ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

‌ مغازه‌ زیر‌سایه‌ خانه و آپارتمان قد کشید!

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
قیمت بعضی از مغازه‌ها در اصفهان با قیمت یک ساختمان برابر است

سعید غفاری

 

 

افزایش قیمت‌ مسکن و عرضه آپارتمان‌های میلیاردی‌ در اصفهان طی ماه‌های گذشته‌ در حالی‌ به شدت‌ مورد توجه مطبوعات قرار گرفت که قیمت‌ مغازه هم در اصفهان به سرعت‌ در حال رشد‌ است. بسیاری از مغازه‌های معمولی‌ شهر در اطراف خیابان‌های متوسط اصفهان نیز اکنون قیمتی بیش از یک میلیارد‌ تومان دارند. در بهترین حالت ممکن بیشتر مغازه‌های فروشی هر محله چندبرابر بیشتر از آپارتمان‌های فروشی همان محله قیمت‌ دارند ضمن‌ اینکه برای اجاره آنها نیز اعداد نجومی دریافت می‌شود. با مبلغ اجاره‌ بعضی از مغازه‌ها در سطح شهر اصفهان هر ماه می‌توانید یک آپارتمان نوساز در مناطق معمولی شهر بخرید.

 

گفت‌وگو با چند مغازه دار  نشان‌می‌دهد مالکان مغازه‌های بزرگ علاقه‌ دارند ملک خود را به بانک‌ها اجاره بدهند زیرا مطمئن هستند اجاره  آنها حتی یک ساعت به تأخیر نمی‌افتد ولی در صورت اجاره به مشتری عادی ترجیح می‌دهند پول رهن‌ بیشتری بگیرند تا برای دریافت اجاره دغدغه‌ نداشته‌باشند.

 

 خرید و فروش مغازه
براساس جامعه‌  آماری مورد بررسی 53 درصد از مغازه‌هایی که در سال 97 برای فروش به مشاوران املاک شهر سپرده‌شده‌اند قیمتی بالاتر از یک میلیارد‌ تومان داشته‌اند که قیمت بعضی از آنها به بالاتر از دو میلیارد تومان نیز می‌رسد. البته مغازه‌هایی که بیش از این قیمت‌ داشته ‌باشند نیز در اصفهان وجود دارد ولی یا معاملات آنها کم است و یا مالکان برای فروش به مشاوران املاک مراجعه نمی‌کنند و به صورت خصوصی معامله را انجام می‌دهند.وضعیت قیمت مغازه‌های سطح شهر اصفهان در نمودار نشان داده شده است.  بر اساس نمودار،   34 درصد، یعنی بیشترین تعداد مغازه‌های فروشی سطح شهر بین یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان قیمت دارند. مانند مغازه‌ای 50‌مترمربعی در محله‌ حمزه‌  اصفهانی‌ که یک میلیارد و 480 میلیون تومان قیمت‌ دارد، مغازه‌ای 48‌مترمربعی با ظاهر زیبا که در خیابان‌ رباط اول  یک میلیارد و 450 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌است و یا‌ مغازه‌ای 17 مترمربعی در محله نظر میانی که هیچ امکانات خاصی ندارد ولی یک میلیارد و 420 میلیون‌ تومان قیمت‌ دارد.مغازه‌هایی با قیمت کمتر از 500 میلیون‌ تومان با سهم 33 درصدی دومین بازه‌ بزرگ در بازار مغازه  هستند. این مغازه‌ها در همه‌ جای شهر از خیابان‌های  شلوغ گرفته تا خلوت پراکنده هستند ولی در خیابان‌های شلوغ معمولا یا دید‌ خوبی ندارند و یا مشکلی دارند که اینقدر‌ ارزان عرضه می‌شوند. مانند مغازه‌ای 10 متر‌مربعی در خیابان‌ نظر که طبقه‌ دوم است و دید خوبی ندارد ولی 345 میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری‌شده‌است، مغازه‌ای 25 متر ‌مربعی در حکیم‌نظامی که 400 میلیون‌ تومان می‌ارزد و یا مغازه 27‌مترمربعی در شاپورقدیم که 450 میلیون تومان قیمت دارد.

 

    رهن و اجاره مغازه
درصد بسیار زیادی از افرادی که قصد ورود به بازار را دارند معمولا زیر‌بار خرید مغازه نمی‌روند بلکه آن را اجاره می‌کنند ولی اجاره‌ مغازه در بیشتر خیابان‌های اصفهان با پرداخت هزینه  کم امکانپذیر نیست. براساس فرمولی که اکنون در بازار رهن‌ و اجاره استفاده می‌شود هر مغازه باید با یک چهارم تا یک هفتم قیمتش به صورت کامل رهن‌داده شود و هر میلیون‌ رهن برابر با 30 هزار تومان اجاره است، بنابراین قیمت مغازه‌ با رهن و اجاره‌ آن ارتباط مستقیم دارد.با توجه به مسائل بالا اجاره  یک مغازه  15‌مترمربعی که فاقد ظاهری زیباست در محله‌  سعادت‌ آباد 25 میلیون‌ تومان رهن و ماهانه سه میلیون‌ تومان اجاره دارد. در بازار‌های معروف‌نیز مبلغ اجاره هر مغازه بیشتر به متراژ و محل قرار‌گیری بستگی دارد. برای مثال در میدان نقش‌جهان یک مغازه‌ 20 متر‌مربعی که مکان قرار‌گیری آن معمولی باشد 50 میلیون‌ رهن و ماهانه دو میلیون و 500 هزار تومان اجاره دارد.دربازار‌های لوکس‌ اصفهان مانند چهار‌باغ بالا برای اجاره‌ یک مغازه 25 مترمربعی باید 300 میلیون‌ تومان رهن و ماهانه‌ چهار میلیون‌ تومان اجاره پرداخت. اما اجاره‌ مغازه‌های بزرگ‌تر از 100‌مترمربعی که محل قرار‌گیری خوبی دارد گاهی به بیش از ماهانه 100 میلیون‌ تومان می‌رسد. مغازه‌هایی که بانک‌ها اجاره‌ می‌کنند همیشه بزرگ تر‌از 100 مترمربع است ولی اجاره‌ آنها ماهانه به 30 میلیون‌ تومان می‌رسد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81604

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی