گردشگری

ورزش با نظر پزشک خطرات را کمرنگ می‌کند

ارتباط پزشکی و ورزش، ارتباطی دوسویه، تنگاتنگ و نزدیک است. ورزش و فعالیت‌های بدنی، به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی و ارکان سبک زندگی‌‌(LIFESTYLE)  همیشه مدنظر پزشکان قرار داشته است. بر اساس نظر محققان و کارشناسان نیز تا 50‌ درصد علل و عواملی که مانع ارتقاء سلامت فرد و جامعه می‌شوند، مربوط به مجموعه عواملی است که از آنها به عنوان «سبک زندگی» یاد می‌شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم؛ چاقی، مصرف سیگار و دخانیات، تغذیه ناسالم و غیربهداشتی، آلودگی هوا، آلاینده‌های محیطی، استرس و اضطراب فزاینده زندگی امروزی و... که نقش آنها در بروز و شیوع بیماری‌های مختلفی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی، سرطان‌ها و... ثابت شده است، از اشکالات سبک زندگی هستند اما با اصلاح آن‌ها می‌توان تا حدود زیادی از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کرد و یا روند درمان آنها را سرعت بخشید. 
 

سه شیرهای ناکام

نگاهی به ناکامی‌های تیم ملی انگلستان و بررسی دلایل آن
انگلستان نخستین محل شکل گیری و گسترش فوتبال است و از آغاز این ورزش جهانی و هیجان انگیز، نزدیک به 160 سال گذشته و با قاطعیت می‌توان بیان کرد که انگلستان در شروع و پس از آن در نوآوری‌های این ورزش بسیار تاثیر گذار بوده است.نخستین جوانه‌های شکل گیری فوتبال در کشورهای مختلف جهان همچون هلند، برزیل، آرژانتین و اتریش نیز به دست مربیان انگلیسی و یا دانش آموختگان آن کشورها در بریتانیا شکل گرفته است. این موضوعات سالیان سال دلیل فخر فروشی انگلیسی‌ها بوده و حتی در بدترین شرایط فوتبالی خودشان نیز از آن برای اعاده حیثیت فوتبالی خود استفاده می‌کردند، اما با این حال تیم ملی این کشور یکی از بزرگترین ناکام‌ها در تمام طول تاریخ بوده است

رژه نیروهای مسلح در اصفهان

مراسم رژه نیروهای مسلح در نخستین روز از هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار شد. 

گزارش ویژه «اصفهان‌زیبا» از منطقه تیمره با 300 هزار نقاشی باستانی بر بوم سنگی
امسال در برنامه بین‌المللی «آشنایی با هند» چه گذشت؟
در تهران و کاشان، سفر به «مجمع‌الجزایر زیبای آسیا» را تجربه کنید

گالری روباز وسیع جهان در قلب ایران

گزارش ویژه «اصفهان‌زیبا» از منطقه تیمره با 300 هزار نقاشی باستانی بر بوم سنگی
ما یکی از گالری‌های وسیع روباز جهان را در «تیمره» دیدیم؛ قدم به قدم حیرت‌زده شدیم از دیدن نقاشی‌های 9 هزار ساله بر بوم‌های سنگی. تعدادی از این نقاشی‌ها در این سال‌ها با تخریب‌هایی به دست نااهلان و کذب‌نویسی‌هایی به دست مدعیان و حفاری معدن‌کاران، روبه‌رو و تخریب شده‌اند؛ اما هنوز هم گردشگرانی که عازم خمین یا گلپایگان می‌شوند، برای دیدن تیمره به روستاهای غرقاب و مزاین مراجعه می‌کنند تا گردشگری ویژه‌ای را در یک نیم‌روز تجربه کنند. گزارش پیش رو روایتی از سفر نیم‌روزه ما به این منطقه عجیب است که به میزبانی رسول مجیدی، راهنمای طبیعت‌گردی و مدیرعامل انجمن دوستداران تیمره شهرستان تیمره انجام شد. او ضمن بازخوانی شماری از مهم‌ترین روایت‌ها بر بوم‌های سنگی، اظهار امیدواری کرد که با همکاری مسئولان و متولیان، به‌زودی این منطقه در فهرست میراث جهانی بشر ثبت شود.
 

هند؛ کشوری با ۲۰۰۰ شبکه تلویزیونی!

امسال در برنامه بین‌المللی «آشنایی با هند» چه گذشت؟
شبه‌قاره هند! کشوری که خودش به‌تنهایی یک قاره است و هفتادودوملت در آن زندگی می‌کنند. این بزرگ‌ترین دموکراسی جهان، چندی دیگر گوی جمعیت را هم از چین خواهد ربود و به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا خود را بیش‌ازپیش به وزنه معادلات جهانی تبدیل خواهد کرد. جمهوری فدرال هند که تحت حاکمیت نظام پارلمانی دموکراتیک قرار دارد، همواره سعی کرده تا جامعه‌ای تکثرگرا و چند‌زبانی باشد و با پیشرفت‌های عمده‌ای که در صنعت و تکنولوژی دارد، می‌خواهد تا پابه‌پای همسایه‌اش چین، جایگاه درخوری را در عرصه بین‌الملل از آن خود کند. این کشور همچنین تلاش کرده تا نرخ فقر خود را کاهش دهد و در کنار صادرات فرهنگی، بیش‌ازپیش وجهه و اعتبار بین‌المللی خود را ارتقا دهد. وزارت خارجه هند در همین راستا هرساله جمعی از اصحاب رسانه کشورهای مختلف جهان را در قالب برنامه‌ای با عنوان «آشنایی با هند» دعوت می‌کند تا از این طریق با تأکید بر دیپلماسی عمومی، چهره قابل‌توجهی را از خود به نمایش بگذارد
 

ماه فرهنگی ژاپن در ایران

در تهران و کاشان، سفر به «مجمع‌الجزایر زیبای آسیا» را تجربه کنید
ژاپن یک مقصد گردشگری ویژه است؛ کشوری که هم تاریخ دارد و هم طبیعت و وجهه خوبی هم در جهان دارد؛ رتبه قوی‌ترین پاسپورت جهان را هم از آن خود کرده است و این یعنی ژاپن را می‌توان «یک مقصد همه‌چیزتمام» دانست! شاید خیلی از ما به دلیل ماجراهای ویزا و هزینه نتوانیم مسافر این کشور جذاب شویم؛ اما خبر خوب این است که در آخرین روزهای تابستان شاهد برگزاری «هفته فرهنگی ژاپن» از سوی سفارت این کشور در ایران خواهیم بود و طی آن رویدادهای فرهنگی مختلفی برگزار خواهد شد؛ فرصت خوبی برای دوستداران فرهنگ ژاپن در ایران که بتوانند با این کشور آشنا شوند. جالب این‌که این روزها در ژاپن هم مطالبه‌ای برای رونق گردشگری پس از کرونا از دولت شکل گرفته و از طرفی کمتر از سه سال دیگر، ژاپن میزبان اکسپوی 2025 خواهد بود و در اکسپوی 2020 دبی هم توانست مخاطبان را با پاویون ویژه‌اش تحت تأثیر قرار دهد.
 

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گردشگری