدر نامتعارف بوده که افزایش قیمت بنزین نمی‌تواند تاثیری در گرانی قیمت مسکن داشته باشد. در زمان امضای قرارداد برجام یا خروج آمریکا از برجام عده‌ای این نوع موضوعات سیاسی را در افزایش قیمت مسکن تاثیرگذار می‌دانستند؛ این در حالی است که در آن زمان هم ما معتقد بودیم که این نوع مسائل تاثیری بر افزایش یا کاهش قیمت مسکن ندارد.

 

 

 

افزایش ظرفیت ثبت‌نام طرح ملی مسکن در برخی استان‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی از اتمام پالایش ثبت‌نام کنندگان طرح ملی مسکن خبر داد و گفت:‌ تلاش می‌کنیم قبل از عید مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن را انجام دهیم.محمود محمودزاده درباره آخرین وضعیت پالایش ثبت‌نام کنندگان طرح ملی مسکن اظهار کرد:‌ پالایش یکی از سامانه‌ها یعنی سامانه فرم «ج» قبلا به اتمام رسیده بود.‌ بر اساس اعلام قبلی قرار بود پالایش سه سامانه دیگر نیز تا نیمه بهمن به پایان برسد که خوشبختانه این هفته انجام شد.او توضیح داد: یکی از دلایلی که باعث شد پالایش زودتر از موعد مقرر به اتمام برسد، هم‌زمانی و گسترده‌تر کردن اقدامات در این زمینه بود.محمودزاده بیان کرد:‌ در گذشته پالایش‌ها یکی یکی انجام می‌شد، اما در طرح ملی مسکن تقریبا این پالایش‌ها را هم‌زمان کردیم و به همین دلیل توانستیم پروسه پالایش ثبت‌نام کنندگان را سریع‌تر انجام دهیم.معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن، ثبت‌نام‌ها فقط برای ریزشی‌ها نیست،‌گفت:‌در برخی استان‌ها در حال فراهم کردن زیرساخت‌ها برای ایجاد ظرفیت جدید هستند.

 

 

 

 

آرامش پس از توفان در بازار مسکن

در پی ناآرامی‌های اخیر حجم معاملات در بازار مسکن شهر تهران پس از دوره رونق یک ماهه به شدت پایین آمد؛ اما واسطه‌های ملکی امیدوارند با عقب‌نشینی دشمن از نبرد مستقیم با ایران به تدریج شاهد افزایش معاملات باشیم.به گزارش ایسنا، با وجود ماهیت دیرپذیری بازار مسکن، ترور ناجوانمردانه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که با پاسخ موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق همراه شد، بازار مسکن را در رکود مقطعی فرو برد. واسطه‌های ملکی می‌گویند که ناآرامی‌های چند روز اخیر به عقب‌گرد طرفین معامله، به‌خصوص فروشندگان منجر شده است. پس از تغییر قیمت بنزین که با افزایش ۱۳۷ درصدی معاملات و ۸,۵ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۸ همراه شد، بازار مسکن خود را برای ورود به رونق قبل از عید آماده می‌کرد. این رونق پس از آن ایجاد شد که به دنبال افزایش حدود ۱۰۰۰ تومانی نرخ ارز، معاملات، بیشتر از نوع سفته‌بازانه در بازار مسکن رشد کرد. به‌یک‌باره اقدام ارتش آمریکا در ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با افت شدید معاملات مسکن همراه شد؛ سپس انتقام ایران در بامداد ۱۸ دی‌ماه که به شکل پاسخ موشکی به مهم‌ترین پایگاه آمریکا در عراق یعنی عین‌الاسد بروز یافت بر رکود بیشتر بازار دامن زد و حجم قراردادهای خرید و فروش به شدت پایین آمد. خرید صرفا از سوی کسانی انجام می‌شد که ملک خود را فروخته و باید ناچارا به دنبال خانه مناسب باشند.دفاتر املاک مهم‌ترین ویژگی روزهای گذشته بازار مسکن را «لغو نشست» به دلیل نگرانی فروشندگان از آینده بازار عنوان می‌کنند. آنها می‌گویند که با وجود آنکه معاملات مقداری نسبت به آذرماه پایین آمده، اما تعداد خریداران مصمم از فروشندگان مصمم بیشتر است.مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس بازار مسکن، درباره تحلیل این بازار در شرایط کنونی گفت: در تمام کشورها نوسان‌های قیمت در چنین شرایطی تا حد زیادی به سیاست‌های اتخاذ شده دولت‌ها مربوط می‌شود. ممکن است برای پاسخ‌گویی به عطشی که برای خرید کالاهای سرمایه‌ای به وجود می‌آید، دولت‌ها به‌سمت افزایش نقدینگی بروند تا منجر به ایجاد زنجیره‌ای از تورم در تمام حوزه‌ها از جمله مسکن شود و حتی به اعداد غیر قابل کنترلی برسد، اما در مقطع فعلی که نگرانی‌ها از بین رفته است، چنین فرضیه‌ای برای بازار مسکن در ایران قابل تصور نیست.او تصریح کرد: این شرایط پایدار نخواهد بود و این‌طور نیست که دوباره شاهد رشد غیرقابل کنترل قیمت‌ها باشیم.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/105792

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی