مترجم افسانه صادقی

پایانیِ لیگ در دست‌انداز

گردوغبار و اردوی تیم ملی، برنامه لیگ را تغییر داد
گردوغبار و آلودگی‌هوا تمام برنامه‌های سازمان لیگ را به‌هم‌ریخت و فصل بیست‌ویکم بر مبنای زمان‌بندی قبلی به پایان نمی‌رسد. 
 

گشایش شاه‌نشین‌های خواجو

درهای دوفضای کمتردیده‌شده پل‌خواجو به روی مردم گشوده شد
دوفضای میراثی ویژه پل خواجو که درهایشان بسته بود، این هفته به روی مــردم گشــــوده شـــدنــد؛ «بــــازدیـــد از گنجینه‌های کمتردیده‌شده اصفهان، رویــداد اول: گـــردشگـــری بیگلـــربیـــگی پل خواجو» نامی است که برای این اتفاق ویژه انتخاب‌شده و علاقه‌مندان می‌توانند با خرید آنلاین بلیت، یکی از 54 سانس روزانه بازدید را  از شنبه، 7 خرداد تا جمعه 13خرداد انتخاب کنند و به تماشای زاینده‌رود جاری بایستند. این اتفاق، اقدام ارزشمندی برای اصفهان است؛ زیرا  پشت درهای بسته جز تخریب و فرسایش خبر دیگری نیست و فضاهای منحصربه‌فرد اصفهان باید به روی مردم گشوده شوند تا مطالبه‌گری برای احیا و مرمت و نگهداری صحیحشان هم افزایش یابد. پل خواجو، بنای منحصربه‌فردی که همه ما منتظر ثبت‌نامش در فهرست میراث جهانی بشر هستیم، به توجه بسیار بیشتری احتیاج دارد؛ همان‌طور که زاینده‌رود، میراث طبیعی ملی ایران.

تنش آبی در تابستان!

به گفته مدیر دفتر بهره‌برداری خطوط انتقال آب اصفهان، تابستان امسال نیز با افت فشار آب شرب مواجه‌ایم

پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تابستان گرمی در انتظار اصفهان است؛ روزهایی سخت و طاقت‌فرسا که قطعی و افت فشار آب در آن همچون سال گذشته دور از انتظار نیست؛ شاید به همین دلیل است که چندی پیش، هاشم امینی که معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب (آبفا) کشور است، در گفت‌وگو با رسانه‌ها در این باره هشدار داد و از روزهای سخت آینده سخن گفت: «تابستان امسال  تابستان سختی خواهد بود و لازم است از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم مانع از ایجاد هرگونه تنش آبی و مسائل جانبی دیگر شد.»

فرزندانتان را اسلحه نکنید

یکی از انواع سوءاستفاده و خشونت خانگی این است که والدین، فرزندانشان را به‌‌عنوان اسلحه‌‌ای در برابر یکدیگر به کار بگیرند؛ به‌‌عنوان‌‌مثال، ممکن است یکی از والدین فرزندشان را تحت‌‌فشار قرار دهد تا جاسوسی والد دیگر را بکند یا آن والد را تهدید کند که اگر از رابطه خارج شود، دیگر نمی‌‌تواند فرزندش را ببیند. به‌‌علاوه، ممکن است یکی از والدین ذهن فرزندشان را نسبت به دیگری مسموم کند؛ به‌‌این‌‌ترتیب که به کودک بقبولاند والد دیگر او را دوست ندارد، ترکش کرده یا برایش خطرناک است. در چنین شرایطی، والد سوءاستفاده‌‌گر واقعیت کودک را مخدوش می‌‌کند و حتی ممکن است خود را قربانی جلوه بدهد.

 

چالش 10 روز دوری از شبکه‌های اجتماعی!

اگر شبکه‌‌های اجتماعی وجود نداشتند، سلامت روان شما در چه وضعی بود؟ حتی تصورش هم سخت است، نه؟! بسیاری از ما آن‌‌قدر در این شبکه‌‌ها غرق شده‌‌ایم که اصلاً یادمان نمی‌‌آید قبل از واتساپ و اینستاگرام زندگی‌‌مان چطور بود! درست است که شبکه‌‌های اجتماعی فوایدی هم دارند اما با وجود سیل اطلاعاتی که دوستان، خانواده، سلبریتی‌‌ها و برندها بی‌‌وقفه به‌‌سوی ما روانه می‌‌کنند، چطور می‌‌توانیم در استفاده از این ابزارهای ارتباطی تعادل را رعایت کنیم؟

 

کفش‌‌های انگوری و کیف‌‌های قارچی!

گیاهان و میوه‌‌ها به کمک محیط‌‌زیست می‌‌آیند

شما دوست دارید کفش‌‌هایی از جنس «چرم انگوری» به پا کنید یا دستکش‌‌هایی بپوشید که از «چرم کاکتوسی» درست شده باشند؟ صنعت مُد یکی از عوامل مهم آلایندگی زمین به‌حساب می‌‌آید؛ اما در سال‌‌های اخیر تلاش کرده است به‌سوی سازگاری بیشتر با محیط‌‌زیست گام بردارد و یکی از اقدام‌‌های ابتکاری و نوینی که در این راستا انجام شده و توجه‌‌های بسیاری را هم به خود جلب کرده، تولید انواع «چرم‌‌های غیرحیوانی» است. اخیراً برخی برندهای مطرح پوشاک در محصولات خود از چرم‌‌هایی استفاده کرده‌‌اند که از پسمانده پوست انگور یا میوه‌‌های دیگری مثل سیب، موز و آناناس تولید شده است.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مترجم افسانه صادقی