حامد مردانی

چگونه حافظه بلندمدت را تقویت کنیم؟

نگاهی به تقویت حافظه از دید روایات و تجربیات

اگر می‌خواهید حافظه شما تقویت شود و فراموشي نداشته باشید، هر روز يك مثقال مرباى زنجبيل بخورید، اگر این مربا را با شکر نیشکر درست کنید و به جای پنیر به کودکان هر روز صبح بدهید، تمرکز و حافظه آنها بسیار زیاد خواهد شد.

 

با یک دست دو هندوانه برندارید!

صبح شنبه است. دفترچه یادداشتتان را باز می‌‌کنید و با فهرستی بلندبالا از کارهای انجام‌‌نشده مواجه می‌‌شوید. چند دقیقه بعد، روی مرورگر اینترنتی‌‌تان ده‌‌ها صفحه باز کرده‌‌اید، پیش‌‌نویس ایمیلی که باید به رئیستان بفرستید به حال خود رها شده است، چند جمله درهم‌‌وبرهم به لیست کارهایتان اضافه کرده‌‌اید و شانه‌‌تان هم تیر می‌‌کشد!

 

ده پرسش رایج مراجعینِ مطبِ تغذیه و رژیم‌درمانی در مورد افزایش قد
مختصری در بابِ غذا و قند، به بهانهی روز جهانیِ دیابت
راهنمایی برای تغذیه بهتر در فصل سرما

قد و بالای تو رعنا!

ده پرسش رایج مراجعینِ مطبِ تغذیه و رژیم‌درمانی در مورد افزایش قد

تا حالا پدر و مادرهای بسیار زیادی را ملاقات کردهام که از قد فرزندشان آن هم از سن خیلی پایین به عنوان یک دغدغهی اساسی یاد میکنند. گروه بعدی، با همان فراوانیِ پدر و مادرها، نوجوانهایی هستند که نگرانند قدشان به اندازهای که مطلوبشان است بلند نشود و در موارد بسیار نادر، کسانی که نگرانند از آنچه که هستند بلندتر شوند. خلاصه که بلندی یا کوتاهیِ قد یکی از دغدغههای با سابقه‌ی دنیای ماست که از سالها پیش با کفشهای پاشنهبلند و پاشنهمخفی یا لباسهای راهراه از صنعت مد تا انواع تبلیغاتِ مکملها و حتی جراحیها و مداخلات تهاجمی در علوم پزشکی را در بر گرفته. اینجا ده تا از رایجترین پرسشهای مراجعین که در اتاق یک مشاور تغذیه و رژیمدرمانی مطرح می‌شود و پاسخهای این پرسشها را با شما به اشتراک میگذارم.

قند را دریابید؛ چه بالا باشد، چه پایین!

مختصری در بابِ غذا و قند، به بهانهی روز جهانیِ دیابت

«من هم قصد دارم شیرینی نخورم، ولی فشارم مدام میافتد و مجبور میشوم». امسال، روزِ جهانیِ دیابت، قصد دارم تمامِ انرژیام را صرف روشنگری در مورد همین جملهای کنم که به کرات از مراجعینم شنیدهام و خواهم شنید و آرزو دارم میزان فراگیریِ آن را، به خصوص در افراد مبتلا به دیابت و اطرافیانشان، تا حد زیادی کاهش دهم. جملهای که نشان میدهد گاهی تحلیلِ شخص مبتلا به دیابت به عنوان اولین مراقبِ خویشتن و حتی اطرافیان به عنوان افرادی موثر در سلامتِ فرد، نیاز به بازبینی و اصلاح دارد. برای این مهم لازم است خیلی مختصر به خودِ دیابت بپردازیم و بعد به اصلِ کلام که در قالب چند نکته بیان خواهم کرد.

بفرمایید غذا؛ زمستان سفره کشیده!

راهنمایی برای تغذیه بهتر در فصل سرما

باید اقرار کنم همه‌ی دو سه ماهِ گذشته منتظر سرما بودم تا بازارِ آش‌های سنتی دوباره در خانه‌ها و کافه‌های شهر داغ شود. بازاری که با همه‌ی تار و پودش به فرهنگ ایرانی تنیده شده، آنقدر که غیرممکن است که چند سالی در ایران زندگی کرده باشید و خاطره‌ای از شلغم و چغندرهای داغ، آش رشته‌های مزیّن به کشک و پیازداغ یا عدسی‌های سر صبحِ زمستان نداشته باشید. اما در این فصل‌های سرد، بهتر است چطور غذا بخوریم؟

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - حامد مردانی