ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

گران‌فروشی در نمایندگی‌ها

تاریخ درج : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸
خودرو در بازار آزاد ارزان‌تر است!

سعیده غفاری / خبر ‌نگار

اختلاف قیمت خودرو در بازار آزاد با نمایندگی از مشکلات بزرگ این بازار طی دو سال گذشته بود. مشتری هنوز اتومبیل‌ خود را از نمایندگی تحویل نگرفته ‌بود که با قیمتی بیشتر در بازار آزاد مشتری داشت، ولی این روند فروش طی چند هفته گذشته تغییر کرده‌است، چراکه نمایندگی‌ها بعضی از مدل خودروهای خود را با قیمت بیشتری در مقایسه با بازار آزاد عرضه می‌کنند تاجایی که اختلاف قیمت‌ها تا 80 میلیون تومان نیز می‌رسد. در این بین اتومبیل‌های مدیران‌خودرو و کرمان موتور بیشترین اختلاف قیمت را با بازار آزاد  دارند و پس از آن گروه بهمن، جیلی و ایران خودرو تعدادی از محصولات مونتاژی خود را گران‌تر  از بازار به فروش می‌رسانند. قـــیـمــت خــودرو در چــنـد ماه گذشته با کاهش روبه‌رو بوده و در بازار آزاد نیز قیمت بعضی از مدل خودرو‌ها با ثــبـات نــسـبــی هــمـراه اســــت. در مقابل، خودروسازان قیمت تعدادی از محصولات خود را در نمایندگی‌ها افزایش داده‌اند.

 

 

مدیران خودرو

قیمت محصولات مدیران‌خودرو در نمایندگی با بازار آزاد طی دو سال گذشته اختلاف زیادی داشت وهمواره اتومبیل‌ها در بازار آزاد با نرخ بالاتری در مقایسه با نمایندگی‌ها به فروش می‌رسند، ولی وضعیت محصولات مدیران خودرو تغییر کرده و قیمت تمامی‌خودروهای این تولیدکننده در نمایندگی‌ها بیشتر از بازار آزاد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تفاوت قیمت خودروها در نمایندگی‌های مدیران خودرو با بازار آزاد به بیش از 50 میلیون تومان می‌رسد که چری تیگو 7 Excellent با 55 میلیون تومان و ام‌وی‌ام X22 دنده ای با 6 میلیون تومان به ترتیب بیشترین و کمترین اختلاف را دارند. همچنین باید به اختلاف قیمت مدل‌های مختلف خودروی چری تیگو 5 یعنیIL  و IE اشاره کرد که با وجود تولید در سال 97، حدود 30 میلیون تومان گران‌تر از بازار آزاد عرضه می‌شوند. میزان اختلاف قیمت سایر خودروهای مدیران خودرو در نمایندگی و بازار آزاد در جدول آورده شده است.

 

 

کرمان موتور

کرمان موتور نیز مانند مدیران خودرو در شمار خودروسازانی قرار می‌گیرد که محصولات خود را گران‌تر از بازار آزاد عــرضــه مـی‌کــند. اختلاف قیمت خودروهای کرمان موتور با بازار آزاد در مقایسه با مدیران خودرو بسیار زیاد است و به حدود 80 میلیون تومان می‌رسد. در حال حاضر هیوندای آزرا 2019 در بازار حدود 870 میلیون تومان قیمت دارد، ولی در نمایندگی 950 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در مقابل جک J4 اتوماتیک اختلاف قیمت کمتری در میان محصولات این گروه خودروسازی دارد و در بازار آزاد 135 میلیون تومان، ولی در نمایندگی با قیمت 150 میلیون تومان به فروش می‌رسد. هرچند تولید تعداد زیادی از محصولات کرمان موتور متوقف شده، با این حال اختلاف قیمت محصولات فعلی این گروه خودروسازی با بازار آزاد در جدول مشخص شده است.

 

 

گروه بهمن

عرضه محصولات گروه خودروسازی بهمن در سال جاری با کاهش چشمگیری مواجه شده ‌است. از طرفی قیمت محصولات آن در نمایندگی‌ها نیز بالاتر از بازار آزاد است؛ از جمله این خودروها باید به وانت کارا تک کابین و دو کابین و وانت کاپرا اشاره کرد که قیمت آن‌ها در نمایندگی بین 4 تا 14 میلیون تومان بیشتر از بازار آزاد است. درحال حاضر وانت کارا تک کابین و دو کابین به ترتیب در بازار 83 و 91 میلیون تومان قیمت دارند، ولی در نمایندگی‌ها با نرخ 87 و 96 میلیون تومان عرضه می‌شوند. قیمت وانت کاپرا نیز در بازار 254 میلیون تومان و در نمایندگی  268 میلیون تومان است و گروه بهمن این خودرو را 14 میلیون تومان گران تر به فروش می‌رساند.

 

 

جیلی

خودروی جیلی GC6  مدل اتوماتیک نیوفیس اکنون تنها محصول جیلی در بازار اصفهان است که قیمت آن در نمایندگی 30 میلیون تومان بیشتر از بازار آزاد است. در واقع جیلی قیمت خودرو GC6 را 162 میلیون تومان در نظر گرفته است، درحالی که می‌توان این خودرو را در بازار آزاد با قیمت 132 میلیون تومان خریداری کرد. البته خرید این خودرو از نمایندگی جیلی به دلیل عرضه پایین، کـار دشواری است و شاید تولیدGC6 نیز مانند سایر محصولات این کمپانی در ایران تاچندی دیگر متوقف شود.

 

 

ایران خودرو 

رنو پیکاب از دیگر خـودروهـایـی محسوب می‌شود که قیمت آن در نمایندگی‌ها بیشتر از بازار آزاداست، البته واردات قطعات رنو پیکاب به کشور به دلیل تحریم‌ها با مشکلات زیادی مواجه است، از ایــن‌رو رونــد تـولـیــد آن کــنـد شده ‌است. از سوی دیگر، پیکاپ دوکابین فوتون بنزینی که محصولی چینی است در نمایندگی‌ها حدود 351 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در مقابل قیمت این اتومبیل در بازار آزاد با نرخ 238 تا 260 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/102852

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی