حواشی ورزشگاه دنارت

دردسر معارضان برای یک پروژه محلی؛ آیا ورزشگاه شهدای دنارت تخریب می‌شود؟

اگر از اهالی محله دنارت هستید یا این روزها گذارتان به این محله افتاده باشد، حتما این بنر را دیده‌اید و درباره موضوع آن کنجکاو شده‌اید. روی این بنر نوشته شده است: «به استحضار اهالی محترم محله دنارت می‌رساند هر چند هدف شهرداری اصفهان، گستـرش و حفـظ فضـاهـای ورزشی شهر می‌باشد، لکن به دلـیـل مشکلات قضایی پیش‌آمده در خصوص ورزشگاه دنارت و رأی صادره از دادگاه مبنی بر خلع ید و قلع‌وقمع مستحدثات آن ورزشگاه، شهرداری چاره‌ای جز تخریب و قلع بنای ورزشگاه ندارد. بدین‌وسیله مراتب عذرخواهی خود را از اهالی محترم آن محله اعلام می‌دارد.»

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

کلنگ احداث ورزشگاه شهدای دنارت در زمینی به مساحت 6300 متر درسال 84 به زمین خورد و سال 86 نیز به بهره‌برداری رسید؛ اما پس از مدت کوتاهی که از فعالیت ورزشگاه سپری می‌شد، به دلیل شکایت چند معارض، با حکم قضایی پلمب شده و تا امروز استفاده‌ای از این ورزشگاه محلی نشده است.یکی از اهالی محله دنارت که زمانی پیگیر احداث این ورزشگاه بوده است، می‌گوید به دلیل محرومیت منطقه دنارت، به درخواست اهالی منطقه و پس از جمع‌آوری امضا، زمینی برای ساخت ورزشگاه در اختیار شهرداری منطقه6 قرار گرفت و شهرداری نیز با صرف هزینه‌ای سنگین، یک ورزشگاه مجهز تحویل اهالی دنارت داد.
روح‌الله امینی معتقد اســت ورزشگاه متعلق به اهالی محله بوده و با تأکید بر این نکته که برای حــفـظ این ورزشگاه باید تلاش شود، می‌افـزایــــد: احــــداث ورزشگاه به درخواست مردم و با جمع‌آوری امضا از اهالی انجام شده و در مدتی هم که ورزشگاه مورد استفاده قرار گرفت، هم اهالی محل و هم دیگر شهروندان اصفهانی از آن بهره می‌بردند و نقش مهمی در پر کردن اوقات فراغت جوانان محل داشت.
آن‌طور که این شهروند می‌گوید، چند نفر با سند مشاعی که در اختیار دارند، مدعی مالکیت زمین شده‌اند و از بین این چند نفر یک نفر بیش از دیگران مخالف است و از زمانی که بنر تخریب احتمالی ورزشگاه در دو نقطه از دنارت نصب شده، جواب‌گوی تلفنش نیست؛ اما جمعی از اهالی محل تصمیم گرفته‌اند به منزل او مراجعه کرده و او را برای پس گرفتن شکایتش مجاب کنند.
امینی در ادامه به مشکل دیگری که تعطیلی و عدم استفاده از این ورزشگاه ایجاد کرده اشاره کرده و می‌گوید: بخش زیادی از تجهیزات ورزشگاه را دزدیده‌اند که البته توانسته‌ایم بخشی از آن را پس بگیریم.
به گفته این شهروند، ورزشگاه شهدای دنارت، حق شهروندان این منطقه محروم است و نباید به واسطه شکایت یا زیاده‌خواهی یک فرد، این حق طبیعی از مردم منطقه گرفته شود.
در ادامه برای پیگیری بیشتر موضوع به سراغ سرپرست منطقه6 شهرداری اصفهان رفتیم که تأکید دارد با توجه به حکم دادگاه، چاره‌ای جز تخریب ورزشگاه نیست و اگر مردم محلی می‌خواهند این ورزشگاه را حفظ کنند، باید شاکی را مجاب کرده که شکایتش را پس بگیرد.
محمدحسین جعفری با اشاره به سابقه احداث ورزشگاه می‌گوید: بزرگان محله دنارت به نمایندگی از اهالی محله، درخواست احداث ورزشگاه را داشتند و صورت‌جلسه درخواست‌ها و امضاهای جمع‌آوری‌شده نیز در شهرداری منطقه موجود است.
آن‌طور که او می‌گوید، کل محدوده دنارت یک سند دارد و افراد بسیاری در زمین‌های این منطقه سهیم و شریک هستند و مشکلات به وجود آمده بر سر مالکیت زمین ورزشگاه شهدای دنارت نیز از همین موضوع نشئت می‌گیرد.
به گفته جعفری، پس از بهره‌برداری از ورزشگاه، افرادی مدعی مالکیت زمین و داشتن نامه از منابع طبیعی شده‌اند؛ اما با استعلام‌های صورت‌گرفته، مشخص شده چنین نامه‌ای وجود ندارد.
به گفته مسئولان شهرداری منطقه، این افراد از دادگاه حکم قلع‌وقمع گرفته‌اند که شهرداری به حکم صادرشده اعتراض کرده اما در نهایت حکم مبنی بر قلع‌وقمع ورزشگاه قطعی شده است.
به گفته سرپرست منطقه6 شهرداری اصفهان، تاکنون جلساتی با مدعیان مالکیت زمین ورزشگاه انجام شده اما به دلیل آنکه مستنداتشان کامل نبوده، امکان توافق فراهم نشده است و شهرداری حداکثر تلاش خود را در جهت حفظ این مجموعه برای افزایش سرانه فضای ورزشی منطقه به عمل آورده است.جعفری می‌گوید، تجهیزات ورزشگاه و حتی لامپ‌های آن دزدیده شده و شهرداری نیز چاره‌ای به جز اجرای حکم دادگاه یعنی تخریب بنای برپا شده ندارد.  این در حالی است که این ورزشگاه متعلق به همه شهروندان این منطقه بوده و با بودجه عمرانی منطقه6 ساخته شده و یکی از شکیل‌ترین ورزشگاه‌های محلی در شهر اصفهان محسوب می‌شود؛ اما مشکلات ایجاد شده، مانع از استفاده مردم شده و ضروری است مردم محلی، پیگیری‌های لازم را داشته باشند؛ زیرا معلوم نیست در صورت تخریب این ورزشگاه و با توجه به مشکلات موجود از لحاظ بحث مالکیتی زمین، بعد از این شهرداری یا دیگر نهادها، امکان ساخت‌وساز اماکن ورزشی و تفریحی در محله دنارت نداشته و دود این محرومیت به چشم مردم محلی خواهد رفت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.