محیط زیست

نقره‌داغ مقصران متروپل

به موازات عملیات نجات، شناسایی عاملان واقعه آبادان در دستور کار قرار گرفته است

در پی حادثه دوم خرداد در آبادان و فروریختن ساختمان متروپل، دستورات لازم از سوی مقامات ارشد کشورمان به مسئولان اجرایی درخصوص رسیدگی جدی به این حادثه و برخورد با عاملان آن صادر شده است. 

شَبح مِتروپُل بر سر بازار اصفهان

12000 شغل و مغازه بازار در خطر است

وجود انشعاب‌های برق ناایمن، روشنایی بازار، زمان‌بربودن ورود و خروج بازار برای یگان‌های امدادی و... ازجمله برخی مشکلات بازار اصفهان است. شهرداری اصفهان در حال انجام چند طرح جامع مطالعاتی ازجمله مطالعات جامع پدافند شهر اصفهان است؛ طرح جامع مطالعات آب‌گرفتگی، سیلاب شهری، جمع‌آوری و استحصال روان‌آب‌ها از دیگر این طرح‌هاست که با توجه به اینکه شهر اصفهان از زمان گذشته دارای مادی‌ها و نهرهایی بوده احتمال کمتری در خصوص سیلاب برای آن وجود دارد؛ اما با توجه به اراضی نظامی و واردشدن آبریزهای آن به معابر شهری می‌طلبد مطالعات جامعی در خصوص جمع‌آوری و استحصال روان آب‌های آن داشته باشیم. سعی می‌شود از این روان آب‌ها برای موارد آبیاری استفاده شود.

 

دهکده لجستیک در گیرودار چالش‌های قانونی

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری: در سفر هیئت‌دولت مجوزهای اجرای پروژه گرفته می‌شود

بــراســاس اظهــارنظــرهــای متــولیــان استانــداری اصفهــان، راه‌انــدازی دهکــده لجستیک درگیرودار چالش‌های قانونی است و قرار است در سفر هیئت‌دولت برای گرفتن مجوزها پیگیری‌های لازم صورت بگیرد.  در سال ۹۴ به‌صورت رسمی اعلام شد که فاز نخست بندرخشک راه‌اندازی می‌شود، ولی پس از گذشت هفت‌سال هنوز این پروژه به سرانجام نرسیده است. از تغییر نام این بندر به دهکده لجستیکی سخن به‌میان آمده و هرسال نیز وعده‌ووعیدهایی ازسوی وزیر راه‌وشهرسازی به متولیان اجرایی بندرخشک در اصفهان داده شد، ولی چالش‌های این پروژه به‌قوت خود باقی است.

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم
کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است
بابک ابراهیمی، معاون و عضو هیئت‌مدیره شرکت آب منطقه‌ای اصفهان می‌گوید: مطابق قانون کشاورزان محدوده آبخور زاینده‌رود و تالاب گاوخونی بیش از نهصد میلیون مترمکعب حقابه دارند

تنش آبی در تابستان!

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تابستان گرمی در انتظار اصفهان است؛ روزهایی سخت و طاقت‌فرسا که قطعی و افت فشار آب در آن همچون سال گذشته دور از انتظار نیست؛ شاید به همین دلیل است که چندی پیش، هاشم امینی که معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور است، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در این باره هشدار داد و از روزهای سخت آینده سخن گفت: «تابستان امسال  تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.»

تیر تغییرات اقلیمی بر پیکر زاینده‌رود

کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است
گــرمایش زمیــن و اثــرات آن بــر سایـــر پارامترهای اقلیمی در مناطق مختلف استان و  به‌خصوص بالادست حوضه زاینده‌رود  که تأمین‌کننده اصلی منابع آب منطقه است، کاملا آشکار است. کاهــش 10‌درصدی بــارش در نیــم‌قرن اخیـر، کاهـش ضـریب بـرفی منطقــه ازحدود 0,75 به کمتر از 0,2، افزایش دمای میانگین فصول زمستان، کاهش بارش فصل زمستان و افزایش بارش در فرم باران در بهار، همگی از نشانه‌های بارز این موضوع است؛ بنابراین تغییر اقلیم مهم‌ترین عامل طبیعی مؤثر در بروز وضعیت فعلی حوضه زاینده‌رود است. گسترش روزافزون فعالیت‌های صنعتی به‌دلیل افزایش جمعیت جهان، استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی و تغییر کاربری اراضی، موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، به‌خصوص CO2 شده است. انتشار روزافزون گازهای گلخانه‌ای، توازن انرژی زمین را برهم زده و موجب گرم‌شدن کره زمین می‌شود. پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم حاصل از آن، اثرات فراوانی بر سامانه‌های مختلف نظیر منابع آب، کشاورزی و محیط‌زیست دارد. تحلیل اثرات تغییر اقلیم بر پارامتر دما و بارش حوضه زاینده‌رود نشان از تأثیرات این پدیده بر اقلیم حوضه زاینده‌رود بوده است. این بررسی‌ها نشانگر الگوی افزایش دمــا در همــه ایستــگاه‌هــای حــوضـــه زاینده‌رود است. 
 

حقابه‌ها و تراژدی منابع آبی مشترک

بابک ابراهیمی، معاون و عضو هیئت‌مدیره شرکت آب منطقه‌ای اصفهان می‌گوید: مطابق قانون کشاورزان محدوده آبخور زاینده‌رود و تالاب گاوخونی بیش از نهصد میلیون مترمکعب حقابه دارند
اگرچه واژه حقابه، اصطلاحی قدیمی است، اما در 1347 به‌صورت رسمی در «قانون آب و نحوه ملی شدن آن» و سپس در 1361 در قانون «توزیع عادلانه آب» به آن پرداخته شد. تبصره یک ماده 18 قانون توزیع عادلانه آب در تعریف حقابه این‌گونه عنوان می‌کند: «حقابه، حق مصرف آبی است که در دفاتر جزء جمع قدیم یا اسناد مالکیت یا حکم دادگاه یا مدارک قانونی دیگر قبل از تصویب این قانون برای ملک یا مالک تعریف شده است». بدیهی است حق مصرف آب قیدشده در این قانون در چارچوب مفاد ماده 27 و 28 قانون توزیع عادلانه آب اعتبار دارد. بر این اساس، مسئله حقابه‌ها، موضوعی با پشتوانه حقوقی است و قابل‌انکار نیست. طومار شیخ‌بهایی، یکی از مدارک قانونی است که در محدوده آبخور حوضه زاینده‌رود به‌عنوان سند حقابه قابل استناد است. اما موضوع تخصیص آب، اجازه مصرف آبی است که وزارت نیرو براساس اختیاراتش از منابع آب در اختیار خود برای مصارف مختلف همچون شرب، صنعت و ... اختصاص داده و با توجه به تعریف حقوقی حقابه، اگر این تخصیص قبل از تاریخ ابلاغ قانون توزیع عادلانه آب به ملک یا مالک تعلق گرفته باشد، ازنظر حقوقی حقابه محسوب خواهد شد که در حوضه زاینده‌رود از آن به‌عنوان "سهم‌آبه" نام برده می‌شود.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - محیط زیست