لاله اصغرزاده

نقره‌داغ مقصران متروپل

به موازات عملیات نجات، شناسایی عاملان واقعه آبادان در دستور کار قرار گرفته است

در پی حادثه دوم خرداد در آبادان و فروریختن ساختمان متروپل، دستورات لازم از سوی مقامات ارشد کشورمان به مسئولان اجرایی درخصوص رسیدگی جدی به این حادثه و برخورد با عاملان آن صادر شده است. 

شَبح مِتروپُل بر سر بازار اصفهان

12000 شغل و مغازه بازار در خطر است

وجود انشعاب‌های برق ناایمن، روشنایی بازار، زمان‌بربودن ورود و خروج بازار برای یگان‌های امدادی و... ازجمله برخی مشکلات بازار اصفهان است. شهرداری اصفهان در حال انجام چند طرح جامع مطالعاتی ازجمله مطالعات جامع پدافند شهر اصفهان است؛ طرح جامع مطالعات آب‌گرفتگی، سیلاب شهری، جمع‌آوری و استحصال روان‌آب‌ها از دیگر این طرح‌هاست که با توجه به اینکه شهر اصفهان از زمان گذشته دارای مادی‌ها و نهرهایی بوده احتمال کمتری در خصوص سیلاب برای آن وجود دارد؛ اما با توجه به اراضی نظامی و واردشدن آبریزهای آن به معابر شهری می‌طلبد مطالعات جامعی در خصوص جمع‌آوری و استحصال روان آب‌های آن داشته باشیم. سعی می‌شود از این روان آب‌ها برای موارد آبیاری استفاده شود.

 

دهکده لجستیک در گیرودار چالش‌های قانونی

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری: در سفر هیئت‌دولت مجوزهای اجرای پروژه گرفته می‌شود

بــراســاس اظهــارنظــرهــای متــولیــان استانــداری اصفهــان، راه‌انــدازی دهکــده لجستیک درگیرودار چالش‌های قانونی است و قرار است در سفر هیئت‌دولت برای گرفتن مجوزها پیگیری‌های لازم صورت بگیرد.  در سال ۹۴ به‌صورت رسمی اعلام شد که فاز نخست بندرخشک راه‌اندازی می‌شود، ولی پس از گذشت هفت‌سال هنوز این پروژه به سرانجام نرسیده است. از تغییر نام این بندر به دهکده لجستیکی سخن به‌میان آمده و هرسال نیز وعده‌ووعیدهایی ازسوی وزیر راه‌وشهرسازی به متولیان اجرایی بندرخشک در اصفهان داده شد، ولی چالش‌های این پروژه به‌قوت خود باقی است.

آیا آزمون‌های کتبی بعد از 14سال جایگزین ارزشیابی توصیفی در مقطع دبستان می‌شود؟
جمعیت سالمندان اصفهان به نرخ ۱۲درصد رسیده و این استان را جزو سالمندترین استان‌ها قرار داده است
طرح ملی کنترل آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر کاهش نرخ طلاق اجرا می‌شود

آغاز امتحانات کتبی از امروز

آیا آزمون‌های کتبی بعد از 14سال جایگزین ارزشیابی توصیفی در مقطع دبستان می‌شود؟
دو سال خانه‌نشینی و دنبال‌کردن آموزش از طریق فضای مجازی دردســرهـــای بــسیاری را بـــرای دانش‌آموزان به ویژه آن‌هایی که در مقطع دبستان تحصیل می‌کردند، به دنبال داشت و به گفته کارشناسان آموزش و پرورش همین مسئله منجر به افت تحصیلی‌شان شد. در سال جدید که تقریبا با آخرین ماه‌های سال تحصیلی مصادف شد، به دلیل کاهش تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیرهای ناشی از ویروس کرونا وزارت آموزش و پرورش حکم به بازگشایی تمامی مدارس کشور داد و حضور دانش‌آموزان در مدارس را الزامی دانست؛ حالا و در شرایطی که دو ماه از بازگشایی مدارس می‌گذرد، آموزش و پرورش به تازگی بخش‌نامه‌ای را ابلاغ کرده و خط‌مشی جدیدی را برای مدارس تعیین کرده است. بر این اساس، دانش‌آموزان دوره ابتدایی علاوه بر ارزشیابی توصیفی باید در امتحانات کتبی نیز شرکت کنند. این امتحانات که از امروز آغاز شده تا روز پنجشنبه دوازدهم خرداد ماه ۱۴۰۱ نیز ادامه می‌یابد و دانش‌آموزان پایه‌های اول، دوم و سوم دبستان در دو درس فارسی و ریاضی و دانش‌آموزان پایه‌های چهارم و پنجم در دروس فارسی، ریاضی و علوم باید آزمون کتبی بدهند.
 

اصفهان پیر می‌شود!

جمعیت سالمندان اصفهان به نرخ ۱۲درصد رسیده و این استان را جزو سالمندترین استان‌ها قرار داده است
سیل سالمندی قرار است اصفهان را با خود ببرد؛ خیلی زود و شاید به قدر یک چشم بر هم زدن! بحران سالمندی و بیم از پیر شدن اصفهان، اگرچه موضوع جدیدی نیست و از دهه‌های گذشته کارشناسان و آسیب‌شناسان درباره آن بارها و بارها گفتند و نوشتند و هشدار دادند؛ اما درباره این یکی هم مثل خیلی از بحران‌های دیگر که بیخ‌گوشمان چسبیده‌اند و بسیار درباره‌شان خوانده‌ایم و نوشته‌ایم، اتفاق خاصی نیفتاد و فریادهای بلند شده هم نه تنها گوش شنوایی پیدا نکرد، بلکه اعمال سیاست‌های جمعیتی نادرست و کاهش زاد‌و‌ولد در سال‌های اخیر، حرکت به سمت‌و‌سوی سالمندی را شتاب بخشید؛ البته این موضوع فقط مختص اصفهان نیست؛ چرا که آمارها نشان می‌دهند نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۶۵ عدد ۳,۹ درصد بوده و در سال ۹۵ این رقم به ۱,۲۴ درصد کاهش داشته است؛ همین هم شده که کاهش نرخ باروری که یکی از عوامل اساسی در روند نزولی جمعیت کشور است، نگران‌کننده باشد. این روند نشان‌دهنده بحران کاهش جمعیت و نرخ باروری بوده است؛ به‌طوری‌که تعداد فرزندان در سال ۶۵ میانگین شش فرزند بوده، اما این نرخ در حال حاضر به میانگین ۱,۸ فرزند کاهش پیدا کرده است.
 

مشاوران به کمک زوجین می‌آیند

طرح ملی کنترل آسیب‌های اجتماعی با تمرکز بر کاهش نرخ طلاق اجرا می‌شود
طلاق به متن آمده و ازدواج به حاشیه! این موضوعی است که در سال‌های اخیر، آمارها و گزارش‌های اعلام‌شده از سوی مراجع ذی‌ربط به‌درستی آن را روایت می‌کنند؛ عددهای ریز و درشتی که مثلا می‌گویند همین سال گذشته از آن به‌عنوان آخرین سال قرن 14 خورشیدی نام برده می‌شود، به ازای هر سه ازدواج، یک طلاق در کشور ثبت شده است.
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - لاله اصغرزاده