فرهنگ

خورشید در طیف فرابنفش

حسن حاتمی برنده مسابقه بین‌المللی عکاسی گرینویچ از عکاسی نجومی می‌گوید

مسابقه عکاسی نجومی Insight Investment که هر سال توسط «رصدخانه سلطنتی گرینویچ» (Royal Observatory Greenwich) برگزار می‌شود، یکی از برترین رقابت‌های عکاسی نجومی در جهان است. امسال هم همانند چند دوره قبلی، عکاسان نجومی ایرانی در این رقابت‌ها خوش درخشیدند و نام دو عکاس نجومی کشورمان در بین انتخاب شدگان لیست نهایی دیده می‌شود. مسعود قدیری‌فر با عنوان عکس «شکوه دماوند» و حسن حاتمی با عنوان عکس «خورشید در طیف فرابنفش» برگزیده این دوره از مسابقات شدند. این مسابقه بهانه‌ای شد تا با محسن حاتمی که اهل اصفهان است، گفت‌وگویی داشته باشیم تا او برایمان در مورد روند و چگونگی این مسابقه و عکاسی نجومی بگوید.

بازمانده از نسل بدون تکرار

علی‌اصغر شاهزیدی درباره علل عدم ظهور هنرمندان فاخر آواز از میان نسل جدید می‌گوید

هنر آواز بخشی از هویت ایران‌زمین است که در میان سبک‌های مختلف آن مکتب آوازی اصفهان یکی از شاخص‌ترین‌ها بشمار می‌رود. در مکتب آوازی اصفهان نام بزرگان بسیاری از چهارصد سال قبل تاکنون می‌درخشد و علی اصغر شاهزیدی یکی از آن‌ها است.

بر شاخساران تاک

نقدی بر کتاب «درختان» از مجموعه اخیر آثار استاد عباس رستمیان

به مناسبت چاپ کتابی با عنوان «درختان» از مجموعه اخیر آثار استاد عباس رستمیان، خانم «کارین تیسو» ،رئیس وقت مرکز هنرهای معاصر سوئیس، در مقاله‌ای به نقد و تحلیل این مجموعه آثار پرداخته که مطالعه ترجمه آن به زبان فارسی خالی از لطف نیست. «این درختان زیتون انباشته و زمخت، با آن نمای قوی، ناهموار و شکافه‌ای عمیق و گره‌دار، درهم‌تنیده و چاک‌چاک، چنان تصویر چشمگیر و مهیبی ساخته‌اند که گویی روحِ جنگلی سرد، با چهره‌ای یخ‌زده و نگاهی خیره، در این درختان زندانی است. یا همچون اسطوره‌هایی تبدیل‌شده به درخت که در میان این دگردیسی، ثابت، بی‌حرکت و جاودانه شده‌اند.»

نگاهی به آثار سینمایی ساخته‌شده درباره محمدعلی کلی
بالارفتن افسارگسیخته دستمزد سلبریتی‌ها، بدنه این صنعت را تحت‌الشعاع قرار داده است

حقوق فیلم‌نامه‌های اقتباسی

همان‌گونه که می‌دانیم، فیلم‌نامه از آثار مورد تصریح در قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 در مجلس سنای ایران است. فیلم‌نامه‌ها علاوه بر این‌که آثار ادبی مستقلی هستند، چنانچه به شکل اقتباسی از داستان یا رمان دیگری الهام گرفته باشند، باید ملزم به رعایت حقوق معنوی در ذکر عنوان مرجع اصلی اقتباس، به‌علاوه رعایت حقوق مادی مربوط به اثر اصلی باشند.

اسطوره و سینما

نگاهی به آثار سینمایی ساخته‌شده درباره محمدعلی کلی

درباره محمدعلی همین‌قدر باید گفت که هوک چپش همچون عقیده راستش محکم و استوار بود؛ همچون ستونی که فقط یک اسطوره می‌تواند سنگینی بار «قهرمان‌ماندن» را بر دوش تحمل کند و خود سنگ‌بنایی در دل تاریخ باشد. در بیرون رینگ وجودش الهام‌بخش برای همه کسانی بود که به دنبال حقیقت می‌گشتند و او را نمی‌یافتند؛ تا اینکه سفیدی در دل سیاهی روزها و شب‌های آمریکا پدیدار شد. هرچقدر زندگی داخل رینگ برای حریفانش به چالشی سخت بدل شده بود، در بیرون آن وضعیت برعکس و جنجال‌برانگیز برایش پیش می‌رفت.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - فرهنگ