مترجم افسانه صادقی

ورزش با نظر پزشک خطرات را کمرنگ می‌کند

ارتباط پزشکی و ورزش، ارتباطی دوسویه، تنگاتنگ و نزدیک است. ورزش و فعالیت‌های بدنی، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و ارکان سبک زندگی‌‌(LIFESTYLE)  همیشه مدنظر پزشکان قرار داشته است. بر اساس نظر محققان و کارشناسان نیز تا 50‌ درصد علل و عواملی که مانع ارتقاء سلامت فرد و جامعه می‌شوند، مربوط به مجموعه عواملی است که از آنها به عنوان «سبک زندگی» یاد می‌شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم؛ چاقی، مصرف سیگار و دخانیات، تغذیه ناسالم و غیربهداشتی، آلودگی هوا، آلاینده‌های محیطی، استرس و اضطراب فزاینده زندگی امروزی و... که نقش آنها در بروز و شیوع بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌ها و... ثابت شده است، از اشکالات سبک زندگی هستند اما با اصلاح آن‌ها می‌توان تا حدود زیادی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کرد و یا روند درمان آنها را سرعت بخشید. 
 

سه شیرهای ناکام

نگاهی به ناکامی‌های تیم ملی انگلستان و بررسی دلایل آن
انگلستان نخستین محل شکل گیری و گسترش فوتبال است و از آغاز این ورزش جهانی و هیجان انگیز، نزدیک به 160 سال گذشته و با قاطعیت می‌توان بیان کرد که انگلستان در شروع و پس از آن در نوآوری‌های این ورزش بسیار تاثیر گذار بوده است.نخستین جوانه‌های شکل گیری فوتبال در کشورهای مختلف جهان همچون هلند، برزیل، آرژانتین و اتریش نیز به دست مربیان انگلیسی و یا دانش آموختگان آن کشورها در بریتانیا شکل گرفته است. این موضوعات سالیان سال دلیل فخر فروشی انگلیسی‌ها بوده و حتی در بدترین شرایط فوتبالی خودشان نیز از آن برای اعاده حیثیت فوتبالی خود استفاده می‌کردند، اما با این حال تیم ملی این کشور یکی از بزرگترین ناکام‌ها در تمام طول تاریخ بوده است

رژه نیروهای مسلح در اصفهان

مراسم رژه نیروهای مسلح در نخستین روز از هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار شد. 

کمال‌گرایی نقطه قوت نیست

بسیاری از ما تصور می‌‌کنیم کمال‌‌گرایی (پرفکشنیسم) خصوصیتی است که باید به آن افتخار کرد. جامعه نیز کمال‌‌گرا بودن را یکی از ویژگی‌‌های افراد باصلاحیت و بلندهمت می‌‌داند؛ اما پژوهش‌‌های جدید نشان می‌‌دهد که کمال‌‌گرایی می‌‌تواند ما را در معرض آسیب‌‌های روانی جدی قرار دهد.
 
کمال‌‌گرایی می‌‌تواند میان‌‌بری به افسردگی باشد
 
اگرچه همه ما از مفهوم کمال و کمال‌‌گرایی درکی کلی داریم، اما بر مبنای مطالعات روان‌شناختی، ویژگی‌‌های شخصیتی کمال‌‌گرایانه به سه دسته تقسیم می‌‌شوند:
 

جهان در سیلاب تغییرات اقلیمی

اواخر ماه میلادی گذشته، طوفان‌‌های شدید باعث جاری شدن سیل در نقاط مختلف در سرتاسر آمریکا شد. در شرق کنتاکی، سیلاب خانه‌‌های مسکونی را دربرگرفت و جریانی از گل به راه افتاد که درنتیجه آن، حداقل 37 نفر جان خود را از دست دادند. بارش بی‌‌سابقه باران، محله‌‌های شهر سنت لوئیس در ایالت میزوری را غرقه کرد و سیل شدید در ایالت نوادا، نوار لاس‌وگاس را زیر آب برد.

 

چند راهکار ساده برای کاهش مصرف پلاستیک

سالانه بیش از 400 میلیون تن پلاستیک در جهان تولید می‌‌شود؛ اما پلاستیک نه‌‌تنها یکی از رکوردداران تولید جهانی است، بلکه کمترین نرخ بازیافت را هم به خود اختصاص داده است. تک‌‌تک مراحل تولید، مصرف و دفع پلاستیک، آسیب‌‌های فراوانی به محیط‌‌زیست و سلامت انسان‌‌ها و حیوانات وارد می‌‌کند. چهار درصد از نفت جهان به‌‌عنوان مواد خام موردنیاز و چهار درصد دیگر هم برای تأمین انرژی لازم در فرآیند تولید پلاستیک مصرف می‌‌شود. پلاستیک قابلیت تجزیه شدن در طبیعت را ندارد و تنها راه خلاصی از آن، این است که در محل‌‌های دفن زباله ریخته یا سوزانده شود. 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مترجم افسانه صادقی