ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

گوارش‌های کرونایی

تاریخ درج : شنبه ۱۱ امرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
کدام دسته از مشکلات گوارشی، علامت ابتلا به کروناست؟

باز هم با  افزایش بیماری کرونا به دلیل عدم رعایت بهداشت از سوی مردم رو به‌رو شده ایم، در حالی که مدتی است این ویروس به دستگاه گوارش هجوم آورده و باعث ابتلای فرد به بیماری و تهدیدی برای سلامت او شده است. از سویی دیگر، برخی با کوچک‌ترین ناراحتی گوارشی دچار نگرانی شده و فورا در ذهنشان بیماری کرونا تداعی می‌شود. به هر حال، ابهامات زیادی در این خصوص وجود دارد. از این رو، نظر دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص گوارشی و عضو انجمن آمریکا و اروپا را جویا شدیم که می‌توانید بخوانید.تا مدتی پیش وقتی عموم مردم به بیماری ویروس کرونا فکر می‌کردند، اغلب علائمی مانند گلودرد، سرفه خشک و تب بالا را تصور می‌کردند. این در حالی است که تحقیقات اخیر نشان داد، مواردی وجود دارد که با علائم گوارشی ظاهر می‌شوند. بررسی‌های جدید در حدود یک‌‌چهارم از بیماران، علائم گوارشی بیماری کووید ۱۹ مانند اسهال و سایر علائم گوارشی را نشان می‌دهد. این علائم در موارد خفیف کووید ۱۹ دیده می‌شود و این بیماران دیرتر از بیمارانی که دارای علائم تنفسی بودند، به دنبال دریافت خدمات درمانی رفته‌اند.عدم تشخیص زودهنگام این بیماران، اغلب ممکن است منجر به گسترش ناخواسته این بیماری در بیماران سرپایی مبتلا به بیماری خفیف شود که بیماری‌شان تشخیص داده نشده و از پتانسیل خود برای آلوده‌کردن دیگران آگاه نیستند.

علائم گوناگون در بیماران

اکنون تنها در حال آگاهی از طیف متنوعی از علائمِ بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستیم و حال می‌دانیم که علائم گوارشی نیز ممکن است علائم اولیه این بیماری باشد‌ (حتی بدون سرفه، تب یا مشکل در تنفس). اما خبر خوب این است که بیشتر بیمارانی که دارای علائم گوارشی‌اند، معمولا به گونه خفیف به بیماری کووید ۱۹ مبتلا هستند.در مطالعه جدید، تیم تحقیق داده‌های ۲۰۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ خفیف را ردیابی و بررسی کردند که این بررسی نشان داد به طور تقریبی یک‌چهارم، یعنی تعداد ۴۸ نفر از آن‌ها، فقط علائم گوارشی داشتند، ۶۹ نفر علائم گوارشی و تنفسی را با هم نشان دادند و ۸۹ نفر فقط علائم تنفسی داشتند.این مطالعه نشان داد که تمام ۶۷ بیمار مبتلا به علائم گوارشی، اسهال داشته و از این تعداد، تقریبا در یک نفر از هر پنج نفر، اسهال اولین نشانه ابتلای آن‌ها بوده است.اسهال حدود یک تا ۱۴ روز به طول انجامیده و به طور میانگین مدت زمان بیش از پنج روز و حدود چهار بار دفع در روز گزارش شده است. در ضمن محققان دریافتند که حدود یک‌‌‌سوم بیماران مبتلا به علائم گوارشی، تب ندارند.

سیر  بیماری 

بیماران مبتلا به علائم گوارشی نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی دیرتر به دنبال مراقبت‌های پزشکی می‌روند که این مدت به طور حدودی ۱۶ روز در مقایسه با ۱۱ روز بوده است.مطالعات جدید نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به علائم گوارشی مدت زمان شروع علائم تا بهبود کامل از ویروس، طولانی‌تر بوده و احتمال دارد که ویروس در مدفوع این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی به میزان بیشتری دیده شود (۷۳درصد در مقابل ۱۴ درصد). این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی مدت زمان طولانی‌تری بیمار بودند.تیم تحقیق چینی بر این مورد تاکید دارد که بیماری‌های بسیاری در سطح جامعه وجود دارد که باعث ایجاد علائم گوارشی می‌شوند و بیشتر موارد ابتلا به اسهال، تهوع، استفراغ و کم‌اشتهایی از علائم ابتلا به کووید ۱۹ نیستند.با وجود این، پزشکان می‌بایست بدانند که این علائم اولیه جدید و حاد گوارشی در بیمار مشکوک به ویروس کرونا حداقل باید باعث سرعت‌بخشیدن در رسیدگی به این بیماری و بیماران شود، بنابراین علائم گوارشی بیماری کووید ۱۹ باید مدنظر درمانگران باشد.این تحقیق بسیار حیاتی است، برای اینکه نشان می‌دهد ۸۰ یا بیش از ۸۰درصد از بیماران به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده‌اند. بنابراین تشخیص مشخصه‌های اساسی این بیماری بسیار ضروری است، چرا که می‌تواند نیاز به خودقرنطینگی را ایجاد کند. 

زمان مراجعه به پزشک 

اگر مشکلات معده شما به خاطر مشکلات گوارشی یا مسمومیت غذایی باشد، به طور معمول باید تا ۴۸ ساعت بهتر شوید. در غیر این صورت، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است این علائم به خاطر  عفونت باکتریایی جدی‌تر یا علائم اولیه کووید ۱۹ باشند.همچنین در صورت داشتن شرایط زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:دهیدراسیون و از دست دادن شدید آب بدن که نشانه‌های آن شامل ادرار تیره، ضعف شدید، دهان و زبان خشک و سرگیجه است.اسهال خونی یا سیاه و یا درد شدید شکمدر صورت داشتن تب، سرفه و یا احساس تنگی نفس 

توصیه

حال بهتر است بدانید در صورت بروز علائم گوارشی کرونا چه باید کرد:

اول از همه باید بدانید اگر اسهال، حالت تهوع و یا استفراغ دارید، به این معنی نیست که حتما به کووید۱۹ مبتلا شده‌اید، اما بهتر است در طول همه‌گیری ویروس کرونا نسبت به علائم خود هشیارتر باشید. به‌خصوص اگر به خاطر مشکلات زمینه‌ای بیشتر در معرض خطر هستید.

در خانه بمانید: بیشتر افرادی که تست کرونایشان مثبت شده، به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده‌اند و بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابند. بنابراین از بیرون‌رفتن خودداری کنید مگر در موارد ضروری مانند مراجعه به پزشک و ویزیت‌های مهم.

به‌خوبی دستانتان را بشوییــــد. شستن دست‌ها با آب‌وصابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بهترین روش است.  به خصوص بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، پاک‌کردن بینی، عطسه و سرفه و قبل از غذا خوردن و آشپزی.   در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، از محلول شست و شوی دست با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید.

دستشویی جداگانه داشـــــته باشید: در صورتی که با افراد دیگر زندگی می‌کنید، برای جلوگیری از انتقال بیماری از طریق مدفوع بهتر است در صورت امکان از دستشویی جداگانه استفاده کنید.

سطوح را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید: سطوح می‌تواند سرویس بهداشتی فرنگی، سنگ دستشویی، دکمه و یا دستگیره سیفون، دستگیره در دستشویی، تلفن، پیشخوان و سایر سطوحی که اغلب با آن‌ها در تماس هستید، باشد.

مايعات زياد بنوشيد: اگر اسهال و یا استفراغ دارید، جایگزین‌کردن مایعات از دست‌رفته مهم است. 

تهیه او آر اس (ORS) از داروخانه و مصرف آن بهترین راه‌حل است، زیرا دارای نمک و شکر است که بدن در اثر اسهال از دست می‌دهد.

همچنین می‌توانید آب‌میوه‌های آبدار یا نوشیدنی‌های ملایم را به همراه کراکر شور و آبگوشت جرعه‌جرعه و کم‌کم میل کنید.

رژیم ملایمی داشته باشید. غذاهایی مانند موز، برنج سفید، سیب و نان تست را که می‌توانند به کاهش تمایل شما به دفع و تامین کربوهیدرات‌های مورد نیاز بدن شما کمک کنند، امتحان کنید.

همچنین می‌توانید جوی دوسر، سیب‌زمینی آب‌پز یا پخته‌شده و مرغ پخته‌شده بدون پوست را امتحان کنید.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/111168

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی