ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

گردش مالی چهارمیلیاردی پیک موتوری‌ها

تاریخ درج : یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸
کسب و کار موتوری‌ها سکه است

پیک موتوری در لیست 20شغلی قرارگرفته که به کمترین سرمایه نیاز دارد. هرچند این سرمایه در سال‌های گذشته حدود دو تا سه میلیون تومان برای خرید یک موتور بود، اما امروز یک پیک موتوری به سرمایه ای بین 6 تا 9 میلیون تومان برای تهیه وسیله نقلیه خود احتیاج دارد.خریدهای اینترنتی، سفارش غذا و کالا با پیک رایگان، آنقدر افزایش یافته که پیک موتوری، شغلی با درآمد تقریبا مناسب و کمترین سرمایه، توانسته از نرخ بیکاری جوانان جویای کار بکاهد.

 

مرکز شهر
یک میلیون و 200 هزار موتور در استان اصفهان تردد می‌کنند که نیمی‌از این تعداد در شهر اصفهان حضور دارند. از بیش از 600هزار موتوری که در این کلان‌شهر امور حمل و نقل را برعهده دارند، روزانه دو هزار موتور در محدود چهارباغ حرکت کرده یا پارک می‌شوند. اگر همه آنها پیک یا تاکسی موتوری باشند و ماهانه به طور متوسط دو میلیون تومان کار کنند، گردش مالی کارکرد آنها به چهار میلیارد تومان می‌رسد؛ سودی خالص با بیشترین بازدهی سرمایه!  با توجه به حذف حمل و نقل موتوری از این خیابان و میدان نقش جهان، موتور تنها وسیله ای است که برای حمل و نقل، حمل بار و کالا در این منطقه استفاده می‌شود. سفارش غذا و حمل بار با موتور در چهارباغ رونق زیادی دارد، حتی حالا که ورودش به چهارباغ ممنوع شده، از فرعی‌ها،خیابان‌های اطراف و پارک شهید رجایی، راه خود را پیدا می‌کنند. فرای موتورهایی که به عنوان تاکسی در این منطقه کار می‌کنند، پیک‌های موتوری با خاطری امن از داشتن مشتری، بیشترین درآمد خود را از محدوده مرکز شهر و بازارهای اطراف دشت می‌کنند.

 

درآمد امن و  پرخطر
یک پیک موتوری به طور متوسط، روزانه هشت ساعت کار می‌کند که به اندازه‌ ساعت کاری یک کارمند قراردادی است. البته این زمان برای آشپزخانه‌ها و کترینگ‌ها کمتر و به حدود چهار تاپنج ساعت در روز می‌رسد. درآمد پیک‌های موتوری که در زیرمجموعه تاکسی‌های اینترنتی کار می‌کنند به حدی هست که با کاری تمام وقت می‌توانند هزینه مورد نیاز برای تامین یک خانواده را به دست بیاورند.  در شهر شلوغی مثل اصفهان و در ترافیک مرکز شهر و بافت‌های فرسوده، استفاده از پیک موتوری یکی از گزینه‌های پرطرفدار است و به همین دلیل بسیاری از جوانان جویای کار به عنوان یک کار تمام‌وقت در آن مشغول می‌شوند. میزان درآمد پیک موتوری در ماه متغیر بوده و  بین یک تا شش میلیون تومان است. در بدترین حالت، هر پیک موتوری چیزی بین پنج تا هفت بار را در روز جابه‌جا می‌کند و دستمزد هر سفر یک پیک به طور متوسط 10 هزار تومان است. با این شرایط اگر پیکی روزانه هشت ساعت کار کند، به طور معمول روزی 100 هزار تومان درآمد خواهد داشت و با یک حساب سرانگشتی مجموع حقوقش تا انتهای ماه حدود سه میلیون تومان خواهد بود. اما هستند پیک‌هایی که روزانه تا 200 هزار تومان هم کار می‌کنند و ماهانه تا شش میلیون تومان درآمد دارند. با این وجود، میزان تصادف هم در آنها زیاد است که غیر از جرائمی‌که به علت تخریب بار باید متحمل شوند، هزینه‌های درمان یا معلولیت احتمالی ناشی از تصادف نیز قابل جبران نیست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/100766

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی