لیلا مقیمی

پایانیِ لیگ در دست‌انداز

گردوغبار و اردوی تیم ملی، برنامه لیگ را تغییر داد
گردوغبار و آلودگی‌هوا تمام برنامه‌های سازمان لیگ را به‌هم‌ریخت و فصل بیست‌ویکم بر مبنای زمان‌بندی قبلی به پایان نمی‌رسد. 
 

گشایش شاه‌نشین‌های خواجو

درهای دوفضای کمتردیده‌شده پل‌خواجو به روی مردم گشوده شد
دوفضای میراثی ویژه پل خواجو که درهایشان بسته بود، این هفته به روی مــردم گشــــوده شـــدنــد؛ «بــــازدیـــد از گنجینه‌های کمتردیده‌شده اصفهان، رویــداد اول: گـــردشگـــری بیگلـــربیـــگی پل خواجو» نامی است که برای این اتفاق ویژه انتخاب‌شده و علاقه‌مندان می‌توانند با خرید آنلاین بلیت، یکی از 54 سانس روزانه بازدید را  از شنبه، 7 خرداد تا جمعه 13خرداد انتخاب کنند و به تماشای زاینده‌رود جاری بایستند. این اتفاق، اقدام ارزشمندی برای اصفهان است؛ زیرا  پشت درهای بسته جز تخریب و فرسایش خبر دیگری نیست و فضاهای منحصربه‌فرد اصفهان باید به روی مردم گشوده شوند تا مطالبه‌گری برای احیا و مرمت و نگهداری صحیحشان هم افزایش یابد. پل خواجو، بنای منحصربه‌فردی که همه ما منتظر ثبت‌نامش در فهرست میراث جهانی بشر هستیم، به توجه بسیار بیشتری احتیاج دارد؛ همان‌طور که زاینده‌رود، میراث طبیعی ملی ایران.

تنش آبی در تابستان!

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تابستان گرمی در انتظار اصفهان است؛ روزهایی سخت و طاقت‌فرسا که قطعی و افت فشار آب در آن همچون سال گذشته دور از انتظار نیست؛ شاید به همین دلیل است که چندی پیش، هاشم امینی که معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور است، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در این باره هشدار داد و از روزهای سخت آینده سخن گفت: «تابستان امسال  تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.»

سهیلا رضوانی، وکیل دادگستری، در گفت‌و‌گو با «اصفهان‌زیبا »می‌گوید طرح حق ثبت مهریه درصورت تصویب، مشکلات قانونی به‌وجود می‌آورد
گزارشی درباره گرایش مردم به صفحه‌های اینستاگرامی روان‌شناسی زرد که این روزها رواج پیدا کرده است
کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است

اما و اگرهای یک طرح!

سهیلا رضوانی، وکیل دادگستری، در گفت‌و‌گو با «اصفهان‌زیبا »می‌گوید طرح حق ثبت مهریه درصورت تصویب، مشکلات قانونی به‌وجود می‌آورد
حبــس‌زدایی از مهــریه گــام جــدیـد بهارستان‌نشین‌ها در راستای اصلاح قانون مهریه است که به‌تازگی کمیسیون قضائی مجلس آن را به تصویب رساند؛ زنان نیز دیگر برای به اجراگذاشتن مهریه خود مجبور به طی‌کردن مراحل دادرسی نیستند. 
 

روان‌زردها!

گزارشی درباره گرایش مردم به صفحه‌های اینستاگرامی روان‌شناسی زرد که این روزها رواج پیدا کرده است

روزبه‌روز بر تعدادشان افزوده می‌شود تا دنیای مجازی را به تسخیر خود درآورند؛ صفحات و پیچ‌های روان‌شناسی زردی که با تبلیغات اغواکننده و جذاب، سعی در جذب فالوور و درآمد بیشتر دارند و در قوطی عطاری‌شان همه‌جور نسخه‌ای می‌پیچند؛ از کاهش استرس و اضطراب، تا آموزش راز و رمز یک زندگی خوب و ایده‌آل. از اینکه چگونه می‌توان راه صدساله را یک‌شبه طی کرد تا راه و روش پولدارشدن و به‌دست آوردن موفقیت‌های بزرگ! کافی است چنددقیقه‌ای به دنیای فریبنده و رنگارنگ اینستاگرام پا بگذارید تا با انبوهی از این صفحات روبه‌رو شوید. شبکه اجتماعی که حالا پرشده از این صفحات؛ پیچ‌هایی که صاحبان و ادمین‌های آن خود را روان‌شناس و مشاور و روان‌کاو معرفی می‌کنند و با انتشار و بازنشر محتواهای زرد و عامه‌پسند لایک می‌گیرند. محتوای زردتر در این صفحات برابر است با  لایک و فالوور بیشتر و البته که درآمد بالاتر!

تیر تغییرات اقلیمی بر پیکر زاینده‌رود

کاهش 10درصدی بارش‌ها طی نیم‌قرن اخیر از نشانه‌های بارز تأثیر تغییرات اقلیمی بر زاینده‌رود است
گــرمایش زمیــن و اثــرات آن بــر سایـــر پارامترهای اقلیمی در مناطق مختلف استان و  به‌خصوص بالادست حوضه زاینده‌رود  که تأمین‌کننده اصلی منابع آب منطقه است، کاملا آشکار است. کاهــش 10‌درصدی بــارش در نیــم‌قرن اخیـر، کاهـش ضـریب بـرفی منطقــه ازحدود 0,75 به کمتر از 0,2، افزایش دمای میانگین فصول زمستان، کاهش بارش فصل زمستان و افزایش بارش در فرم باران در بهار، همگی از نشانه‌های بارز این موضوع است؛ بنابراین تغییر اقلیم مهم‌ترین عامل طبیعی مؤثر در بروز وضعیت فعلی حوضه زاینده‌رود است. گسترش روزافزون فعالیت‌های صنعتی به‌دلیل افزایش جمعیت جهان، استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی و تغییر کاربری اراضی، موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، به‌خصوص CO2 شده است. انتشار روزافزون گازهای گلخانه‌ای، توازن انرژی زمین را برهم زده و موجب گرم‌شدن کره زمین می‌شود. پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم حاصل از آن، اثرات فراوانی بر سامانه‌های مختلف نظیر منابع آب، کشاورزی و محیط‌زیست دارد. تحلیل اثرات تغییر اقلیم بر پارامتر دما و بارش حوضه زاینده‌رود نشان از تأثیرات این پدیده بر اقلیم حوضه زاینده‌رود بوده است. این بررسی‌ها نشانگر الگوی افزایش دمــا در همــه ایستــگاه‌هــای حــوضـــه زاینده‌رود است. 
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - لیلا مقیمی