ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

یک جفت لاستیک، هم قیمت یک خودرو

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
لاستیک برخی خودروها در بازار به سختی پیدا می شود

سعیده غفاری

 

 

رشد قیمت ارز و به دنبال آن کاهش واردات باعث شده قیمت لاستیک چند برابر افزایش پیدا کند تا جایی که خرید لاستیک خودرو این روزها به یکی از مشکلات اساسی رانندگان تبدیل شده و بسیاری از خریداران از سر ناچاری مدل‌های دست دوم را به لاستیک‌های نو ترجیح می‌دهند. این درحالی است که براساس گفته مسئولان انتظار می‌رفت با افزایش قیمت محصولات خارجی، محصولات داخلی با استقبال روبه رو شوند ولی خلاف آن رخ داد و قیمت لاستیک‌های داخلی نیز پابه‌پای مدل های خارجی گران شده‌است تا جایی که امروز قیمت لاستیک برای بعضی از اتومبیل‌ها فراتر از تصور باشد.

 

در کنار گرانی لاستیک خودرو، تعدادی از کاسبان موجودی فروشگاه‌های خود را به صفر رسانده‌اند، اجناس‌ را به انبار یا خانه منتقل کرده و اگرفردی قصد خرید داشته باشد ابتدا باید هزینه آن را پرداخت کند، سپس فروشنده چند ساعت بعد لاستیک‌ها را به وی تحویل می‌دهد.

 

    خودروهای داخلی
تمام رانندگان دیر یا زود با مشکل خرید لاستیک رو‌به‌رو خواهندشد که این اتفاق در خودروهای داخلی بیشتر است. تا چند ماه قبل، در بازار لاستیک‌هایی با برند‌های متنوع وجود داشت که هر یک مزایا و معایب خاص خود را داشتند ولی اکنون مدل‌های کمتری عرضه می‌شود و قیمت بالایی دارند. در بازارخودروهای داخلی، تقاضا برای لاستیک‌هایی با سایز 13بیشتر از سایر محصولات است، چرا که این تایر برای پراید در نظر گرفته شده و اگر در گذشته قیمت یک جفت لاستیک ایرانی سایز 13 بین 120 تا 200هزار تومان بود، اکنون با قیمت 300 تا 400هزار تومان به فروش می‌رسد. دو حلقه لاستیک بارز با کارکرد مفید ۶۰ هزار کیلومتر قیمتی حدود ۳۵۰ هزار تومان دارد یا لاستیک یزد تایر با کارکرد 50 هزار کیلومتر، با قیمت 385هزار تومان عرضه می‌شود. با این وجود لاستیک‌های تولید داخلی قیمت بهتری در مقایسه با محصولات خارجی دارند، زیرا برای خرید یک جفت تایر خارجی برای پراید، با برند نکسن و دانلوپ باید به ترتیب 900 و 810 هزار تومان پرداخت. در برخی موارد هم قیمت یک حلقه لاستیک خارجی با یک جفت مدل ایرانی برابری می‌کند، مثل یک حلقه تایر خودرو تراینگل که در بازار 360هزارتومان قیمت‌گذاری شده‌است!وضعیت قیمت لاستیک سایر خودروهای داخلی نیز به همین صورت است. برای مثال سمند که یکی از پرفروش‌ترین خودروهای ایرانی با لاستیک سایز 15 است، اگر در ابتدای سال با 500 تا 700 هزار تومان امکان خرید دو جفت لاستیک برای سمند وجود داشت، الان باید برای تهیه یک جفت مدل ایرانی آن دست کم 500 هزار تومان هزینه کرد، برای مثال قیمت یک جفت لاستیک 15 تولیدی شرکت بارز 525 و تولید یزد تایر 550 هزار تومان است. دو حلقه لاستیک خارجی مناسب سمند نیز در حدود یک تا سه میلیون تومان قیمت دارد، لاسا و فالکن از جمله برندهای خارجی تایر بوده که یک جفت آنها حدودیک میلیون و 500هزار تومان قیمت گذاری شده‌است. لاستیک ایرانی خودرویی مثل دنا نیز 500 هزار و تایر خارجی مخصوص آن  700 تا یک میلیون تومان قیمت دارد. در ادامه باید به قیمت خودروهای مونتاژ ایرانی مثل جک اس 5 یا کیا سراتو اشاره کرد که یک جفت لاستیک کیفیت متوسط آنها با قیمت سه تا چهار میلیون تومان به فروش می رسد.

 

    خودروهای خارجی
افزایش قیمت لاستیک خودروهای خارجی در مقایسه با اتومبیل‌های تولید داخلی، چند برابر بیشتر بوده‌است به طوری که رئیس اتحادیه لاستیک و روغن در این باره اظهار کرد:«تایر خودروهای وارداتی باید وارد شوند و در صورت تولید در داخل کشور بازهم باید مواد اولیه‌شان وارد شود، از این رو قیمت آنها رابطه مستقیم با قیمت دلار دارد.» همچنین طبق نظر کارشناسان قیمت لاستیک خودروهای لوکس خارجی حدود 80درصد افزایش داشته است. در گفت و گوی اصفهان زیبابا یکی از فروشندگان مشخص شد که تقاضا برای لاستیک ‌های سانتافه و توسان بیشتر از سایر خودروهای خارجی است. قیمت یک جفت لاستیک معمولی سانتافه در بازار شب عید حدود یک میلیون بود ولی در پاییز 97 قیمت همین لاستیک به سه تا چهار میلیون رسیده‌است.قیمت تایر خودروهای سدان نیز به همین میزان رشد داشته و یک حلقه لاستیک میشلن مناسب رنو تلیسمان در بازار اصفهان دو میلیون و700هزار تومان است و در کل قیمت چهار حلقه تایر تلیسمان به 10 میلیون تومان می‌رسد. در خصوص خودروهای لوکس خارجی مانند بنز نیز باید گفت علاوه بر اینکه به راحتی نمی‌توان لاستیک مخصوص آنها را دربازار اصفهان پیدا کرد، در صورت عرضه نیز ارزان‌ترین مدل آن حلقه‌ای پنج تا شش میلیون تومان قیمت‌گذاری می شود که قیمت برخی مدل ها به 10 تا 12 میلیون تومان نیز می رسد و دو جفت آن قیمتی معادل یک پراید صفر دارد!

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83518

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی