بازار

کلاه رسیدساز بر سر کاسبان اصفهانی

رسیدهای پرداخت جعلی چطور رایج شده‌اند؟

«دانلود نرم‌افزار رسیدساز اندروید»؛ با واردکردن این عبارت در موتورهای جست‌وجوی اینترنت به انبوهی از لـیـسـت‌هـــای دانـلـود بـرمی‌خورید؛ نرم‌افزارهایی تخصصی درزمینه ساخت رسیدهای جـعـلـی پـرداخـت. ایــــن نرم‌افزارها رسیدهای پرداخت وجه را شـــبـیـه به رســــیـدهــای پــرداخــت اپلیکیشن‌هایی مانند آپ با مشخصات کاملی شامل شماره ارجاع و حتی نام صاحب کارت مقصد می‌سازند! این نرم‌افزارها تا چند سال قبل با هدف شوخی استفاده می‌شد؛ ولی به راهی برای کلاهبرداری تبدیل شد. امروز در بازار شهر اصفهان بسیاری از بازاریان فریب انواع مختلفی از نرم‌افزارهای رسیدساز را خورده‌اند.

جان دوباره شغل‌های ورشکسته از کرونا

بازگشت رونـق نسبی به بازارهای مختلف در ماه‌های رجب و شعبان

ماه‌های رجب و شعبان مصادف با زمان برپایی سوروسات عروسی است و هر سال زوج‌های زیادی یکی از مناسبت‌های این دوماه را برای برپایی مراسم عروسی خود انتخاب می‌کنند. ستاد مقابله با ویروس کرونا نیز به دنبال این موضوع و درنظرگرفتن کسادی بیش از حد بازارهای مختلف، مجوز بازگشایی تالارها را پس از حدود یک سال صادر کرد. صدور این مجوز منجر به رونق نسبی بازار تالار و باغ‌ها، آتلیه‌های عکاسی، گل‌فروشی و مزون‌های لباس عروس شده است و شغل‌های ورشکسته از کرونا دوباره جان نصفه‌نیمه‌ای پیدا کرده‌اند.

دود گرانی شکر در چشم بازارهای وابسته

رشد نرخ شکر چه تأثیری بر بازارهای مکمل آن دارد؟

قیمت شکر درطول سال جاری تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون کمبود تولید شکر داخلی، تغییرات هزینه حمل‌ونقل، رشد نرخ ارز جهت واردات شکر خارجی و... چند بار دچار تغییرات شد. داستان گرانی شکر هنوز ادامه دارد و در طول ماه گذشته افزایش قیمت شکر در بازارهای جهانی و کم‌شدن ذخایر داخلی باعث افزایش 45درصدی نرخ شکر در بازار اصفهان شد. از آنجا که شکر کالایی مکمل محسوب می‌شود، دود گرانی آن به چشم بازارهای دیگر مانند شیرینی، پولکی و نبات، تنقلات بسته‌بندی و... می‌رود و باعث رشد قیمت در بازارهای وابسته به شکر شده است.

زوج‌های جوان برای خرید طلا باوجود افت قیمت‌ها چقدر باید هزینه کنند؟
موج ریزشی دلار بر کدام بازارها تأثیرگذار بود؟

ایرتگ اپل، مهمان ناخوانده آمریکایی در بازار اصفهان

با وجود مشکلات ارزی که منجر به اختلال در بازار کالاهای اساسی مانند روغن و شکر شد و تحریم‌ها که واردات داروهایی مانند انسولین را به بن‌بست کشاند، ایرتگ، محصول جدید اپل هم‌زمان با بازارهای جهانی به ایران و اصفهان رسید. تجربه نشان داده نه کرونا، نه مشکلات اقتصادی و نه تحریم‌ها، هیچ‌کدام تهدیدی برای واردات محصولات این برند آمریکایی ندارند و حالا نوبت به ایرتگ، یکی از جنجالی‌ترین محصولات اپل رسید تا همراه با کیف‌های گران‌قیمتش وارد بازار اصفهان شود. ایرتگ یک ردیاب است که روی کالاهای مختلف مانند دسته‌کلید، کیف یا امثال این‌ها قرار می‌گیرد تا اگر آن‌ها را گم کردیم، ایرتگ محل آن‌ها را به گوشی آیفون نشان دهد.

جان ‌نیمه‌جان بازار با نزولی‌شدن طلا

زوج‌های جوان برای خرید طلا باوجود افت قیمت‌ها چقدر باید هزینه کنند؟

افت ارزش اونس جهانی و کاهش چشمگیر نرخ ارز موجب شده قیمت طلا در کشور روند نزولی پیدا کند و اکنون بهای هر گرم طلای 18 عیار نزدیک به 900 هزار تومان است. کاهش قیمت طلا موجب شده زوج‌هایی که فکر خرید طلا برای شروع زندگی را از سر خود بیرون کرده بودند، دوباره تمایل به خرید طلا پیدا کنند. مشاهدات میدانی از بازار طلای اصفهان حاکی از نزولی‌شدن قیمت انواع ست حلقه، سرویس و زنجیر طلاست. درحال حاضر، با حدود سه میلیون تومان می‌توان یک حلقه نامزدی، با هفت میلیون تومان ست حلقه ساده و با حدود 10میلیون تومان یک سرویس طلا تهیه کرد.

شبیخون دلار به بازارها

موج ریزشی دلار بر کدام بازارها تأثیرگذار بود؟

دلار در اردیبهشت‌ماه سال جاری چند هزار تومانی ارزش خود را از دست داد و به کانال 21هزار تومان عقب‌نشینی کرد. نتیجه نزولی‌شدن نرخ ارز، کاهش قیمت در بازارهای وابسته به دلار بود؛ به‌طوری‌که انواع اسمارت‌فون، لپ‌تاپ، تبلت و ساعت هوشمند حداکثر تا یک‌میلیون‌و500هزار تومان ارزان شدند. دلار تنها به بازار گجت‌های هوشمند شبیخون نزد؛ بازارهایی از قبیل طلا و خودرو نیز دستخوش تغییراتی شدند. سکه‌تمام در ده روز ابتدایی اردیبهشت‌ماه 200هزار تومان ارزش خود را از دست داد؛ همچنین افت قیمت خودروهای وارداتی به بیش از 100میلیون تومان رسید.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - بازار