کابینه سیزدهم چابک و کارآمد است

گفت‌وگوی اصفهان زیبا باحسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی، درباره کابینه

جلسه بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی  رئیس‌جمهور از صبح روز گذشته در مجلس شورای اسلامی آغاز شد. رئیس جمهور به همراه کابینه‌اش و همچنین غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر و مخبر معاون اول پیش از آغاز جلسه در صحن علنی حضور داشتند. در ابتدا محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از برگزاری جلسات فشرده کمیسیون‌ها جهت بررسی برنامه وزرا سخن گفت و به این نکته اشاره داشت که مجلس در چند روز آینده کار مهم و حساسی را پیش رو دارد. سپس طبق آیین‌نامه داخلی مجلس نوبت به دفاع رئیس جمهور از برنامه و وزرای پیشنهادی خود رسید.

یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

حجت الاسلام  رئیسی ضمن تأکید بر این نکته که تلاش شده شایستگان به مجلس معرفی شوند گفت که برنامه دولت براساس عدالت و پیشرفت تنظیم شده است. آنطور که از سوی برخی نمایندگان مجلس عنوان شده بررسی صلاحیت‌ها تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت.

 بازیگران یک هیئت دولت واقعی با هم در تعامل‌اند

حسین کنعانی مقدم، فعال اصول‌گرا و  دبیر کل حزب سبز درخصوص کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم به «اصفهان زیبا» گفت: «در حال حاضر نمی‌توان ارزیابی مشخصی از کابینه پیشنهادی دولت جدید داشت. باید دید مجلس شورای اسلامی چه رأی اعتمادی به این وزرا می‌دهد. معلوم نیست چه اتفاقی رخ دهد و چه کسانی انتخاب شوند. اما آنطور که مشخص است ژنرال‌ها کنار گذاشته شده‌اند و سربازهایی که عمدتا اهل میدان و عمل هستند وارد عرصه خدمت به دولت می‌شوند.»
این فعال سیاسی اصول‌گرا با بیان اینکه این شکل دولت‌ها، عمدتا دولت‌های چابک و کارآمدی خواهند شد و برای حل مشکلات وارد عرصه خدمت می‌شوند نه برای تقسیم قدرت، ادامه داد: «به نظر می‌رسد که اکثر وزرای پیشنهادی آقای رئیسی توانایی این را داشته باشند که از پس مشکلات کشور برآیند.»
کنعانی مقدم همخوانی میان وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم را از اولویت‌های یک کابینه واقعی عنوان کرد و افزود: «بازیگران یک هیئت دولت واقعی با هم در تعاملند و رفتارهای یکدیگر را ارزیابی می‌کنند. وزرا باید قدرت هماهنگی و همکاری را داشته باشند. اگر هر وزیری بخواهد به صورت جزیره‌ای و در وزارتخانه خودش مشغول به کار شود و هیچگونه هم افزایی، هماهنگی و انسجام با دیگر اعضای دولت نداشته باشد، قطعا دولت با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. در نتیجه باید میان اعضای دولت به‌خصوص وزرای اقتصادی هماهنگی وجود داشته باشد تا هم‌افزایی در دولت شکل بگیرد و مشکلات کنونی کشور تا اندازه‌ای حل شود.»

 تیم اقتصادی دولت باید دارای هماهنگی بالایی باشد

او در ادامه برخی گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت را مورد تحلیل و بررسی قرار داد و در خصوص سید احسان خاندوزی وزیر پیشنهادی دولت جهت تصدی وزارت اقتصاد گفت: «اعتقاد بنده بر این است که افراد خیلی قوی‌تری از ایشان برای این جایگاه وجود داشتند که یا برای پذیرش این مسئولیت دعوت نشدند یا اینکه خودشان تمایلی برای قبول این پست نداشتند. در نهایت تیم اقتصادی دولت باید دارای هماهنگی بالایی باشد. به این معنا که بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، معاون اول، سازمان برنامه و بودجه در کنار وزارت صمت و کشاورزی قرار گیرند. البته به نظر می‌رسد که این هماهنگی هنوز شکل نگرفته است. » کنعانی‌مقـــــــدم اما حسیـــــــن امیر عبدالهیـــــان را مناســـــب وزارت امورخارجه دانست و ادامه داد: «بنده آقای عبدالهیان را سال‌های سال می‌شناسم و با ایشان کار کرده‌ام. او فرد توانمندی در بحث سیاست‌های منطقه‌ای و مقاومت است و نگاه میدانی به مسائل وزارت خارجه دارد. عبدالهیان اهل تفاهم و تبادل نظر است و به نظر می‌رسد می‌تواند بازوی خوبی برای سیاست‌های منطقه‌ای رئیس جمهور باشد.»

 جلسات رای اعتماد چالشی خواهد بود

این فعال سیاسی اصول‌گرا جلسات بررسی وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس را چالشی پیش‌بینی کرد و گفت: «به نظر بنده به غیر از یکی دو نفر از وزرا، باقی آن‌ها رأی اعتماد را از مجلس شورای اسلامی کسب می‌کنند.»
کنعانی همچنین انتخاب اعضای کابینه از میان نمایندگان مجلس را کار اشتباهی دانست و ادامه داد: «بنده بارها در این باره صحبت کرده‌ام که اگر این افراد توانمند هستند، رفتن آن‌ها از مجلس باعث تضعیف پارلمان خواهد شد. در مقابل اگر افراد ضعیفی هستند با ورود به کابینه، عملکرد دولت را دچار اشکال می‌کنند. از طرفی دولت برای فعالیت‌های خود نیاز به یک مجلس قوی دارد. بنابراین وکلای ما اگر وکیل الدوله شوند، از آن رسالت وکیل المله بودنشان جدا می‌شوند.»
او با اشاره به ویژگی جوان بودن کابینه پیشنهادی این دوره دولت نیز خاطرنشان کرد: «تنها جوان‌بودن وزرا یک مزیت برای دولت به حساب نمی‌آید. مهم چابکی دولت است تا بتواند مدیریتی کم هزینه، فعال، حاضر در میدان و دارای تفکر جهادی و انقلابی داشته باشد. مجموعه همه این‌ها یک دولت کارآمد است که یکی از فاکتورهایش، جوان‌بودن اعضای آن است. در غیر این صورت اگر بنا باشد افراد با سن کم اما بدون تجربه لازم وارد دولت شوند، نقطه ضعفی است که تنها به دولت وارد می‌شود.»
دبیرکل حزب سبز با تأکید بر نقش مهم رئیس‌جمهـــــور در هماهنگ‌کردن اعضای دولت گفت: «هماهنگی میان وزرا بسیار کار مشکلی است. به عقیده بنده اگر ایشان بتواند اعضای دولت را با یکدیگر هماهنگ کند و در پی آن به شعارهایی که داده جامه عمل بپوشاند، مهم‌ترین کار را برای کشور و در حل مشکلات کرده است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.