مینا ایزدی

جایگاه‌داری سوخت دیگر نمی‌صرفد

رئیس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت اصفهان: فعالان این صنف خواهان تغییر شغل‌اند؛ ولی اجازه تغییر کاربری داده نمی‌شود

 تعداد آگهی‌های فروش جایگاه‌های سوخت در سایت دیوار افزایش پیدا کرده است. در اصفهان نیز آگهی‌هایی ازایــن‌دســت بــه چـــشــم مـــی‌خـــورد. جایگاه‌داران از خیلی وقت پیش به پایین بودن کارمزدشان معترض بودند. حرفشان هم این بود که از زمان شیوع کرونا هزینه‌های رعایت شیوه‌نامه‌ها باری بر دوششان تحمیل کرده و در این شرایط تورمی که قیمت‌ها روزانه تغییر می‌کند، کارمزدهایشان متناسب با تورم افزایشی نمی‌شود؛ معضلی که باعث شده جایگاه‌داری برای آن‌ها اقتصادی نباشد.

ترکیه برای سرمایه گذاران ایرانی جذاب می‌ماند؟

تاثیرات لیست خاکستری بر خرید ملک و مهاجرت ایرانیان

گروه ویژه اقدام مالی ترکیه را در لیست خاکستری قرار داده است. این اقدام به تعبیر عده‌ای منجر می‌شود تا خرید و فروش ملک برای ایرانیان در ترکیه دشوار شود و جذابیت سرمایه‌گذاری در این کشور کاهش پیدا کند. در واقع یکی از پیش‌بینی‌ها این است که با ورود ترکیه به لیست خاکستری تجارت و جذب سرمایه‌گذار برای ترکیه‌ای‌ها سخت و یا ناممکن می شود. درمقابل اما به زعم  برخی تحلیگران اقتصادی حتی با ورود ترکیه به لیست خاکستری به دلیل شرایط مناسب‌تر اقتصاد ترکیه در مقایسه با ایران، این کشور جذابیت خود را برای سرمایه گذاران از دست نخواهد داد و روند سرمایه‌گذاری در این کشور چندان هم تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

فرصت‌های عربستان برای اصفهان

فعالان تجاری استان می‌گویند صنایع‌دستی، صنایع تبدیلی و محصولات فولادی در این کشور خریدار دارد

خبرهای تازه‌ای درخصوص روابط ایران و عربستان به گوش می‌رسد. توافق بین ایران و عربستان بسترساز توسعه روابط تجاری با این کشور هم هست. به دلیل درآمد سرانه و درآمد ارزی بالای بازار عربستان، صادرات به این کشور می‌تواند برای ایران ارزآور باشد. باتقویت مناسبات تجاری بین ایران و عربستان، استان اصفهان نیز به دلیل برخورداری از کالاهای دارای مزیت صادراتی می‌تواند سهم خود را از تجارت با این کشور گسترش دهد. به گفته فعالان تجاری اصفهان، صادرات صنایع دستی، محصولات فولادی، صنایع تبدیلی و محصولات کشاورزی مزیت‌های صادراتی اصفهان برای تجارت با عربستان هستند.

عضو هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از توانمندی دانش‌بنیان‌ها برای توسعه پایدار می‌گوید
کارشناسان اقتصادی از شیوه پرداخت‌ها در شرایط تورمی می‌گویند
طرح اجاره‌داری حرفه‌ای قابلیت اجرایی دارد؟

ظرفیت دانش‌بنیان‌ها برای اصفهان

عضو هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از توانمندی دانش‌بنیان‌ها برای توسعه پایدار می‌گوید

دانش‌بنیان‌های اصفهان می‌توانند بازوی توسعه پایدار شهری باشند. استفاده از فناوری‌های داخلی در بخش‌های مختلف منجر به رشد سریع تر و حل‌و‌فصل دغدغه‌های مختلف شهری می‌شود. علاوه برآن در استان صنعتی مانند اصفهان استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها باید توسط صنایع افزایش یابد تا بتوانند با بهره‌گیری از فناوری‌های داخلی مشکلاتشان را حل‌و‌فصل کنند، آلایندگی‌ها کاهش یابد و فروششان را نیز افزایش دهند. صنایع دولتی و خصولتی هنوز ارتباط محکمی با دانش‌بنیان‌ها ندارند و این‌طور که فعالان بخش دانش‌بنیان اصفهان می‌گویند، بیشتر شرکت‌های متوسط واقع در شهرک‌های صنعتی با دانش‌بنیان‌ها همکاری داشته‌اند.

سمت‌وسوی نرخ ارز تا شب عید

کارشناسان اقتصادی در پیش‌بینی‌هایشان بر اثرگذاری خروجی مذاکرات و نحوه بودجه‌ریزی تأکید می‌کنند

برخی کارشناسان مسائل اقتصادی در پیش‌بینی‌های  خود از احتمال کاهش نرخ ارز پس از مذاکرات می‌گویند. از سوی دیــگــر، دولتــی‌هــا بــارهــا در اظهارنظرهایشان مطرح کرده‌اند که برای جبران کسری بودجه، پول چاپ نمی‌کنند و به دنبال تأمین کسری از محل‌های دیگر هستند؛ بنابراین نگرانی بابت رشد نقدینگی از این طریق و تأثیراتش بر نرخ ارز وجود ندارد.

تناسب مبلغ یارانه با تورم

کارشناسان اقتصادی از شیوه پرداخت‌ها در شرایط تورمی می‌گویند

تورم افزایشی است و قدرت خرید مردم هم روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند. برای جبران قدرت خرید آن‌ها هرازگاهی متولیان از پرداخت یارانه صحبت می‌کنند و به زعم آن‌ها افزایش مبلغ یارانه در این شرایط شاید بتواند قدرت ازدست‌رفته مردم را تا حدودی جبران کند. همین چند وقت پیش اعلام شد که از ابتدای آذرماه قرار است به پنج دهک اول درآمدی جامعه کارت اعتباری معیشت خانوار اختصاص یابد.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مینا ایزدی