اندیشه

ما به جنگ نیاز داشتیم، نه جنگ به ما!

روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از مدرسه «ملاعبدالله» اصفهان تا عملیات«کربلای چهار»/ بخش اول
می‌گوید هفده سالم بود، رفتم جبهه؛ اما چهره‌ام، بیست-بیست‌ویک‌ساله، نشانم می‌داد. پنجم ابتدایی را که می‌خواند، مدرسه را کنار می‌گذارد و راه «حوزه» را پیش می‌گیرد و در امتداد آن راه «انقلاب» و «جنگ» را...! انقلاب که پیروز می‌شود، مسئولیت مدرسه علمیه «ملاعبدالله» را بر دوشش می‌گذارند؛ همان مدرسه‌ای که هنوز هم در انتهای بازار میدان امام، جا خوش کرده و چراغش روشن است! سال 59 در میان همه فعالیت‌های علمی، تبلیغی و فرهنگی که اینجا در اصفهان داشته است، «غیررسمی» راه «گلف» و «آبادان» را پیش می‌گیرد و چندماهی را به رتق‌وفتق امور جنگ در همان حوالی می‌پردازد؛ اما به‌مرور احساس می‌کند حضور چندماهه‌اش در جبهه به فعالیت‌هایش ضربه می‌زند و همین می‌شود که بیشتر «اصفهان» می‌ماند و منتظر تا عملیاتی طراحی شود و «رزمی تبلیغاتی» برود جبهه! او جنگ را از «شکست حصر آبادان» شروع می‌کند و تا «کربلای چهار» پیش می‌برد و بعدازآن به «اسارت» و چهارسال زندگی در خاک عراق می‌رسد، که سال‌ها پیشش دومرتبه، از آن فرار کرده بود. روایت حجت‌الاسلام «علیرضا باطنی» از آن سال‌ها، ساعت‌ها زمان می‌خواهد و یک دل سیر گوش؛ ما اما در یک گفت‌وگوی سه‌ساعته با این رزمنده روحانی، تنها توانستیم تا قبل از اسارتش را روایت کنیم و باقی حرف‌ها از آن سال‌ها بماند برای فرصتی دیگر!

ضرورت حرکت به سمت توسعه پایدار ساختمان‌ها

توسعه پایدار بدون توجه به شهرها و شهر‌نشینی، بی‌معنی خواهد بود
یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش هزینه‌ها و حتی فروش برق اضافه تولیدی است؛ چرا که از این طریق هزینه‌های تحمیلی بر کشور و جامعه به شدت کاهش می‌یابد همچنین با این اقدام، نه تنها در صورت‌حساب برق صرفه‌جویی می‌شود، بلکه اگر برق بیشتری تولید شود، مازاد آن دوباره به شبکه منتقل و برای این مقدار مبلغ پاداشی توسط شرکت برق پرداخت خواهد شد. با توجه به اینکه سیستم‌های انرژی خورشیدی به طور کلی نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و حتی هیچ‌گونه سر و صدایی ندارند، تکنولوژی استفاده از انرژی خورشیدی روز‌به‌روز در حال توسعه بوده و تاکنون در سیستم‌های کوچک و بزرگ مانند نیروگاه‌ها، بخش کشاورزی، تجارت، منازل، لوازم شخصی و تزئینی به کمک مردم آمده است و بعضا در صعب‌العبورترین نقاط نیز توانسته نیازهای آن‌ها را برطرف سازد.
رصد و تحلیل اتفاق‌ها و وقایع گوناگونی که امروزه در جامعه شاهد هستیم، با اهداف مختلفی انجام می‌شود
آیت‌الله فاطمی‌نیا از راه‌های اخلاقی زندگی‌کردن می‌گوید

مؤلفه‌های تحلیل صحیح

رصد و تحلیل اتفاق‌ها و وقایع گوناگونی که امروزه در جامعه شاهد هستیم، با اهداف مختلفی انجام می‌شود
رصد و تحلیل، دو پارامتر مؤثر در جامعه کنونی است؛ چنان‌که باتوجه به این دوعنصـر می‌تـوان مسائــل و معضـلات یک جامعه را بررسی کرد. این دو عنصر از لایه های متعددی در عرصه های مختلف برخوردار هستند. برخی از افراد که در قالب سودجویان جامعه قرار می گیرند، بدون سند ومنبع، در راستای تخریب و تضعیف اهداف نظام گام برمی دارند، درحالی که با رصد و تحلیل به منابعی دست پیدا 
می‌کنیم که نشان می‌دهد اغلب مباحثی که آن‌هـا مطرح می‌کنـنـد کــذب اســت. رصـد و تحلیـل اتفـاقـات و وقــایع گوناگونی که امروزه در جامعه شاهد هستیم، با اهداف گوناگونی انجام می‌شود. 

دلایل محبوبیت آیت‌الله فاطمی‌نیا بین مردم

نیمه‌های دوشنبه‌شب بود که خبر رحلت آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا، روحانی خوش‌لحن، صمیمی، فاضل و مردمی کشورمان منتشر شد و همگان را در غم از‌دست‌دادن ایشان مصیبت‌زده کرد. بدون شک مردم ایران یکی از پناهگاه‌های معنوی و دینی خودشان را از دست دادند و همه در این غم شریک هستند. اما چه ویژگی‌هایی آیت‌الله فاطمی‌نیا را نزد همگان محبوب و صاحب‌سخن کرده بود؟
 

نسخه‌هایی برای سلوک و زیستن

آیت‌الله فاطمی‌نیا از راه‌های اخلاقی زندگی‌کردن می‌گوید

آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا (استاد اخلاق) صبح روز گذشته پس از یک دوره بیماری درگذشت. این استاد بزرگوار  از بهمن ۱۳۹۷ درگیر بیماری سرطان بود و فروردین امسال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - اندیشه