فرهنگ

گشایش شاه‌نشین‌های خواجو

درهای دوفضای کمتردیده‌شده پل‌خواجو به روی مردم گشوده شد
دوفضای میراثی ویژه پل خواجو که درهایشان بسته بود، این هفته به روی مــردم گشــــوده شـــدنــد؛ «بــــازدیـــد از گنجینه‌های کمتردیده‌شده اصفهان، رویــداد اول: گـــردشگـــری بیگلـــربیـــگی پل خواجو» نامی است که برای این اتفاق ویژه انتخاب‌شده و علاقه‌مندان می‌توانند با خرید آنلاین بلیت، یکی از 54 سانس روزانه بازدید را  از شنبه، 7 خرداد تا جمعه 13خرداد انتخاب کنند و به تماشای زاینده‌رود جاری بایستند. این اتفاق، اقدام ارزشمندی برای اصفهان است؛ زیرا  پشت درهای بسته جز تخریب و فرسایش خبر دیگری نیست و فضاهای منحصربه‌فرد اصفهان باید به روی مردم گشوده شوند تا مطالبه‌گری برای احیا و مرمت و نگهداری صحیحشان هم افزایش یابد. پل خواجو، بنای منحصربه‌فردی که همه ما منتظر ثبت‌نامش در فهرست میراث جهانی بشر هستیم، به توجه بسیار بیشتری احتیاج دارد؛ همان‌طور که زاینده‌رود، میراث طبیعی ملی ایران.

تنش آبی در تابستان!

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تابستان گرمی در انتظار اصفهان است؛ روزهایی سخت و طاقت‌فرسا که قطعی و افت فشار آب در آن همچون سال گذشته دور از انتظار نیست؛ شاید به همین دلیل است که چندی پیش، هاشم امینی که معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور است، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در این باره هشدار داد و از روزهای سخت آینده سخن گفت: «تابستان امسال  تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.»

آبله میمونی در پشت دروازه

رعایت بهداشت در کاهش بیماری نقش مهمی دارد
اکنون در برخی از کشورها بیماری آبله میمونی شیوع پیدا کرده و گویا به نزدیکی‌های کشور ما نیز رسیده و نگرانی‌های زیادی را با خود به‌همراه داشته است. به همین منظور تصمیم گرفتیم با دکتر سمیه حقیقی‌پور، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت‌علمی دانـشـگاه عـلــوم‌پــزشــکــی اصــفـهــان، گفت‌وگویی داشته باشیم. برای اطلاع از این بیماری ما را دنبال کنید.
دوری از شعارزدگی، شاخصه موقعیت مهدی است
جایگاه تعهد و تخصص در اندیشه امام ششم (ع)
آیین گشایش نمایشگاه «ریشه‌ها» از استاد مرتضی نصر پیش‌کسوت و مدرس نقاشی، در حوزه هنری برگزار شد

استادی ریشه‌دوانده در هنر نقاشی نقش‌جهان

آیین گشایش نمایشگاه «ریشه‌ها» از استاد مرتضی نصر پیش‌کسوت و مدرس نقاشی، در حوزه هنری برگزار شد

ستاد مرتضی نصر، با قامتی بلند و موی سپید با لبخندی برلب، چنان استوار ایستاده و آثارش چنان تکیه زده بر دیوارهای بلند و کشیده عمارت سعدی، با آن باغ سرسبز روبه‌رویش که فکر می‌کنی سال‌ها در این عمارت زیسته است و به‌واقع چنین است. او که متولد ۱315 در اصفهان است، شاید هرگز فکر نمی‌کرد در دبیرستان سعدی که در 1316 افتتاح شده است، روزی نقاشی تدریس کند. استاد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد و مشوقش برای نقاش‌شدن پدرش بود. دل‌بستگی به نقاشی و استعداد در این هنر، از کودکی در او آشکار بود و از همان سال‌های اول زندگی، به خوشنویسی و نقاشی علاقه خاصی داشت. او پس از پایان تحصیلاتش در دوره ابتدایی، به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان رفت و به فراگیری نقاشی، خطاطی و مجسمه‌سازی به‌صورت آکادمیک پرداخت. خیلی جوان بود که نخستین کلاس آموزش طراحی و نقاشی عمومی را در اصفهان تأسیس کرد. دقیقا پس از پایان تحصیلات دوران متوسطه و همان زمان بود که به فعالیت هنری و آموزش طراحی و نقاشی در آموزش‌وپرورش اصفهان پرداخت. شاید قابل‌باور نباشد؛ اما تا پیش از حضور استاد نصر با عنوان مدرس نقاشی در دبیرستان‌ها، در مدارس، ساعت نقاشی وجود نداشت. 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - فرهنگ