لیلا کهلانی

ورزش با نظر پزشک خطرات را کمرنگ می‌کند

ارتباط پزشکی و ورزش، ارتباطی دوسویه، تنگاتنگ و نزدیک است. ورزش و فعالیت‌های بدنی، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و ارکان سبک زندگی‌‌(LIFESTYLE)  همیشه مدنظر پزشکان قرار داشته است. بر اساس نظر محققان و کارشناسان نیز تا 50‌ درصد علل و عواملی که مانع ارتقاء سلامت فرد و جامعه می‌شوند، مربوط به مجموعه عواملی است که از آنها به عنوان «سبک زندگی» یاد می‌شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم؛ چاقی، مصرف سیگار و دخانیات، تغذیه ناسالم و غیربهداشتی، آلودگی هوا، آلاینده‌های محیطی، استرس و اضطراب فزاینده زندگی امروزی و... که نقش آنها در بروز و شیوع بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌ها و... ثابت شده است، از اشکالات سبک زندگی هستند اما با اصلاح آن‌ها می‌توان تا حدود زیادی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کرد و یا روند درمان آنها را سرعت بخشید. 
 

سه شیرهای ناکام

نگاهی به ناکامی‌های تیم ملی انگلستان و بررسی دلایل آن
انگلستان نخستین محل شکل گیری و گسترش فوتبال است و از آغاز این ورزش جهانی و هیجان انگیز، نزدیک به 160 سال گذشته و با قاطعیت می‌توان بیان کرد که انگلستان در شروع و پس از آن در نوآوری‌های این ورزش بسیار تاثیر گذار بوده است.نخستین جوانه‌های شکل گیری فوتبال در کشورهای مختلف جهان همچون هلند، برزیل، آرژانتین و اتریش نیز به دست مربیان انگلیسی و یا دانش آموختگان آن کشورها در بریتانیا شکل گرفته است. این موضوعات سالیان سال دلیل فخر فروشی انگلیسی‌ها بوده و حتی در بدترین شرایط فوتبالی خودشان نیز از آن برای اعاده حیثیت فوتبالی خود استفاده می‌کردند، اما با این حال تیم ملی این کشور یکی از بزرگترین ناکام‌ها در تمام طول تاریخ بوده است

رژه نیروهای مسلح در اصفهان

مراسم رژه نیروهای مسلح در نخستین روز از هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار شد. 

چگونه افکار منفی‌ را از خودمان دور کنیم؟
تدابیری برای زیست بهتر در فصل زرد سال
نوریت اپتیک شایع‌ترین بیماری‌ درگیرکننده عصب بینایی است

شخصیت‌های مسموم درون ما

چگونه افکار منفی‌ را از خودمان دور کنیم؟
هرکدام از ما ابعاد شخصیت معیوبی داریم که در درون ما هستند و ممکن است زندگی‌مان را تحت‌تأثیر منفی خود قرار دهند. شخصیت هرکدام ما نواقصی دارد؛ به‌طوری‌که بعضی از مسائل به‌شدت سمــی هــستنــد و شــادی‌هــا، روابط، عزت‌نفس و آرزوهایمان را نشانه می‌گیرند. در ادامه با نظر افسانه کاظمی، مترجم، به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم تا در درون خود، کشف و برطرف کنیم.
 

چگونه پاییز سالمی را رقم بزنیم؟

تدابیری برای زیست بهتر در فصل زرد سال
صدای پای پاییز کم‌کم به گوش می‌رسد و البته چند روزی است که حال‌وهوای آن فرارسیده است، حال‌وهوایی که برای برخی خوشایند و برای بسیاری ناخوشایند است؛ بنابراین باید ببینیم چگونه می‌توان پاییز سالمی را برای خود رقم زد؟ در این زمینه محمدجواد کاردانپور، محقق طب سنتی و بنیان‌گذار موسسه ایوان، شما را راهنمایی می‌کند.در این فصل منافذ باز است و سرما زودتر بر بدن نفوذ پیدا خواهد کرد؛ بنابراین انسان باید بیشتر مراقبت کند و بدنش را از سرما بپوشاند؛به‌خصوص گرم نگه‌داشتن کلیه‌ها اهمیت زیادی دارد. 

از نوریت اپتیک چشمی تا ام اس

نوریت اپتیک شایع‌ترین بیماری‌ درگیرکننده عصب بینایی است
یکی از بیماری‌های شایع چشمی نوریت اپتیک است. نوریت اپتیک، التهاب عصب اپتیک و سر عصب در داخل چشم است که شایع‌ترین علت آن میلین‌زدایی عصب است. در واقع نـــوریــت اپتیــک  یکــی از شــایــع‌تـــرین بیماری‌های درگیرکننده عصب بینایی است که اغلب به‌صورت حاد ظــاهر می‌شود. این بیماری در سنین جوانی بیشتر اتفاق می‌افتد و زنان را نیز بیشتر درگیر می‌کند. از آنجا که این بیماری بین چشم و اعصاب مشترک است، لازم دانستیم توضیحاتی را در این زمینه از زبان دکتر علی صالحی، متخصص و جراح چشم و فلــوشيــپ بیماری‌های شبكیه و رئیس بیمارستان فیض جویا شویم و برای شما بازگو کنیم.
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - لیلا کهلانی