ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کف بازار

تاریخ درج : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

کدام محصول سایپا گران تر شده است؟

در حدود چهار ماه نخست امسال، همه محصولات سایپا گران شده اند، با این حال برخی از مدل ها، افزایش بیشتری داشتند. به گزارش اقتصادآنلاین، در بررسی که از مقایسه رشد قیمت پنج محصول پرطرفدار شرکت سایپا در چهار ماه ابتدایی سال انجام شده، خودروی تیبا ٢ با ٣٢.5 درصد افزایش قیمت در صدر لیست نشسته است.قیمت این خودرو ابتدای سال حدود 44میلیون تومان بود، در حالی‌که بهای روز آن به حدود 58 میلیون و ٣٠٠ هزار تومان رسیده است.دومین محصول سایپا که امسال نسبت به بقیه خودروهای این شرکت افزایش قیمت بیشتری بیشتری را تجربه کرده است، سایپا ١٣١ با ٢٧.6 درصد رشد استکوییک اتوماتیک در جایگاه سوم این لیست قرار دارد، به طوری‌که در چهار ماه ابتدایی امسال با ١١.4 درصد افزایش قیمت همراه بوده است.ساینا اتوماتیک با ٩.٨درصد رشد و کیا سراتو ٢٠٠٠ اتوماتیک با 5.٣ درصد رشد، در جایگاه چهارم و پنجم لیست افزایش قیمت محصولات سایپا قرار گرفتند.

 

 

قیمت خودرو تا پایان تابستان ارزان نمی‌شود
به اعتقاد یک کارشناس خودرو، «هیچ‌یک از مولفه‌های اقتصادی تغییر نکرده و بعید است تا پایان تابستان قیمت خودرو در بازار ایران ارزان شود.»امیرحسین کاکایی در گفت‌وگو با تجارت نیوز تصریح کرد: «دولت افزایش تیراژ خودروهای داخلی را به مردم وعده داد؛ این در حالی است که هیچ یک از خودروسازان تعهدات خود را اجرا و عملی نکردند. بنابراین قیمت خودرو ارزان نخواهد شد.از سوی دیگر، آینده اقتصاد ایران مبهم اســـــت. شاخص‌ها روند مثبتی را در آینده نشان نمی‌دهد. همچنین هزینه تمام‌شده خودروسازان نیز به‌شدت افزایش یافته و از طرف دیگر، فعالان خودرویی با کمبود قطعه مواجه هستند؛ با این وضعیت چطور می‌توان انتظار کاهش قیمت خودروها را داشت؟»با این حال، در روزهای گذشته و همزمان با کاهش نرخ ارز و طلا در بازارها، قیمت‌ها در بازار خودرو نیز مسیر نزولی پیدا کرده است و در شرایطی که همچنان خریدار بالقوه‌ای در بازار وجود ندارد، اما قیمت  خودروهای داخلی و خارجی با افت نسبی همراه بوده است.

 

خروج پر هزینه رنو و پژو از ایران
خودروسازانی که بازار ایران را ترک کردند، با افت فروش مواجه شدند و نتوانسته اند بازار بکر دیگری همانند ایران برای خود دست و پا کنند. پژو و رنو مطرح ترین خودروسازانی بودند که بعد از برجام فعالیت خود را در ایران دوباره از سر گرفتند، اما با خروج آمریکا از برجان، ترجیح دادند از تبعات و جریمه های احتمالی پیشگیری کرده و بر این اساس، هر آنچه  را در دست ساخت داشته،  رها کرده و تولید خودرو در ایران را با مشکلات متعددی رو به رو کردند. نمونه آن نیز عدم امکان تولید مجدد خودروهایی نظیر رنو ساندرو، تندر پلاس، پژو 2008 و ... است. اما در روی دیگر سکه نیز این دو خودروساز بزرگ با افت قابل توجه فــــــروش مواجه شدند. فروش پژوی فرانسه در منطقه خاورمیانه و آفریقا در نیمه نخست سال جاری میلادی ۶۸ درصد کاهش یافت که دلیل اصلی آن خروج این گروه خودروسازی از ایران به خاطر تهدید تحریم های آمریکا بود . فروش گروه خودروسازی پژو 13 درصــــــد در نیمه اول سال جاری کاهش یافت چون پایین‌آمدن تحویل خودروها در چین، آمریکای جنوبی و خاورمیانه بر تجارت خارجی آن فشار آورد و روند پیشرفت این خودروسازی را به چالش کشید. این شرکت طی بیانیه ای اعلام کرد فروش در دوره زمانی ژانویه تا ژوئن از 2.18 میلیون سال گذشته به 1.9 میلیون خودروی سبک کاهش یافته است .در اروپا،  بزرگ‌ترین بازار پژو، این شرکت افزایش 0.3 درصدی در فروش داشت که سهم آن را به 17.4 درصد در بازار اتومبیل رساند. بازاری که در کل، 2.5 درصد افت داشت. افزایش فروش در اروپا به خاطر موفقیت مدل جدید سیتروئن C5 و C3 بوده است. سیتروئن 0.3 درصد در بازار اروپا رشد داشت. تحویل خودروهای این شرکت در چین 61درصد پایین آمده است. فروش پژو در منطقه آمریکای جنوبی 29 درصد به خاطر رکود بازار آرژانتین کاهش یافت و 68 درصد در منطقه خاورمیانه و آفریقا پایین آمد که دلیل اصلی آن خروج اجباری این گـــــروه خودروسازی از ایران به خاطر تهدید تحریم های آمریکا بود.از سوی دیگر رویترز از عدم موفقیت شرکت خودروسازی رنو در پیدا کردن جایگزین برای بازار ایران خبر داد.شرکت خودروسازی فرانسوی رنو کاهش ۶.۷ درصدی را در فروش خود در نیمه اول سال جاری را اعلام کرد. شرکت رنو  در  بیانیه‌ای اعلام کرد که فروش این خودرو در دوره زمانی ژانویه تا ژوئن از  ۲.۰۸ میلیون سال قبل به ۱.۹۴ میلیون خودرو کاهش یافته است. دلیل اصلی آن خارج شدن رنو از ایران در ۲۰۱۸ پس از تحریم‌های آمریکا بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98430

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی