روناک سری

درمورد کتاب و سریال گامبی وزیر
مروری بر فیلم و کتاب «انجمن شاعران مرده»
نگاهی به رمان «در جست‌وجوی آلاسکا»

ملکه شطرنج

درمورد کتاب و سریال گامبی وزیر

شطرنج‌بازی در سال‌های دور، یک کار کاملا مردانه حساب می‌شد. مثل خیلی از کارها و ورزش‌های این مدلی، زنان راه سختی را برای نشان‌دادن توانایی‌های خودشان داشتند. البته بیشتر داستان قهرمان اصلی، در رمان «قمار ملکه» یا «گامبی وزیر» تخیلی است که به نظرم در این مورد بدون درگیر افراط شدن، توانسته توانایی زنان در کارهای به‌اصطلاح مردانه را که معمولا دست‌کم گرفته‌شده نشان بدهد. مینی‌سریالی که در سال دو هزار و بیست از روی این رمان اقتباس شد، به‌قدری باورپذیر و جذاب است که آمار جست‌وجوی آموزش شطرنج در گوگل افزایش پیدا کرد و خیلی‌ها دنبال بث هارمون واقعی یا شخصیتی بودند که نویسنده از روی آن الهام گرفته است.

ای کاپیتان، کاپیتان من!

مروری بر فیلم و کتاب «انجمن شاعران مرده»

اگر فیلم «انجمن شاعران مرده» یا کتابش را دیده و خوانده باشید، احتمالاً این نقل قول از شعر معروف «والت ویتمن» تا مدت‌ها سر زبانتان افتاده است. شاید هم دلتان خواسته همانند دانش آموزان مدرسهٔ سنتی و به‌شدت قانونمند ولتون، معلم ادبیاتی مثل کیتینگ داشته باشید. «ان اچ کلاین باوم» بسیاری از حوادث رمان «انجمن شاعران مرده» را از تجربهٔ خودش در آکادمی «مونتگمری بل تنسی» الهام گرفته و ایرادهای جدی‌ای به نظام آموزشی وارد کرده که آرزوهای دانش‌آموزان را فقط به درس‌خواندن محدود می‌کند. شخصیت کیتینگ هم احتمالاً برگرفته از معلم‌های سابقش در آن مدرسه است.

در جست‌وجوی مرگ و زندگی

نگاهی به رمان «در جست‌وجوی آلاسکا»

رمان «در جست‌وجوی آلاسکا» اثر جان گرین است. این اثر اولین رمان او است که بعد از مدت‌ها به‌تأخیرافتادن، در سال دوهزارونوزده مینی‌سریالی از آن اقتباس شد. این کتاب هم مثل بقیه آثار جان گرین که پیش‌تر معرفی کردم، درباره نوجوانان و مشکلاتی است که با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این‌بار شخصیت اصلی، نوجوانی درگیر بیماری‌های خاص نیست؛ اما از الان بگویم که هم‌زمان با خندیدن و منتظر نتایج کارهای چند نوجوان قانون‌شکن، بازهم نباید انتظار پایانی خوش داشته باشید! برای همین شاید، مینی‌سریال «در جست‌وجوی آلاسکا» مناسب افراد حساس نباشد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - روناک سری