ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

28 مرداد؛ در قاب روزنامه ها

تاریخ درج : یکشنبه ۲۸ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
مطبوعات درباره کودتا چه نوشتند؟

روزهای پس و پیش کودتای 28 مرداد، هر کدام از روزنامه ها براساس خط مشی سیاسی خود، دست به قلم شدند و این وقایع را بازتاب دادند تا به هدف نهایی خود برسند. در ادامه برخی از تیترهای روزنامه ها درباره این حادثه را مرور می کنیم.

 

       28مرداد به روایت کیهان
کیهان در صفحات داخلی این شماره  گزارش کاملی از وقایع بعداز ظهر 27 مرداد تا صبح 29 مرداد منتشر کرده؛ گزارشگر کیهان حوادث 28 مرداد ماه را این طور ثبت کرده است: «مقارن ساعت 9 ابتدا از طرف نقاط جنوب شهر در میدان سپه اجتماع کرده و با شعار زنده باد شاه، مرگ بر توده‌ای  دست به تظاهرات زدند. ‌عده‌ای که به چوب دستی های بزرگ مجهز بودند به جمعیت مزبور اضافه شدند. چهار کامیون سرباز و پاسبان نیز که در جلوی هر یک مسلسلی قرار داشت از جلو و عقب تظاهرکنندگان حرکت می‌کردند و شعارهای تظاهر کنندگان را تایید می‌کردند. مقارن ساعت 10 با شعار "زنده باد شاه - مرگ بر توده" از دیوارهای حزب ایران بالا رفتند. در و پنجره را شکستند وچند نفری را که در حزب بودند، مجروح کردند. طولی نکشید که به روزنامه "باختر امروز" حمله کردند و آتش زدند. روزنامه "شهبار" را آتش زدند. رادیو تهران برخلاف معمول خبر نداد و ساکت بود. ساعت 2 بعد از ظهر شهربانی و ستاد ارتش از طرف شش تانک و چند کامیون حامل سرباز محاصره شد. سرتیپ دفتری با چند جیپ از گارد مسلح گمرک به شهربانی کل کشور آمد و آنجا را اشغال کرد. اداره پست و تلگراف را گرفتند. مردم سوار بر تانک به طرف بی‌سیم حرکت کردند. ساعت 5/1 بعد از ظهر چندین کامیون حامل سربازان مسلح و عده‌ای پاسبان و همچنین تعداد زیادی اتومبیل‌های زره پوش مجهز به تمام وسایل، به علاوه چند کامیون و اتومبیل بارکش که همگی چندین عکس شاه و شاه سابق را حمل می‌کردند با شعارهای «زنده باد شاه» حرکت کردند.»

 

 

    روزنامه اطلاعات پس از کودتا
اطلاعات برخلاف سایر روزنامه‌های وابسته به دولت مصدق یا دربار چه در دوران چند روزه بین کودتای ناتمام 25 مرداد و کودتای به سرانجام رسیده 28 مرداد و چه در روزهای بعد بسیار آهسته گام بر داشت. مسعودی که در دورانِ نخست‌وزیری محمد مصدق، ‌‌نهایت تلاشش را کرد تا «اطلاعات» منبع خبری بی‌طرفی باشد و از تمامی منازعات و مجادلات سیاسی پرهیز می‌کرد در روزهای ۲۸ و ۲۹ مرداد ۱۳۳۲ یعنی روزهای کودتا، روزنامه خود را منتشر نکرد، اما پس از آن با مطمئن شدن از سقوط دولت مصدق و حاکمیت کامل دربار  با تیترهایی که کودتا را قیام ملی خوانده بودند، با اهل کودتا همراه شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79729

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی