اقتصاد

کسب‌وکار سهام‌داران تماشای ریزش است!

سقوط شاخص تا کجا و کی ادامه خواهد داشت؟

هفته گذشته دور جدید طرح‌ها و برنامه‌های حمایتی از بورس در قالب «10 فرمان» اعلام شد. از این 10 فرمان و بنا به گفته رئیس سازمان بورس، سه مصوبه قابلیت اجرا از همان روز را داشته و هفت مورد بعدی نیاز به تأیید و تصویب در نشست‌های بالادستی دارد؛ اما چرا این 10 فرمان هم تا بدین جا به سرنوشت دیگر طرح‌های حمایتی دچار شده و بازار همچنان در مسیر نزولی گام بر می‌دارد؟

اینجا بیت‌کوین پادشاه نیست

کدام رمزارزها در اصفهان طرفداران بیشتری دارند؟

«کریپتو کارنسی»  یک سال قبل عبارتی ناشناخته در میان عموم مردم بود؛ ولی پرواز قیمتی رمزارزها و طبع داغ مردم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه خیلی زود کریپتو را در ایران و اصفهان مشهور کرد تا امروز مردم به اشکال مختلف در آن سرمایه‌گذاری کنند. بررسی صرافی‌های داخلی نشان می‌دهد روند ورود ریال به کریپتو همچنان مثبت است؛ ولی ایرانی‌ها در میان رمزارزهای مختلف فقط به تعداد خاصی از آن‌ها علاقه دارند. در کریپتو بیش از چهارهزار رمزارز وجود دارد و در میان آن‌ها پنج تا ده رمزارز بالاترین معاملات را در صرافی‌های داخلی ایران دارند.

بورس را به پستوها فرستادند!

چرا این روزها صبر سهام‌داران لبریز شده است؟

شرایط بورس را دیگر همه می‌دانند؛ از اواسط مرداد سال گذشته وارد یک روند نزولی پرقدرت و بلندمدت شده و این روند تاکنون ادامه داشته است؛ اما نکته قابل‌توجه، ایزوله‌شدن بازار سرمایه است. درواقع گویا یک دیوار بتنی قطور دورتادور بورس کشیده شده که این بازار را نسبت به هر خبری مصون نگه داشته است. این روزها اخبار مثبت در حاشیه بورس کم نیست، افزایش قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی، رشد قیمت نفت، احتمال کاهش تحریم‌ها، بهبود مراودات بانکی، احتمال رفع تحریم‌های صنعت خودروسازی، آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده، تثبیت نرخ دلار، نزدیک‌شدن به فصل برگزاری مجامع، تعدیل نسبت پی‌‌به ‌ای و دلایل متعدد دیگر.

زوج‌های جوان برای خرید طلا باوجود افت قیمت‌ها چقدر باید هزینه کنند؟
جانشین رئیس صمت اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: به دلیل وجود دو کارخانه، مشکلی بابت تأمین شکر نداریم

ایرتگ اپل، مهمان ناخوانده آمریکایی در بازار اصفهان

با وجود مشکلات ارزی که منجر به اختلال در بازار کالاهای اساسی مانند روغن و شکر شد و تحریم‌ها که واردات داروهایی مانند انسولین را به بن‌بست کشاند، ایرتگ، محصول جدید اپل هم‌زمان با بازارهای جهانی به ایران و اصفهان رسید. تجربه نشان داده نه کرونا، نه مشکلات اقتصادی و نه تحریم‌ها، هیچ‌کدام تهدیدی برای واردات محصولات این برند آمریکایی ندارند و حالا نوبت به ایرتگ، یکی از جنجالی‌ترین محصولات اپل رسید تا همراه با کیف‌های گران‌قیمتش وارد بازار اصفهان شود. ایرتگ یک ردیاب است که روی کالاهای مختلف مانند دسته‌کلید، کیف یا امثال این‌ها قرار می‌گیرد تا اگر آن‌ها را گم کردیم، ایرتگ محل آن‌ها را به گوشی آیفون نشان دهد.

جان ‌نیمه‌جان بازار با نزولی‌شدن طلا

زوج‌های جوان برای خرید طلا باوجود افت قیمت‌ها چقدر باید هزینه کنند؟

افت ارزش اونس جهانی و کاهش چشمگیر نرخ ارز موجب شده قیمت طلا در کشور روند نزولی پیدا کند و اکنون بهای هر گرم طلای 18 عیار نزدیک به 900 هزار تومان است. کاهش قیمت طلا موجب شده زوج‌هایی که فکر خرید طلا برای شروع زندگی را از سر خود بیرون کرده بودند، دوباره تمایل به خرید طلا پیدا کنند. مشاهدات میدانی از بازار طلای اصفهان حاکی از نزولی‌شدن قیمت انواع ست حلقه، سرویس و زنجیر طلاست. درحال حاضر، با حدود سه میلیون تومان می‌توان یک حلقه نامزدی، با هفت میلیون تومان ست حلقه ساده و با حدود 10میلیون تومان یک سرویس طلا تهیه کرد.

وضعیت توزیع شکر در اصفهان

جانشین رئیس صمت اصفهان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا: به دلیل وجود دو کارخانه، مشکلی بابت تأمین شکر نداریم

یکی از اقلامی که در ایام ماه مبارک رمضان پیک مصرف دارد، شکر است. هم‌زمان با فرارسیدن ماه رمضان، زمزمه‌ها از توزیع نامناسب شکر در برخی استان‌ها حکایت دارد و گزارش‌هایی از کمبود شکر در استان‌های تهران، مشهد و شیراز به گوش می‌رسد. این‌طور که یلدا راهدار، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز، به رسانه‌ها گفته است «صاحبان صنایع از معضل کمبود شکر گزارش دادند و چالش کمبود شکر در تمام کشور وجود دارد.» از سوی دیگر، محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی مشهد، وضعیت شکر در این استان را اسفناک توصیف کرده و به رسانه‌ها گفته است «از بین ۱۰ واحد صنفی خرده‌فروشی، ۹ واحد صنفی شکر ندارند.» با توجه به گزارش‌هایی که از عرضه قطره‌چکانی شکر در برخی استان‌ها ارائه می‌شود،این موضوع را در اصفهان پیگیری کردیم.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اقتصاد