ورزشی‌های اصفهان کی واکسینه می‌شوند؟

فعلا اولویت با ورزشکاران المپیکی و پارا المپیکی است

برپایی اردوهای متمرکز تیم ملی و درپیش‌بودن رقابت‌های المپیک و پاراالمپیک ضرورت واکسیناسیون ورزشکاران ملی‌پوش حاضر در این دو رویداد و همچنین ورزشکارانی را که برای کسب سهمیه المپیک تلاش می‌کنند گوشزد می‌کند.از زمان شیوع ویروس کرونا، بسیاری از رویدادهای ورزشی در سطح دنیا به تعطیلی کشیده شد، اما با فروکش‌کردن شدت بیماری و شروع واکسیناسیون در دنیا، ورزش به‌مرور به روال عادی بازخواهد گشت. البته همچنان شرایط ویژه وجود دارد و بعید است تا یک سال دیگر اوضاع عادی شود.با تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک، قرار است با تأخیری یک‌ساله مسابقات المپیک توکیو برگزار شود که این موضوع ورزش بیشتر کشورهای دنیا را درگیر می‌کند و باید الزامات موردنیاز مدنظر قرار گیرد.

سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

برگزاری رقابت‌های المپیک توکیو تابع شرایط خاصی است و به‌طور مثال، تماشاگران خارجی اجازه سفر به ژاپن و تماشای این رقابت‌ها را نخواهند داشت و برای کاروان اعزامی کشورها و همراهان آن‌ها نیز قوانین سفت و سختی وضع‌شده که منفی‌بودن قطعی تست کرونا یکی از این مقررات به شمار می‌آید.
از زمان شروع واکسیناسیون در ایران، بحث واکسینه‌شدن ورزشکاران مطرح‌شده و رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک نیز بارها بر ضرورت این موضوع تأکید کرده و اعلام داشته ۲۰هزار دز واکسن برای واکسیناسیون ورزشکاران موردنیاز است و ورزشکاران باید در اولویت واکسینه‌شدن وزارت بهداشت قرار بگیرند یا اجازه خرید واکسن به کمیته ملی المپیک داده شود تا راسا اقدام به انجام این کار کنند. البته رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی معتقد است با ده هزار دز واکسن نیز مأموریت این فدراسیون برای واکسینه ورزشکاران گروه هدف انجام خواهد شد. به گفته غلامرضا نوروزی، از مدت‌ها قبل مکاتبات لازم با امضای وزیر ورزش و جوانان با وزارت بهداشت و بنیاد برکت انجام‌شده و این فدراسیون خواستار در اولویت قرارگرفتن جامعه ورزش برای واکسیناسیون شده است.
آن طوری که او می‌گوید، علاوه بر درخواست واکسن از وزارت ورزش و جوانان، طی مکاتباتی از بنیاد برکت خواسته‌شده کیت تست PCR و تست سریع با قیمتی کمتر از نرخ رایج بازار در اختیار این فدراسیون گذاشته شود. بر اساس اعلامیه‌ای که فدراسیون پزشکی ورزشی منتشر کرده، در صورت دراختیارگرفتن واکسن برای واکسیناسیون ورزشکاران به‌خصوص ورزشکاران اعزامی به رویدادهای بین‌المللی ازجمله شش رویدادی که سال آینده کاروان ایران در آن‌ها شرکت خواهد کرد، استفاده می‌شود. به گفته رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی، کاروان المپیکی ایران در اولویت واکسیناسیـــــون است، اما اجباری بر واکسیناسیون نفرات اعزامی به توکیو نیست. آن طوری که نوروزی می‌گوید، در المپیک توکیو صریح‌ترین پروتکل مورد تأکید، گرفتن تست کرونا در جریان بازی‌ها به فاصله هر چهار روز یک‌بار است، همچنین از ورود ورزشکاران و همراهان تیم‌ها به میادین و محل‌ها برای افرادی که دو بار دمای بالای آن‌ها نشان داده شود، ممانعت به عمل خواهد آمد.او تأکید دارد که اجباری برای واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی در کار نیست اما در ادامه می‌گوید که رعایت پروتکل‌های مبارزه با کرونا در هر شرایطی اهمیت دارد حتی در صورت واکسیناسیون؛ تزریق واکسن افراد را در برابر کرونا به‌صورت صددرصد ایمن نمی‌کند و ازاین‌رو در المپیک گرفتن تست و چک‌کردن دمای بدن بیشتر مورد تأکید است.

شروع واکسیناسیون از 15فروردین

درحالی‌که هنوز خبری از در اختیارگذاشتن واکسن به کمیته ملی المپیک یا فدراسیون پزشکی ورزشی منتشرنشده است، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان در روزهای اخیر از واکسیناسیون ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی ایران از ۱۵ فروردین‌ماه خبر داد. مهدی علی نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، با اعلام این خبر تأکید کرده با رایزنی‌های فراوان وزیر ورزش و جوانان و با کمک و حمایت دکتر نمکی و دکتر رئیسی وزیر و معاون وزیر بهداشت ورزشکاران المپیکی و پاراالمپیکی ما نوبت اول واکسن کرونا را دریافت می‌کنند.
آن طوری که علی نژاد تأکید کرده، وزارت بهداشت آمادگی داشته قبل از پایان سال ۹۹ واکسیناسیون را آغاز کند، ولی به دلیل عدم حضور ورزشکاران جانباز و معلول ما به‌صورت متمرکز در تهران این کار به ابتدای سال جدید موکول شد. به گفته معاون وزیر ورزش، تا پایان فروردین‌ماه نیز ورزشکاران المپیکی و ورزشکارانی که شانس کسب سهمیه المپیک را دارند نوبت اول واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد. از سوی دیگر، سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های المپیک توکیو نیز اعلام کرد که لیست نفرات مدنظر از فدراسیون‌های ورزشی دریافت شده است.
به گفته نصرالله سجادی، پس از لیست‌بندی اسامی معرفی‌شده، اسامی ورزشکاران به وزارت ورزش و جوانان و سپس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه می‌شود تا از طریق این نهاد، اقدامات لازم برای واکسیناسیون نفرات حاضر در کاروان اعزامی ایران صورت بگیرد.

شروع با پاراالمپیکی‌ها

درحالی‌که هنوز زمانی برای واکسیناسیون گروه ورزشکاران اعلام‌نشده است، روز یکشنبه واکسیناسیون کاروان پاراالمپیک کشورمان به درخواست کمیته ملی پاراالمپیک و با هماهنگی فدراسیون پزشکی، ورزشی و معاونت قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، توسط وزارت بهداشت و در محل فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین انجام شد و پیگیری‌ها نشان می‌دهد این اقدام به‌واسطه در خطر بودن بیشتر ورزشکاران پاراالمپیکی صورت گرفته است. به گفته معاون وزیر ورزش و جوانان در این مرحله، ۱۰۴ نفر از ورزشکاران، مربیان و کادر سرپرستی پارالمپیکی واکسینه شدند. آن طوری که علی نژاد تأکید کرده، طبق توافقات شکل‌گرفته برای ورزشکاران سهمیه‌گرفته و ورزشکارانی که قرار است در رویدادهای پیش‌رو برای کسب سهمیه تلاش کنند واکسیناسیون انجام خواهد شد. در نامه ارسال‌شده حدود ۲۹۲ نفر واکسینه می‌شوند این دغدغه برطرف می‌شود. قرار است 28 روز دیگر مرحله دوم واکسیناسیون ورزشکاران پاراالمپیکی انجام شود و کمیته ملی پاراالمپیک و وزارت ورزش و جوانان به ورزشکارانی که روز یکشنبه واکسینه شدند، تأکید کرده‌اند فعلا باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.علیرضا مختاری، پرتابگر اصفهانی که با کسب سهمیه پاراالمپیک، فعلا اولین ورزشکار استان است که حضورش در پاراالمپیک توکیو را قطعی کرده، یکی از نفراتی است که به دعوت فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان، روز یکشنبه در محل فدراسیون حاضر شد، اما واکسنی دریافت نکرد. مختاری در گفت‌وگوی کوتاهی که با او داشتیم، تأکید کرد که پزشکان حاضر در محل از ورزشکاران درخواست کرده‌اند اگر فردی حساسیتی به هر نوع دارویی دارد، اعلام کند و به دلیل اینکه او به تزریق پنی‌سیلین حساسیت داشته است، فعلا تزریق واکسن انجام‌نشده است. چند ورزشکار پاراالمپیکی دیگر نیز مشکل مشابه با مختاری را داشته‌اند و مقررشده پس از بررسی‌های پزشکی واکسیناسیون این ورزشکاران انجام شود.
آن طوری که مختاری می‌گوید، پیش‌تر قرار بود واکسن روسی به ورزشکاران تزریق شود، اما واکسیناسیون ورزشکاران پاراالمپیکی با واکسن چینی انجام‌شده است. از این پرتابگر اصفهانی درباره حال عمومی دیگر ورزشکاران پس از تزریق واکسن می‌پرسیم که او در جواب می‌گوید طی صحبتی که با چند نفر داشته، آن‌ها خستگی و خواب‌آلودگی را از عوارض واکسن برشمرده‌اند. در حال حاضر بحث واکسیناسیون ورزشکارانی المپیکی و پاراالمپیکی در دستور کار است اما به نظر نمی‌رسد فعلا برنامه‌ای برای واکسیناسیون سایر ورزشکاران طراحی‌شده باشد.
چندی قبل در جریان دیدار مدیرعاملان باشگاه‌های ذوب‌آهن و سپاهان، مجتبی فریدونی و محمدرضا ساکت، بیانیه مشترکی را منتشر کردند که درخواست واکسیناسیون مجموعه بازیکنان و کادر فنی دو تیم یکی از موارد مورداشاره بود اما رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان تأکید دارد که بحثی برای واکسیناسیون ورزشکاران یا تیم‌های لیگ برتری مطرح نشده است.
احمد باقری مقدم با اشاره به اولویت اول کشور برای واکسینه کادر درمانی، می‌گوید که هنوز واکسیناسیون این گروه نیز به‌طور کامل انجام‌نشده است و تأکید مسئولان بهداشتی بر تست PCR و کنترل بیماری است.به گفته او، ایجاد محیط امن برای ورزشکاران از طریق رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود، زیرا هنوز ایمنی قطعی واکسن‌های موجود در بازار نیز اعلام‌نشده و با توجه به اینکه لیگ‌های حرفه‌ای در جریان است، باید اصل بر رعایت باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.