محیط زیست

ورزش با نظر پزشک خطرات را کمرنگ می‌کند

ارتباط پزشکی و ورزش، ارتباطی دوسویه، تنگاتنگ و نزدیک است. ورزش و فعالیت‌های بدنی، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و ارکان سبک زندگی‌‌(LIFESTYLE)  همیشه مدنظر پزشکان قرار داشته است. بر اساس نظر محققان و کارشناسان نیز تا 50‌ درصد علل و عواملی که مانع ارتقاء سلامت فرد و جامعه می‌شوند، مربوط به مجموعه عواملی است که از آنها به عنوان «سبک زندگی» یاد می‌شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم؛ چاقی، مصرف سیگار و دخانیات، تغذیه ناسالم و غیربهداشتی، آلودگی هوا، آلاینده‌های محیطی، استرس و اضطراب فزاینده زندگی امروزی و... که نقش آنها در بروز و شیوع بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌ها و... ثابت شده است، از اشکالات سبک زندگی هستند اما با اصلاح آن‌ها می‌توان تا حدود زیادی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کرد و یا روند درمان آنها را سرعت بخشید. 
 

سه شیرهای ناکام

نگاهی به ناکامی‌های تیم ملی انگلستان و بررسی دلایل آن
انگلستان نخستین محل شکل گیری و گسترش فوتبال است و از آغاز این ورزش جهانی و هیجان انگیز، نزدیک به 160 سال گذشته و با قاطعیت می‌توان بیان کرد که انگلستان در شروع و پس از آن در نوآوری‌های این ورزش بسیار تاثیر گذار بوده است.نخستین جوانه‌های شکل گیری فوتبال در کشورهای مختلف جهان همچون هلند، برزیل، آرژانتین و اتریش نیز به دست مربیان انگلیسی و یا دانش آموختگان آن کشورها در بریتانیا شکل گرفته است. این موضوعات سالیان سال دلیل فخر فروشی انگلیسی‌ها بوده و حتی در بدترین شرایط فوتبالی خودشان نیز از آن برای اعاده حیثیت فوتبالی خود استفاده می‌کردند، اما با این حال تیم ملی این کشور یکی از بزرگترین ناکام‌ها در تمام طول تاریخ بوده است

رژه نیروهای مسلح در اصفهان

مراسم رژه نیروهای مسلح در نخستین روز از هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار شد. 

آب بعد از رهاشدن، فقط از سد زاینده‌رود تا سد چم آسمان جریان دارد؛ آب مفقودی کجاست؟

رژیم‌های غذایی سازگار با محیط‌ زیست

 
غذایی که می‌‌خوریم، سیاره ما را به‌‌شدت تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. تقریباً نیمی از خشکی‌‌های قابل سکونت زمین به کشاورزی اختصاص یافته است. کشاورزی، جنگل‌‌ها و اکوسیستم‌‌های دیگر را نابود می‌‌کند و مسئول انتشار یک‌‌چهارم از کل گازهای گلخانه‌‌ای جهان است. به‌‌طور خاص، گوشت و لبنیات عامل انتشار حدود 14.5 درصد از این گازهاست؛ پس تغییر رژیم غذایی ما می‌‌تواند به کاهش تولید گازهای کربنی و ترویج کشاورزی سازگاربامحیط‌زیست بینجامد. در حال حاضر، چندین رژیم غذایی دوستدار محیط‌‌زیست وجود دارد که شناخته‌‌شده‌‌ترین آن‌‌ها، رژیم‌‌های وگان و گیاه‌‌خواری است. رژیم وگان فقط از غذاهای کاملاً گیاهی تشکیل شده است؛ اما رژیم گیاه‌‌خواری، علاوه بر مواد گیاهی، به شما اجازه مصرف تخم‌‌مرغ و لبنیات را هم می‌‌دهد. رژیم محبوب دیگر، ماهی‌‌خواری (پسکترین) است که علاوه بر گیاهان و تخم‌‌مرغ و لبنیات، مصرف غذاهای دریایی را هم مجاز می‌‌داند. رژیم منعطف‌‌خواری (فلکسترین یا نیمه‌‌گیاه‌‌خواری) نیز از شما می‌‌خواهد که سه‌‌چهارم از گوشت و لبنیات مصرفی خود را با غذاهای گیاهی جایگزین کنید. رژیم مدیترانه‌‌ای هم مصرف مقادیر متعادلی از مرغ و ماکیان و گوشت قرمز را مجاز می‌‌داند.

جهان در سیلاب تغییرات اقلیمی

اواخر ماه میلادی گذشته، طوفان‌‌های شدید باعث جاری شدن سیل در نقاط مختلف در سرتاسر آمریکا شد. در شرق کنتاکی، سیلاب خانه‌‌های مسکونی را دربرگرفت و جریانی از گل به راه افتاد که درنتیجه آن، حداقل 37 نفر جان خود را از دست دادند. بارش بی‌‌سابقه باران، محله‌‌های شهر سنت لوئیس در ایالت میزوری را غرقه کرد و سیل شدید در ایالت نوادا، نوار لاس‌وگاس را زیر آب برد.

 

آب زاینده‌رود از کجا آب رفت؟!

آب بعد از رهاشدن، فقط از سد زاینده‌رود تا سد چم آسمان جریان دارد؛ آب مفقودی کجاست؟

هنوز یک ماه از تصویب تحقیق و تفحص از نحوه انتقال آب بین‌حوضه‌ای توسط وزارت نیرو و حاشیه‌های آن در مجلس نگذشته است که دوباره «جریان» آب جریان‌ساز شده و صدای محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر را برای چندمین بار بلند کرده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - محیط زیست